Test: BMW 218d Gran Tourer pasażerowie pierwszy

Test: BMW 218d Gran Tourer pasażerowie pierwszyTest: BMW 218d Gran Tourer pasażerowie pierwszyTest: BMW 218d Gran Tourer pasażerowie pierwszyTest: BMW 218d Gran Tourer pasażerowie pierwszy

Młodych rodzin są grupy docelowej To grand tourer, długi minivan 4,56 m, a inne mogą być uznane za konkurencyjne modele jak Volkswagen Touran, 5008, Renault Grand Scenic, Citroen Picasso Wielkim lub Toyota Verso. Wszystkie mają wspólnego z BMW, możliwością włączenia trzeci rząd siedzeń. To właśnie wzdłuż kształtu powierzchni tylnej i wielkości, które odróżniają Aktywny grand tourer. Jeśli chodzi o to, Grand Tourer 21 cm dłużej, z których 11 w celu zwiększenia rozstawu kół, a występ 10. Grand tourer także 5cm wyższa.

BMW serii 2 grand tourer, spróbuj go z autostradyTe zmiany pozwalają grand tourer ma bardziej podłużną przestrzeń i maksymalnie pięciu centymetrów adicionales- więcej bagaż. Są one około 70 litrów, dodatkowe widoczne zarówno w pięciu miejscach. Podobny silnik i wyposażenie, Grand tourer reprezentuje ponad 2.050 euro Aktywny Tourer.

Silniki i wspólnych podstawowych

BMW Serii 2 grand tourerOba mają tę samą podstawę i silników kursu. Zatem trzy Diesel są wspólne. 150 KM 2.0 wersja 218d reprezentuje etap zasilania więcej wysoki z którym jest ona dostępna z napędem na przednie koła grand tourer i jest zawsze bezpieczny zakład. Najbardziej rozbudowana wersja dostępna w BMW z tym silnikiem jest 220d, która posiada 190 wersja HP ​​i dziś związany z automatyczną skrzynią biegów i napędem na wszystkie koła tylko ten minivan. Dlatego przydomkiem xDrive. Później będzie również napęd na przednie koła, jedyną opcją, jak w 218d, 216D z. Ta wersja posiada trzy cylindrowy 1,5 litra 116 KM. Również powszechne są benzyna, wersja 218i jako 220i 136 KM i 192 KM. Dziś Grand Tourer nie ma 225i 231 KM.

Tradycyjnie, jednym z aspektów, w których celowali BMW zawsze jest w drodze z widokiem na drogi. Jednak ta stała podział pojęć, z którymi te minivany są prezentowane na samochodach BMW nawet wpływa to.

BMW serii grand tourer 2: nowy świat

Wraz z Active Tourer oraz nowego X1, tworzy modele rodziny minivan z silnikami położonych poprzecznie, czyli zorientowany tak, że jego cylindry są prostopadłe do kierunku jazdy. Rozwiązanie to jest zwykłe przednie koła napędowe samochodów, jak te wszystkie nowe BMW i ma przewagę nad grzbietem. Wśród nich jest umiejętność posługiwania się małe przestrzenie, aby je umieścić tak, że to, co jest skorzystał jest zamieszkiwania w stosunku do wielkości samochodów. Napęd jednokołowy przodu samochodu również wykorzystuje mniej części i obniża koszty wytwarzania. Również w tych modelach trakcji, w przeciwieństwie do napędu, koło tylne rozkład masy motrices- jest „niezrównoważony”, ponieważ nie ma już rozłożone symetrycznie w obu osiach.

Korzystać z tych zasobów nie powinno być problemem, istnieje ogromna liczba samochodów na rynku, które wykorzystują i dynamicznie działa bardzo dobrze, ale w przypadku tego grand tourer przetestowany rzeczy wydają się nie pasować tak, jak powinny Nie mogę obwiniać wszystko czuje się tę część techniczną i być może jest to Połączenie zawieszenia koła i zbyt sztywne.

BMW serii 2 grand tourer: dynamiczny

BMW Serii 2 grand tourerUdało nam się przetestować wersja diesel średniej mocy z grand tourer Steptronic zmiana, z wyjątkowo dobrymi wynikami. 218d Gran Tourer na czele z przewoźników siedmiu siedzeń w przyspieszania lub odzyskiwania zdolności, nawet jeśli wśród jego rywali nie zgodzić się z kilku podobną moc 160 KM lub więcej. Zasługa jest motorem lekkość -waga jest zbliżona do średniej podobnych samochodów, ale prawdopodobnie mają większe ilości aluminium i materiałów kompozytowych w swoim ciele, które nich-; Z tego dwóch litrów ma wielką łatwością wygrać okrągły. Również utrzymuje stały Push, nawet przy wysokich wartościach, od 1500 obr./min do nieco ponad 4000. Dlatego jest bardzo elastyczna. Dodaj do powyższego miękkość w sposób zwrócą i nie hałaśliwy, bo tylko zimna paplanina diesel jest postrzegana.

Wisienką na tej wspaniałej wydajności, a tym samym właściwości jezdnych, kładzie konsumpcja: jest tak niska, że ​​nie tylko samochody są podobne wątpliwości, ale albo droga lub miasto, a ich zapisy ponieść porównania z dużo mniejszych i słabszych samochodów. Wśród środków, które pomagają osiągnąć taki silnik niskie zużycie są, niezależnie od tego, nie kilka zasoby aerodynamiczne -assets niektórych jak zmotoryzowane zasłony przednich, które są zamknięte, jak prędkość i temperatury motorowy Auto Start Stop że po raz pierwszy w BMW, możemy zrozumieć, jak cenne również dla jak to działa. To może być poprzeczna konfiguracja silnika, ale prawdą jest, że dezaktywacja jest natychmiastowy po zatrzymaniu silnika i start, łagodniejsze niż w innych modelach.

również przekonuje, jak działa „żagiel” z 8-biegową Steptronic, zmiana, która znajdzie jedynie niskie pasty do dążenia do większego poślizgu przemiennika momentu obrotowego oczekiwanej, na przykład, wyjście zatrzymania; lub nie posiadające krzywek związane z kołem, aby wybrać bieg w jego najbardziej ekonomicznego wariantu „”, co stanowi 2,396 euro jako opcja. Te gadżety przydatne w redukcji wspierających hamulce są zawarte w wariancie Sport (2,567 euro). Co więcej, To pole przekazuje, od tego, jak to działa, niemal niezauważona przez kierowcę.

BMW serii grand tourer 2: Zachowanie

BMW Serii 2 grand tourer uczucia, kiedy nie są groźne dróg o dużej pojemności i do tych, z zaostrzonymi krzywych i prosty. Następnie Grand Tourer kontynuuje pokazać swoją siłę z tych Koła 225/45 R18 sensoryczna -Również odpowiedzialny za wysoki hałas rodadura- zamontowanego na 18 „kołach. W ten sposób kierowca otrzymuje wymóg reprezentujący odchylenia wypatroszone, tym bardziej jak dziury w obfitości, szczególnie jeśli pojawiają się one na poparcie krzywej. Niewzruszony, to grand tourer nie jest w tych okolicznościach i być może ułatwić pracę sztywnym zawieszeniem nie zaszkodzi, a to jest możliwe do wyboru-punkt więcej kół 205/55 R17 kto wie, czy nawet seria obręczy 16 „- które zwiększają wysokość profilu gumowego.

Z drugiej strony, jak logiczne jest dla jego konfiguracji technicznej, pojawia się dziwne uczucie w tym modelu w BMW: the Utrata przyczepności na przedniej osi, jeśli mamy zamknąć kierunek wykreślić krzywą lub znacznie przyspieszyć, gdy zwracamy. Następnie Grand Tourer, nawet gdy prace elektroniczne znacząco poprawić sytuację, ma tendencję, aby otworzyć drogę. Robi więcej niż inne podobne minivanów, ale bardziej niż jakikolwiek inny znany BMW. W każdym przypadku, także w tym formacie bardziej zaznajomieni tylna oś czuje się bardzo uczestniczącej, znacznie mniej niż Active Tourer, bez wątpienia, niektóre efekt musi podjąć bitwa rośnie 11 cm, model wykazał znacznie bardziej zwinny.

BMW serii 2 grand tourer: Interior

Aby dotrzeć do tylnych siedzeń nic wyróżnia Grand Tourer aktywny. Zakłada się, że znajdujemy poziomy zamieszkiwania w pierwszym nie w przeciwieństwie do tych z rzędu X1 i porównywane z tymi rywalami, spotkać zatwierdzony.

Wyjątkiem od tej notatki jest podłużna przestrzeń to jest widoczne w drugim rzędzie i nie -wysokość cambian- szerokość aspekt, w którym Grand tourer przychodzi wybitny. Nie ma znaczenia to, że uważają siedzeń drugiego rzędu rozwiniętej lub opóźnione do maksimum, w zależności od potrzeb przestrzeni ładunkowej lub trzeciego rzędu; lub pragnienie uprzywilejowanie siedzeniach w drugim rzędzie. Pomiędzy dwoma stanowiskami 13 cm do podawania do woli. To samo odnosi się do pochylenie tylnej części drugiego rzędu co najmniej siedem pozycji między odpowiednim kątem i rozwarty mogą podjąć. Te kopie zapasowe mogą być składane ręcznie, z wbudowanym na nich lub z przyciskami po bokach tułowia, działając na niektórych małych silników, które uwalniają polecenie. Są one złożone z trzech części, otrzymując prawie płaska z poniższym bagażniku. Stanowisko kierowcy znacznie przybliża jakiegokolwiek innego turystycznym BMW, we względnej bliskości do podłogi kanapy i trochę miękkie. Jest to wspólny mianownik wszystkich miejsc grand tourer, jak chodniki tak krótki. Ogólnie rzecz biorąc, el kierowca może osiągnąć skuteczną integrację w tym modelu, Chociaż wielkość filar, który obsługuje szyby lub drzwi ingerować nadmiernie od kąta patrzenia, na przykład dostęp do ronda.

Trzeci rząd siedzeń, który daje prawdziwy powód dla tego modelu. Te dwa fotele, które tworzą, a które jak zwykle w każdym podobnym samochodu nie jest łatwo osiągnięte przez otwór dostępu dostępne są mały stołek. Również zbyt blisko ziemi dla osoby dorosłej oraz nie ma wiele odległość do sufitu, ale te fotele przyznać możliwość zamontowania fotelików dziecięcych tam. Taka sama sytuacja występuje w trzy miejsca w środkowej ławce, z Obszar między twardością bardziej niewygodne niż boku i mały tunel na nogi.

BMW serii grand tourer 2: sprzęt

Sprzęt i zbiera wystarczające seryjny opracowanie na uniwersalność bez konieczności dalszych opcji, na przykład, w trzecim rzędzie siedzeń (902 euro, o 600 700 konkurentów) w przypadku gdy są one potrzebne do siedmiu miejsc. Tak jest standardowy, obejmuje różne przedziały rozmieszczone w okolicy kabiny, z tyłu tylnego stanowisku dzielone proporcje 40/20/40 wzdłużna regulacja z dwóch części, w którym siedzenie drugim rzędzie jest skonfigurowana bądź napędem klapy tylnej, nawiasem mówiąc, otwór ten pięć różnych wysokościach, przy czym największe, nie nisko: 182 m. Wspomaga takie jak ostrzeżenia wylotu pasa podejście sygnały sygnalizacyjne dla pieszych i opcje hamulcowe w mieście jeździsz Assistant.

Można wybierać pomiędzy zakończeniami jak Advantage (1.800 euro), w tym Full LED reflektory lub czujnik parkowania z tyłu; Luxury (takie jak zdjęcia, 4900 euro) z chromowanymi wstawkami i drewna, skórzana tapicerka, podgrzewane fotele oraz aluminiowe felgi 17 „; lub Sport (3500 euro), z siedzeniami sportowymi lub tapicerki czarnym dachem. Jest też poziom M Sport (5400 euro).