Badanie Mazda SKYACTIV-G 2 1,5 / 90, jedwab

Badanie Mazda SKYACTIV-G 2 1,5 / 90, jedwabBadanie Mazda SKYACTIV-G 2 1,5 / 90, jedwabBadanie Mazda SKYACTIV-G 2 1,5 / 90, jedwabBadanie Mazda SKYACTIV-G 2 1,5 / 90, jedwab

Zaczęło się tak zwana Strategia gram i zakończył SKYACTIV Lub, innymi słowy, rozjaśniony swoje samochody do rdzenia i efektywność stała się obsesją, aby dotrzeć tam, gdzie dziś ma pochodzić z wielu, w których Mazda 2 to kolejny przedstawiciel tego wierny filozofii. Ale także w innych aspektach wydaje się chcieć iść dalej znaku za darmo, bo jeśli kiedyś było mniejsze modele, teraz 4,06 m długości są niezwykle "wielki", Suma najlepsze prawdziwe cechy, jak również duża obdarowanie wyposażone w funkcje zabezpieczeń, aby otworzyć szeroko drzwi w jednej z kategorii największy popyt na naszym rynku, i gdzie, z wyjątkiem miejskiego samochodu-i nie stwarza alternatywę diesel w gamas-, większą wagę ma silnik benzynowy, dokładnie tam, gdzie hałas może sprawić, że japoński dom.

Mazda 2Bezpośrednie wstrzyknięcie wysokiej kompresji "wielki" Przemieszczenie się śmigło tylko 90 KM, stopień pośredni spośród trzech obejmuje rozmaite -below w benzynie, 75 HP; powyżej 105- chociaż jest to silnik, który ukrywa znacznie większy potencjał niż teoretycznie pozwala na wyświetlanie Mazdę w jego użyteczności, gdzie 130 KM ogłoszone przez MX5 są elektronicznie ograniczona w zależności od wersji. Ale my już zrobić pierwszy przystanek aby powiadamiani, jeśli jeszcze tego nie widać: jeśli spojrzeć na naszych rysunkach Centrum Techniczne, widać, że rzeczywista wydajność jest daleko od tego, co oświadczył. Nie mniej niż dwadzieścia koni niemal prezent wyjaśniając, dlaczego nie ma silnika użyteczność około 90 KM posiadają bezpośrednie porównanie, więc jeśli wszystkie jednostki dotrzeć klientowi końcowemu tak niewiele sensu ma najmocniejszy wersję zakresie.

Szybka i wygaszacz

Że jest najszybszym przyspieszenie może mieć niewielką wartość, ponieważ rzeczywista prędkość nie może być mierzone jedynie przez tego ćwiczenia; ale jest osiągnięcie najlepsze wartości zużycia, że ​​zdecydowana większość z rywalami Myślę, że mówi samo za siebie modelu efektywności. Jazzu Yaris hybrydowe tylko poprawia swoje dane między benzynie, z wyjątkiem raczej wolniejsze Clio 0,9 TCE / 90, nie ma innych dół 6 litrów w naszych podróży. Atmosferę, która jest Twoje zaangażowanie jest wprost proporcjonalna do prędkości, z jaką udajesz aby zwiększyć prędkość, gdzie nowy turbo nałożyć silniejsze logiczną odpowiedź średnicę, zamiast 1,5 Skyactive-G wyraźnie będzie dostarczać zmniejszenie jeden lub dwa biegi być tak szybki refleks. Bo wtedy zwolniony, posiada niespodzianek jak drogi lub autostrady krążowniki, a nawet przenoszenie rozwój postępuje już nie zmieni, ale ogromny, nawet przez tych rachunków 5000 rpm, w której silnik osiąga maksymalną moc i moment obrotowy.

Mazda 2Dotknąć zmiany, pedały, adres, kontroli lub ogólną jakość i wykończenie wnętrza. W przeciwieństwie do poprzedniej generacji, maksymalna lekkość -Również jest bezsporny Leader w To nie znaczy, będąc nieco odizolowany asfalt lub brak wyrafinowania, patrzeć gdzie to generacja Mazdy 2 pokazuje nie tylko pozorna jakość uległy poprawie, ale prawdziwe, który przebija wygląd i materiałów. To nie będzie model z najbardziej efektywny kategorii podwozia -208, Fiesta albo Polo, między innymi, zapewnić mi najlepiej vibraciones- ale nie jest Mazda 2 Zapraszamy do zbadania granic, że wyglądają, zrobić nic, ale ujawni szlachetną i reakcje całkiem naturalne podwozie, gdzie bezpieczeństwo i właściwości jezdne wydają się być priorytetem w ostatecznej regulacji w których dominuje komfort. A mówiąc o bezpieczeństwie, Mazda zamierza również i może przebić zawierające elementy nadal nie bardzo często nawet w kategorii, takich jak asystent hamowania miasto -between 4 i 30 km / h- lub zmiany pasa ruchu, urządzeń razem dobry poziom wyposażenia, ale także wzbogacić drogiego produktu, ale nie wyróżnia się tak załączając Mówiąc w kategoriach livability i dostawczych kółkach, to nie tak, że ukrywa. I wreszcie Mazda 2 znalazła swoje miejsce w nowej ery Mazdy. □

wkrótce

Przyspieszenie. Szybciej niż zdecydowanej większości konkurentów, w tym silnikiem turbo. Oczywiście Skyactive-G gra z korzyścią ma 20 KM więcej niż obiecał.

Zmiana. Dźwignia jest uczta przez dotyk, dokładności i gładkości, ale sprzęgło zmęczenie oczu, ponieważ można łatwo: psuje rozdarty faz, zwłaszcza w kosztach.

Frenada. Jeden metr powyżej średniej, prawdopodobnie dlatego, że koło nie jest chwyt Prodigy. hamowanie "nagły wypadek" nie powoduje ciała obcego.

zużycie. Brilliant w mieście-rzeczywiście, Stop&początek jest najlepszy w swojej klasie lub poza nim. Z wyjątkiem Jazzu i Yaris hybryd, żadne inne narzędzie benzyny wydając mniej.

Wyprzedzania. Doskonały silnik wolnossący związana długotrwałych zmian kursowych. Prędkość trzyma się bardzo dobrze, ale stara się wygrać w długich marszach: rozwiązanie w ręku wykorzystuje zmianę.

livability. SKYACTIV jest rozwój z 360 stopni amplitudy, w których masa jest jednym z głównych ognisk, a wyzwanie zostało osiągnięte: najlżejszy w swojej klasie. W przestrzeni trójwymiarowej, dobre nogi, niedostatecznej szerokości w tylnych siedzeniach.

Dźwięczność. Nie czujesz surowość i brak izolacji od innych Mazdy również lekki. Sam klimat wydawało się nieco hałaśliwe.

Moc i moment obrotowy. Mazda używa go w różnych poziomach mocy, a to 90 KM wydaje się, aby pominąć wszelkie ograniczenia elektronicznych. Jego dwie krzywe płakać, że nie przekracza 5000 obr./min.

bagażnika. W tej samej linii w zamieszkiwania, ładowność nie jest jego mocną stroną. Strzelec, aby otworzyć to mnie nieco niewygodne.