BlueHDI 3008 Peugeot 120: superprueba ze wszystkich pomiarów

Peugeot 3008 SUV i bardziej wydajnePeugeot 3008 SUV i bardziej wydajnePeugeot 3008 SUV i bardziej wydajnePeugeot 3008 SUV i bardziej wydajne

Nowy Peuegot 3008 to jest 100% godne uważane SUV Zgodnie z projektem, wysokiej pozycji za kierownicą, rozwijającej się koncepcji i-cokpit oryginalne, wyważone i zachowanie w drodze ekonomicznej jazdy i odczucia, że ​​blisko co oczekiwalibyśmy od prestiżowej marki. Ponadto, opcjonalnie, można włączyć paczka Motricity składający się z Kontrola trakcji Układ sterowania przyczepność i M + S (300 euro) opony, by poprawić swoją wszechstronność, aby móc opuścić asfalt z jakąś dodatkową gwarancją.

Z wyjątkiem nazwy, wszystko jest nowe w Peugeot 3008. W rzeczywistości, to jest z innej platformie, EMP2, Najbardziej zaawansowany i więcej ilość światła. Rezultatem jest niemal identyczny ciężar do pierwszej generacji Peugeot 3008 mimo ile wzrosła (z 4,37 do długości 4,45 m). To stało się możliwe, aby wygrać dużo przestrzeni wnętrze, 4 cm z tyłu, z dala tylna noga (4 cm za kierowcy i pasażera po 9) i 25 litrów tułowia chociaż wpływ okno dachowe Nowy Peugeot 3008 Stracił pionową przestronności, które mogą drażnić tylne pasażerowie wyższy niż 1,85, a zostawiają cię w niekorzystnej sytuacji do jego obfitej konkurencji, zwłaszcza jeśli trwa szyberdach. Niemniej jednak, będzie pełnić rolę samochodu funkcjonalnego, który zakłada zarówno przestrzeń jak pojemność bagażnika z 500 litrów pod kurtyną jest umieszczony na prawej połowie kategorii: od propozycji, takich jak Honda CRV ale nad innymi jak Hyundai Tucson i Nissan Qashqai.

Wnętrze Peugeot 3008Stanowisko kierowcy Peugeot 3008 wydziela oryginalne i-kabinę wydany cztery lata temu w 208 z oprzyrządowaniem znajduje się na wyższym piętrze niż koła i ten mały i niższe niż zwykle. Ale teraz też jest spłaszczona w jej górnej części, co pozwoli uniknąć problemów widząc instrumentacji. Ponadto, tym razem kierowca będzie miał poczucie zamiar całkowicie oddzielone od towarzyszącego przez wybitnego konsoli środkowej, chyba że weźmiemy wystających przedmiotów w uchwytach na kubki, nie będzie kolidować z jazdą na zmianę i tak, zachęca do odpoczynku kolanko podczas jazdy.

Odczucia pokładzie Peugeot 3008

Tak potężny centralne przypominające DS 5 osiąga izolować sterownik znajdujący się w przestrzeni przypominającej samolotów komercyjnych, z miejscami do siedzenia otoczony dużą ilością przycisków i pokręteł, które zapewniają oszałamiające wrażenie zaawansowanej technologii. W tym sensie, że jest uproszczona pomocą centralnego wyświetlacz wielofunkcyjny z przyciski skrótów które ułatwiają wejście do innego podmenu.

odnaleźć pozycję jazdy w Peugeot 3008 jest to łatwe. Jeżeli koło kierownicy regulacja głębokości pięciu cm głębokości i cztery wysokości, dodać ich własnego fotela kierowcy, które mogą mieć regulowane elektrycznie opcjonalnie 1300 euro, miły funkcji kusić zarówno massage- ludzie małej postury jak inne powyżej średniej może być wygodne. Na tylnym siedzeniu, w sposób zwyczajowo przyjęty w danej kategorii, nie może być trzech pasażerów, chociaż centralny plac nie tylko siedzieć w mniej wygodne ławki -high i ściśle do siebie, ale nie ma zbyt wiele miejsca na nogi i inwazji na przestrzeni tych. Tak, cztery osoby będą bardziej komfortowe niż gdyby był piąty pasażer.

Ze swojej strony, wewnętrzne okładziny indziej w zasięgu wzroku, drzwi, konsoli środkowej, górnej części deski rozdzielczej i kierownicy ofercie dobra jakość dotyk, Natomiast dolna część deski rozdzielczej i drzwi da nam mniej przyjemne być trochę zużyte tworzywa sztucznego uczucie. Te ogólne przyjemne uczucia są wzmacniane przez doskonała izolacja akustyczna. Choć ich brzmienie na biegu jałowym jest nieco podwyższone, aerodynamika zapewnia, że ​​jak zwiększyć prędkość staje się mniej hałaśliwe niż jego rywale, który wzmacnia argumenty 3008, jak również dobre wyczucie z kierownic. Więc są gładkie sprzęgło i kierownica i pedał hamulca i zmiany biegów mają mocny akcent, którzy jak używać w życiu codziennym.

Jak rozpoczęła Peugeot 3008?

W tych okolicznościach, to jest, kiedy doceniamy znakomity charakter nowego Peugeota 3008. Przyspieszenie samochodu prawie dwadzieścia rysunki potężne konie (zweryfikowane 10,1 sekund w 0100 km / h i 32 sekund do podróży na 1,000 m), Choć ich zdolność do pobierania prędkość jest poniżej najlepiej, pozostaje w anonimowej środkowego kategorii, jak to się dzieje z konsumpcji, uwarunkowane zarówno przez długi szóstym biegu, prawie 57 km / h.

Peugeot 3008Najbardziej godne uwagi jest hamowanie Peugeot 3008. Potrzebie prawie 2 metry mniej niż średnio w kategorii do zatrzymania samochodu podczas hamowania na granicy począwszy od 140 km / h, a pedał zapewnia mocne, wygodne i przyjemne, łatwe dozowanie dotyku. Oczywiście w związku z tym nie będzie różnic w zależności od tego, czy masz zainstalowany Pack Motricity czy nie, jak to było w naszym przypadku pokazano, jak samochód jest fundamentalnie drogowego.

Na asfalcie Peugeot 3008 wyróżnia się komfortowym zawieszeniem w kroku bacheo przejściu pieszych lub wysokie reduktory prędkości obwodowe -mérito duże koła zamontowane na 18 „kołach nieprawidłowości praktycznie połknięte przez dalsze ciągnięcie w glebie i nachylenie i zmniejszenie wpływu przedniego koła do ataku nieprawidłowości. ich zachowanie Nie oferuje nadmierne przechyły nadwozia i współpracuje z adresem bezzwłocznie przestrzegać poleceń wydawanych przez pokrętła. W każdym razie, mimo że gaz cięte na krzywej mogą pomóc nam wypełnić ścieżkę, to nie jest samochód sportowy, ale ważny dla prawie wszystko, z równowagi osiągniętej pomiędzy wydajnością i komfortem. Byłoby tak nawet wydostać się z asfaltem okazyjnie coś, co zostanie ułatwiona dzięki dobrym zawieszeniem podróże, 310 mm w obu pociągach i prześwicie 185 mm, bez bycia jasny sam w sobie jest zgodna z category- choć nie należy zapominać, że 3008 jest SUV urodzony na asfalcie samochód, który można podróżować po drogach i ścieżkach leśnych, Ale nie wszyscy czystej ziemi ... że miałoby zachowanie znacznie bardziej ograniczone drogowego. Więc lepiej nie zapuszczali się w wielkich trudności wymagających maksymalną trakcję.

Jest to kosztowne Peugeot 3008?

Z ceną wywoławczą w następnym silnika do 25.000 euro, w tym oficjalnej stopy dyskontowej, 3008 jest także zgodna z jej konkurencją pod względem szybkości. więc W ciągu tysięcy euro możemy mieć długi kilkanaście alternatywy który obejmuje Kia Sportage, Nissan Qashqai, Kadjar Renault, Toyota RAV4, Ateca Seat ... co daje wyobrażenie o różnorodności wyboru oferowanego przez kategorii SUV. Przed nimi to Peugeot oferuje inną obudowę, przełomowego wnętrza i korekta mechaniczna smaczne w tym przypadku, Allure towarzyszy niezwykłe urządzenia wykańczającego i kilka opcji, które mogą zapewnić premii powietrzem poprzez masaż przednich siedzeń, drzwi elektryczne otwieranie nieco powolna w początku swej napędzanej i napędową AIDS do końca. Czy brakuje, tak, elementy takie jak poduszkę kolanową i pilot rejsu coś bardziej nowoczesnego, kwestii drugorzędnych z doskonały smak, który pozostawia 3008, samochód prawdziwy SUV, który jest, jak się wydaje i pokazuje dojrzałość Peugeot podnieść swoją linię produktów.

Peugeot 3008 1.6 120 KM BlueHDI, dane techniczne (wymiary Centrum Highway)

DANE TECHNICZNEPeugeot 3008 1.6 120 KM BlueHDI
silnik1,560 cm3 / 4 cylindry
prawdziwa siła122,8 KM przy 3,740 rpm
Maksymalny moment obrotowy rzeczywistym32,7 mkg przy 1500-4000 obrotów na minutę
Przyspieszenie 0-100 km / h10,12 s
Przyspieszenie 0-400 m17,2 s
Przyspieszenie 0-1000 m32 sek
wagi1,532 kg
maksymalna prędkość180 kilometrów na godzinę
Realne średnie zużycie5,8 l / 100 km
rzeczywiste wykorzystanie drogowego5,4 l / 100 km
Realna konsumpcja miejski6,3 l / 100
tułów500 litrów
Szerokość / po145/142 cm
cena28.900 euro
zniżka1.700 euro

(*) Więcej szczegółów technicznych tutaj.

Możesz być także zainteresowany

Więc jest zakres Peugeot 3008

3008 zatwierdza test śpiewająco EuroNCAP

Jest to nowy Ford Kuga