Alfa Romeo Stelvio: Silniki diesel test i benzyna 180 KM 200

Alfa Romeo Stelvio 2.2D 180 KM i 200 KM 2.0 turboAlfa Romeo Stelvio 2.2D 180 KM i 200 KM 2.0 turboAlfa Romeo Stelvio 2.2D 180 KM i 200 KM 2.0 turboAlfa Romeo Stelvio 2.2D 180 KM i 200 KM 2.0 turbo

Pojawienie się nowych silników Alfa Romeo Stelvio, którego wyjście stopniowo osiąga prędkość przelotowa, mnoży spadki procentowe na tym SUV i aspiracji sportowych. W wyglądzie, ale przede wszystkim, jego konfiguracji podwozia z Oś przednia wyjątkowo skuteczna: zanim jakikolwiek inny czynnik napędzający, włącznie w kilku wersjach, które nie uciekają się do napędem na wszystkie koła, jest kluczem do jego zwinność. Ponadto, nowe wersje utrzymać także poduszkę, która wydaje się całkiem słusznie wybrany dla samochodu, którego celem, a od jego obrazu, opanowanie i przekazuje tylko duże zapotrzebowanie jazdy, chcielibyśmy zapytać coś mocniej na tylną oś.

Do tej pory, wiem. Ale to, że jeśli zakres premiery Alfa Romeo Stelvio tylko on został oczekiwano 2.0 Turbo 280 KM i najmocniejszy z wszystkich dostępnych kompresji 2 2 diesel 210 KM, teraz rozwija się z niższych wersjach zasilania. I, oczywiście, tańsze.

Praca z tych bloków 2.2 i 2.0 diesel benzyna Jako punkt wyjścia, bez zmiany pojemności skokowej każdego parzystego turbosprężarką, o zmiennej geometrii do silnika Diesla i diod wyładowania, a ciśnienie jest podobne do siebie między 1,1 a 1,2 i Bars- tylko z inną elektroniką opatrunkowych, stopa podane są różne wersje każdego z, odpowiednio, 180 i 200 KM.

Alfa Romeo StelvioAlfa Romeo Stelvio 2.2 Diesel 180 KM, "podstawowy" zaleca

Podobnie jak wszystkie silniki Alfa Romeo Stelvio, że 2.2 Diesel 180 KM mieliśmy okazję do prowadzenia w połączeniu z napędem, ale silnik ten jest również dostępny z napędem na wszystkie koła Q4 napędowego jest związana wyłącznie ze skrzynią biegów ośmiu prędkości źródło ZF.

W zależności od wyboru dokonujemy z kontrola DNA pozwala on bardzo szybki lub szybki pozycje kół zębatych Tryby -in, sport, normalny, lub odpowiednio bardziej komfortowe i efektywne: W tym trybie Advance Efficiency, Istnieje nawet możliwość pozostawienia Alfa Romeo Stelvio tryb struganie w którym oddzielenie silnika i zmianę. DNA modyfikuje zależność pomiędzy akcelerator i reakcja silnika ciśnienie. W położeniu A, nawet jeśli jest wymagające nadmiernego nacisku na pedał, w naszym przekonaniu. Inną osobliwością automatycznej skrzyni biegów jest to, że we wszystkich silnikach dotąd prezentowanych Alfa Romeo na Stelvio, relacje są identyczne, czy benzyny i oleju napędowego oraz mechanicznego, między sobą, tylko zmiany grupa końcowa.

Nowy silnik 2.2 180 CV daje taki sam moment obrotowy o 150 CV -Nawet niepublikowane ale już ogłosił ceny katalogowej nieco ponad 40.200 euro w tym samym tempie (45,9 MKG na 1750 rpm) i tylko 5 procent mniej niż 210 KM z tego samego bloku. Pchanie albo z reżimem, są one 1400 obr./min wibruje tylko nieznacznie więcej niż benzyny 2.0 i brzmi wyraźnie więcej. Z jego spacer, to 180 CV można zapomnieć o mocniejszy silnik diesel, 210 KM, Podczas zapisywania mniej potężny silnik jest tylko około 1100 euro do równego przesyłu i poziomu wyposażenia. Oficjalnych danych, słabszym staje drugi wolniej przyspieszeniu od 0 do 100 km / h s -7.6 w oczy i 6,6- Zużycie obu silników jest jak. Podczas naszej wycieczki, częścią przez ekspresowych, innych dróg górskich stale rośnie i dużym natężeniu ruchu, zazwyczaj, pozostając poniżej limitu prędkości i suchej glebie, możemy osiągnąć niski pobór mocy 6,4 l / 100 km średnio 75 km / h.

Alfa Romeo StelvioJego stan napędu SUV niezauważone w tych warunkach użytkowania i można zaoszczędzić 2,070 euro różnicy nie wszystkie koła wersjach napędowych: Ten napędowy 180 KM tylko silnika, które mogą być wybrane z obu jako napęd 2,2 napędowego zawsze 150 i pozostała Całkowita. Układ napędowy z czterech kół napędowych nazywanych wersji Q4, wspierać rozkład momentu obrotowego pomiędzy dwoma osiami 50 procent, ale może pracować ze 100 procent na oś tylną. W okresie od października do listopada, i włączone do pakiet wydajność nazwie Alfa Romeo Stelvio, bez względu na rodzaj trakcji, będą musieli mechanicznego tylnego mechanizmu różnicowego Torsen. Również aktywny zawiesinę z tłumieniem pilotowane, jak oni już mają Alfa Romeo Giulia.

Alfa Romeo Stelvio 2.0 turbo 200 KM, silnik energetyczny

Drugi silnik, który moglibyśmy spróbować to 2,0 benzyna Turbo Niższa sprzedaż energetyczne, 200 KM. Przed swoim starszym bratem 280 KM jest o wiele bardziej interesująca opcja, niż mogłoby się wydawać, dla tych, którzy szukają lepszego cena / wydajność -Cuesta 43,200 euro, prawie 10.000 mniej niż najtańsza wersja najmocniejszy, ponieważ konie że różnica między nimi nie ma, z wyjątkiem tych, którzy są bardzo wymagający, bardzo istotne. Aby znaleźć rozbieżności pomiędzy dwoma konieczności dostosowania najpotężniejszym powyżej 4500 obr./min, czyli gdy silnik 2,0 Turbo daje oficjalną władzę. Z takiego wykorzystania, mniej wydajne i bardziej opłacalne dwóch silników czterech cylindrów i benzynowych z wtryskiem bezpośrednim, jest bardziej energiczny niż potrzeba ciągłego Jest bardzo elastyczny za odpowiedź płynnie jakiegokolwiek reżimu, przekroczyła iniciales- zakręty, nawet w trudnym terenie i sportową jazdę.

w wspiąć się na Passo Stelvio Bormio (Włochy), Alfa Romeo Stelvio 2.0 Turbo 200 KM nie tylko to sprawia, że ​​jasne, jak łatwo można go ożywić, znowu i znowu (istnieją 40 ponumerowanych i bardzo zamknięty w tej południowej części portu w stałych krzywych mieszkalnych, z wyjątkiem pośredniego rozejmu kilku kilometrów), ale może to zrobić poprzez zajęcie każdego jeden z doskonałą kontrolę ruchów ciała, a przede wszystkim, tylko z minimum podsterowności, że w niewiele lub nic, naprawdę muddies ścieżkę. Tuż krzywych więcej luka pomiędzy wejściem i wyjściem uważają, że jest możliwość rozbudowy konwerter momentu zamknięcia gdy zmiana jest zdecydowanie przyspieszył: przez powolny, w pierwszej kolejności; Następnie, poprzez gwałtowne.

Alfa Romeo StelvioW schodząc po przeciwnej stronie i ze stałą sukcesji paellas, Termin hamowania odporność na ciepło jest szybko przezwyciężyć, po czterech lub pięciu okrążeń w podróży alambicado i stromym zboczu na korzyść. Ponadto, oczywiście, prędkości, które pozwalają podwozie i silnik. Liczyć Alfa Romeo Opuścić 900 ° C temperatura hamulca do około 200 ° C, temperatura, która jest uważana osiągnęła wystarczający chłodzenie retell wszystkie sile hamowania konieczne są co najmniej o 40 sekund. Jednak w tym odcinku w dół do Trafoi Stelvio, Alfa SUV (lub inny szybki samochód napędzany sportily) nie liczy, ze względu na bliskość z zakrętami i prędkości osiągniętej z tak dużo czasu na swoją korzyść.

Wśród aspektów poprawy, a nie pozostało niezauważone przez tych, którzy mają zdolność do decydowania o tym, co ścieżki do podjęcia w sytuacji Alfa to system informacji, nawigacji i rozrywki, wyraźnie się poprawiła, szczególnie uruchamiając przeglądarkę. Powolny rozkład, Twoje mapy zapewniają optymalizację marży w związku z ich skłonnością do stracenia, albo znaleźć, a czasami dróg nie istnieje, może być irytujące.

Rozwiązany zamknięcie zakresie do dołu, istnieje również aktualności z drugiego końca, do Alfa Romeo To już zamknięty datę Quadifoglio dla wersji 2.9 V6 z 510 KM, będzie zwolniony od października i listopada, tuż po Frankfurt Motor Show, że włoska marka nie pójdzie.