Toyota rewers-S

Toyota Verso SToyota Verso SToyota Verso SToyota Verso S

Toyota rewers-S sprzedawany w Japonii, ale teraz marka zdecydowała się wprowadzić minivan segmentu w Europie (należy pamiętać, że już w 2000 roku zrobił z Yaris Verso, przestał sprzedawać model, który charakteryzuje się jego wysokości).

Według najnowszych danych dotyczących sprzedaży, segment małe minivany Europa wzrosła z 3 do 8 procent w latach 2002 i 2010. Jest to jeden z powodów, że powstała Toyota Verso-S dodać do zasilania modeli sprzedawanych w Europie.

W tym użyteczności, praktyczność i przestrzeń wnętrza Są dwa z najlepszych aktywów, w uzupełnieniu do pięciogwiazdkowy w testach bezpieczeństwa EuroNCAP. Z tego listu nie jest zaskakujące, że zostaliśmy zaskoczeni za dobry model Toyoty. uprzejmy pięciu pasażerów, zmierzono mniej niż 4 metrów, co sprawia, że ​​idealnie nadaje się do miasta, aby działać, a po wejściu do środka, jego przestronności, zwłaszcza w tylnych siedzeniach, zrób to godny rywal górnych modeli segmentu. Tylne siedzenia są składane w dół 60:40 z jednym ruchem, zwiększając ładowność 429 aż do 1388 litrów. Dolna taca bagażnika ma dwa poziomy wysokości w celu dostosowania naszej dyspozycji jako obiekty. Łącznie 19 komor różni się zapisać lub opuścić obiekty lub opcjonalny dach panoramiczny pełna część bogatej oferty Verso-S.

Benzyna i olej napędowy
Do wyboru silników, marka oferuje nam 1,33 VVT I z 99 KM i 1,4 D-4D z silnika Diesla 90 CV, zarówno z przekładnią manualną 6 związków. 1,33 być dodatkowo wyposażone w automatyczna Multidrive 7 stosunki z sekwencyjnych operacji. Wersja wysokoprężna ma opcję z Szybkość przesyłania danych, 6 (Pole -robotizada- elektryczny napęd manualna skrzynia biegów, która produkuje lub automatyczną sekwencyjną zmianę). Na drodze, Oba silniki jest gładka i rozwijać się na tyle luzu, tak że możemy długich podróży, zawsze zużycie skorygowana, w przypadku Multidrive benzynowy z przystanku&Początek wynosi 5 litrów w cyklu, lub w połączeniu z 4,3 litra diesel z manualną. Marka szacuje, że odsetek sprzedaży Verso-S przyjść na czele model benzynowy z 75 procent zapotrzebowania. Z tego 25 procent zostanie poproszony o systemie Multidrive S. bezpieczeństwo, seria kontrola zapewnia przyczepność i stabilność, przednie, boczne i kurtynowe poduszki powietrzne, kolano plus jeden dla kierowcy, kierownicy, elektryczne szyby przednie, centralny zamek, etc. Ceny w Niemczech zaczynają się od 15.000 euro, chociaż w przypadku przyszedł do Hiszpanii by nie obniżyć cenę 18.000 euro. Co wreszcie widzimy w naszym kraju? Dobre składniki nie brakuje.

Dlaczego nie będzie sprzedawać Verso-S w Hiszpanii?
„Lepiej zrobić trzy rzeczy dobrze, że pięć regular”
„Strategia Toyoty teraz opiera się na trzech filarach: 1-Auris, Verso i Avensis (oby nowy Yaris nadzieję, że dołączysz do pierwszego filaru). modele 2-hybrydowych. Modele 3-4x4”.
„W tej chwili naszym priorytetem jest pomoc dealerów za pośrednictwem najlepszą możliwą 3 lub 4 złych latach. I wszystko, co nie jest niezbędne zatrzymujemy. Lepiej jest zrobić trzy rzeczy dobrze, że pięć regularnie. Więc na razie nie podjęli decyzję o rozpoczęciu rewersu-S w Hiszpanii. Należy on do zbyt małego rynku, a dziś z sytuacją gospodarczą i finansową w Hiszpanii, na rynku, w segmencie Dilerzy naciskiem na to, co jest istotne dla przyszłości i nie możemy skupić się na zbyt wiele modeli. Dlatego, jak potencjał sprzedaży w tym kraju jest dość mała jak na teraz (około 2 procent udziału w rynku w segmencie małych minivanów), mamy nie podjąć decyzję o rozpoczęciu tego modelu”.

długość

3,99 m

tułów

Od 429 litrów

moc

90 i 99 CV

zużycie mieszany

Z 4,3 litra

emisje

Od 113 g / km

cena

n.d