Toyota mirai, wodorem

Toyota Mirai, przeanalizuje jak wygląda pierwsza seria samochodów wodoruToyota Mirai, przeanalizuje jak wygląda pierwsza seria samochodów wodoruToyota Mirai, przeanalizuje jak wygląda pierwsza seria samochodów wodoruToyota Mirai, przeanalizuje jak wygląda pierwsza seria samochodów wodoru

Nie Tesla, zając w bajce, pomimo tankowania dwadzieścia minut w temperaturze 100-KW w ich turbinowe. Toyota Mirai jest żółw w bajce, który wygrywa wyścig, bo trzy minuty wystarczą, aby naładować. Dlatego Toyota pomyślany jako technologia dla przyszłości długie dojazdy ... czyste. Toyota Mirai bateria jest stosunkowo niewielka, samo NiMH (niklowo-metalowo-wodorkowych) Toyota Camry hybrydowego, ale stałym źródłem energii elektrycznej do napędu jest dostarczana przez ogniwa paliwowego. Akumulator, jak Toyota Prius i inne hybrydy Toyoty, służy do przywracania zasilania do zatrzymania lub hamowania, ale także Mirai bateria służy do zainicjowania ruchu pojazdu lub obsługiwać dodatkową moc podczas przyspieszania silny, podczas gdy ogniwo paliwowe jest ustawiony do pracy w systemie i dostarczania energii.

Według ojca Mirai, Yoshikazu projektu Tanaka, ogniwo zajmuje mało budzić Mirai, około 0,7 sekundy, ponieważ sprężone powietrze jest dostarczane przez sprężarkę z tlenu niezbędnego do rekombinacji z wodorem. Ogniwo paliwowe jest w stanie zapewnić w swojej pracy 114 kW energii elektrycznej, wystarczająca do zasilania 113 kW silnik elektryczny, który napędza przednie koła Toyota Mirai. Jeśli otworzysz maskę, nie będzie widać ten silnik elektryczny od 450h Lexus, ukryte przez elektronikę. Nie bierze dźwignia zmiany biegów, ograniczając maksymalną prędkość do 178 km / h, ponieważ straty energii są bardzo wysokie. Jednak na naszej pierwszej trasy niemieckich autostradach (już przetestowany z przeznaczeniem dla USA) mogliśmy zobaczyć przedłużone prędkości, zarówno w dół i stromych zboczach światło powyżej 180 km / h bez problemów oraz niesamowita cisza. ogłasza zużycie 0,7 kg wodoru na 100 km. Bardzo niska wartość, wynik o nominalnej mocy ogniwa paliwowego około 85 procent. Zastrzeżenie jest to, że Koszty wodoru około 10 euro za kilogram i praktyczny brak punktów zasilających. To jest cel Toyota Mirai, umieścić kilka tysięcy samochodów w obiegu, elektryczny wóz pokazują, że wodór jest rentowny i zachęcić państwa do promowania instalacji "hidrogeneras", W tym samym celu Toyota wydała 5,680 patentów do końca 2020 roku, tak aby inni producenci mogą zostać dodane do projektu. Według szacunków Toyota świecie wodór wytwarza się cyrkulację 250 milionów Mirai 20.000 rocznych kilóometros. Muszę powiedzieć, że jest znacznie tańsze przemysłowe wodoru, nie otrzymuje się przez elektrolizę wody z wykorzystaniem energii odnawialnej, 9,5 lub 9,99 euro za litr wodoru.

Cisza i wytrzymałość w Toyota Mirai

Toyota MiraiNie przyspiesza jak Tesla zaimponować lub BMW i3, ale Toyota Mirai jest w stanie oficjalnie stracić 10 sekund, znacznie szybciej niż VW e-Golf. Więc chociaż Mirai może wydawać ciężkie, z 1850 kilogramów i popychając tak miękkie, że wydaje się działać znacznie. Tanaka jest odpowiedzialny za osiągnięcie, ponieważ udało się obniżyć w celu 100 kilogramów wagi określone dla danego projektu. Ponadto, jego linie zewnętrzne maskuje Toyota Mirai jest duży samochód, ponieważ Mierzy 4,89 m długości, coś mniej niż Audi A6, na przykład, mimo niewielkich odległości między osiami. Hablarn mechaniczny moc 335 Nm momentu obrotowego, które pojawiają się w czasie, gdy silnik zacznie się poruszać. Oznacza to, że na mokrej nawierzchni, system kontroli trakcji ma wystarczająco dużo pracy, aby zapobiec wirowania koła w przypadku korzystania z akceleratora hojnie. Nic nie przeszkadza, ponieważ jak kierowcy Toyota Mirai tylko dostrzec miękkość i łatwość. Cisza przewodniczy terenowa Toyota Mirai, niesamowitą ciszę toczenia 100 kilometrów na godzinę Masz poczucie bieg na 80 km / h lub mniej. Wszystko w tym specjalnym samochodzie jest odpowiedzialny za ten wycisza, od aerodynamiki z podwójnych szyb bocznych lub rolki izolacji. W przeciwieństwie do innych elektryczny, który jest piskliwy dźwięk falownik się, karmić silnik. W Toyota Mirai nie słyszą ani wentylator klimatyzacji. Powiedzieć, że najbardziej uderzające w części akustycznej są czyste, kiedy dojdziesz do końca podróży ... tylko słyszałem, krok na niezbyt wysokie, słyszalny, ale ledwo rozpoznawalne jako hałas sprężarki, (Przynajmniej, to jest to, co mówi, logikę, że powinien pracować więcej niż zwykle).

Mirai jest maksymalny komfort

Za kierownicą Mirai lub jako towarzysz, czuje bardzo wygodne podczas każdego ruchu. Rama Wóz Toyota Prius +, wzmocniony wszystko, co jest za stosowne. I dla Mirai podjęła resztę, na przykład, za ich niewidzialny niski całkowicie zamknięty (Ponieważ nie ma potrzeby, aby wydalić ciepła ze spalin) jest osłona z włókna węglowego, aby chronić ogniwo paliwowe. Zawieszenia szukać filtrować to wszystko, bieżniki samochód dobrze i tylko powierzchnia utwardzona zauważamy "szorstki" zakłócenia pochodzące podobne, jak w przypadku korpusu hiper sztywny, przypominając superdeportivos włókna węglowego. Tym razem samochód pochodzi z set-up dla europejskiego kierowcy. Można skakać, ale kierowca daje łagodne sterowanie elektryczne, dobry dotyk, a pedał hamulca nie czuć hamowania odbicia typowe dla większości elektrycznych i hybrydowych. Mówiąc najprościej, przejście między hamulcem mechanicznym i elektrycznym nie czuć, tak nie czujesz, gdy bateria jest pchania i kiedy daje pałeczkę ogniwa paliwowego na energię elektryczną do silnika. jest I łatwo opisać działanie układu napędowego Toyota Mirai: wykład.

masz "buts" Toyota Mirai

Wady Toyota Mirai jest sama Toyota dążyła świadomie. Mogli się SUV, tak modne, ale nie chciał zrobić reklamę samochodów ... na razie. Zrobili ciało sedan, trzy tomy, ze względu na korzyści pod względem aerodynamiki, tak ważną w samochodzie elektrycznym. Korpus z trzema objętościami przeznaczona dla inżynierów wyzwanie, która wymagana jest maksymalna składników miniaturyzacji. Dlaczego oni są dumni, choć przestronności nie jest twoja mocna strona, Idzie jak ulał, ale przestrzeń zapasowa lub noga tył pasażer (pod siedzeniem jest ogniwo paliwowe), lub ich głowy. Ponadto, jest to tylko cztery siedzenia i bagażnik jest bardziej typowa dla Toyota Auris Toyota Avensis, że wymiary.

Toyota MiraiPod wieloma względami Toyota Mirai nie tyle w porównaniu z bratem "mały" Avensis. Gałki i uchwyty nie dostać dotykać lub materiały na ten temat, choć prawdą jest, że prezentacja miejsca kierowcy Mirai jest innowacyjny i atrakcyjny. Nie patrzeć elektryczny hamulec postojowy, na przykład. Wykosztować się na technologii, nawet jeśli zostały one zmniejszone koszty o 20 razy w porównaniu do pierwszych prototypów, Toyota Mirai sprzedał około 66.000 euro na rynkach europejskich (obecnie w Niemczech, Danii, Wielkiej Brytanii i Belgii, na przykład do Hiszpanii nie jest jeszcze określona przybycie). może nabywca samochodu jak Mirai, znacznie bardziej ekskluzywna niż Lexus, może oczekiwać bardziej olśniewające sprzętu, nawet jeśli w ten sposób zwiększając rachunek. W ten sposób może Toyota nie chce despistase Klienta z technologicznymi aspektami Mirai "wulgarny", Albo, że nie ma sensu dla Toyota kosztownego eksperymentu na gigantyczną skalę, ponieważ w rzeczywistości Starają wszystkie sprzedaże są dla leasingu, na około 1000 euro miesięcznie, w celu odzyskania samochodu po czterech latach i dokładnie badać rezultaty. Toyota Mirai będzie produkowany w łagodnym tempie (trzy ogniwa paliwowe są wykonane dziennie), ponieważ jest to tylko zrobić doskonałe samochody, bez przerwy, aby stworzyć fundament samochodu komórek niezawodny, godny zaufania i nieomylny paliwa. Po tym, mamy nadzieję tam masową produkcję prawdziwego ramach nowej architekturze i produkcji Toyota tnga który otwiera z nowym Toyota Prius.

Dla wszystkich wyżej wybrano Mirai doświadczonych weteranów i akumulatorów NiMH. Więc jego moc może wydawać się fair w stosunku do masy masz. Chodzi o to, że ogniwo paliwowe trwa jak każdy obecnego silnika spalinowego bez utraty władzy nad czasem i żadnych problemów w trakcie jego trwania, z pięcioletnią gwarancją dla wszystkich części elektrycznych a trzy lata dla samochodu. Zapraszamy do samochodu przyszłości, ponieważ przyszłość Mirai oznacza po japońsku. Toyota ujawniła swój zamiar, że 2050 produkować żadnych innych wozów, którzy mają pewne silnik elektryczny. Mirai, dlaczego tak jest, ale pierwszy z wizją bardziej zrównoważonego świata (niedawno zaprezentowany na Toyota Wyzwanie 2050), zaczynają wykazywać, że samochód wodór jest już dostępna. Co?, Niższe koszty, które zawsze były specjalnością Toyota i samochód ogniw paliwowych nie musiałby być wyjątkiem ...

Toyota Mirai

silnik

elektryczny

Moc: 113 kW (154 KM)

Maksymalny moment obrotowy: 335 Nm (34,2 mkg)

transmisja

Napęd: FRONT

Zmiana: monomarcha

wymiary zewnętrzne

Długość: 4,890 mm

Szerokość: 1,815 mm

Wysokość: 1,535 mm

Rozstaw osi: 2780 mm

Porter: 361 litrów

Dziennik wydajność

Przyspieszenie 0-100 km / h: 9,6 sekundy

Prędkość maksymalna: 173 kilometrów na godzinę

Dziennik zużycie

Miejskich / extraurbano / średnie (kg / 100 km): 0,69 / 0,8 / 0,76

Autonomia: ponad 600 km