Porównanie: Suzuki Vitara, Honda HR-V i Skoda Yeti, który wygrywa?

Honda HR-V 1.6 i-DTEC, Skoda Yeti 2.0 TDI zewnątrz Suzuki Vitara 1.6 DDiS iHonda HR-V 1.6 i-DTEC, Skoda Yeti 2.0 TDI zewnątrz Suzuki Vitara 1.6 DDiS iHonda HR-V 1.6 i-DTEC, Skoda Yeti 2.0 TDI zewnątrz Suzuki Vitara 1.6 DDiS iHonda HR-V 1.6 i-DTEC, Skoda Yeti 2.0 TDI zewnątrz Suzuki Vitara 1.6 DDiS i

Nikt SUV w dół na grzbiecie fali, gdyż pozostają przedmiot pożądania dla wielu potencjalnych nabywców. Od pewnego czasu najbardziej zarządzalne modele jedzenia grunt do tych o większych rozmiarach, dzięki bardzo skomplikowanej konstrukcji, a przede wszystkim, racjonalne wykorzystanie Został on nałożony zarówno kosztów i wymagań środowiskowych.

Ocenić swój samochód za darmoKażdy wie dzisiaj, że strona funkcjonalna jest jednym z najbardziej cenionych w tego typu pojazdu, a Honda HR-V jest jednym z modeli, które najlepiej wyczynach tego aspektu w jego wnętrzu. Z 4,29 m długości, pokazuje sześciu centymetrów Skoda Yeti i około 12 cm do Suzuki Vitara, ale ma tę samą wysokość i szerokość, jak Honda, a Skoda bardziej upakowane wszystkim z ciała około 2 cm szersze i do 8 cm wyżej.

Honda HR-V, Suzuki Vitara i Skoda Yeti: przestronny SUV

Honda HR-V Jest on przedstawiony także Rozstaw osi -2,61 metres- przekraczającą 3 cm Skoda Yeti i 11 cm do Suzuki Vitara, która właśnie nie zauważył przestrzeń dostępna wewnątrz dla pasażerów. A to już zasługa w sobie, jak SUV Czech zawsze odniesienie w zamieszkiwania w tej kategorii. W tych trzech kompaktowych SUV przednich foteli są wygodne i dobre miejsca -Wszystkie jednostki testowe miały wyższy poziom wykończenia ich gamas-, chociaż w obu modelach japońskich wolałaby regulację przez tylne koło, które jest zawsze bardziej komfortowe i dokładne, Zamiast łożyska dźwigni.

I w tylnym rzędzie, Skoda Yeti jest najszersza, chociaż we wszystkich trzeciej osoby dorosłej będzie obejmować niektórych braków, chociaż wszystkie trzy oferty znacznie pionowy prześwit i na nogi jest dość szeroki, Honda HR-V, to również w Skoda Yeti i jest zmienny, ponieważ tylne siedzenie ławki może być przesuwany w kierunku wzdłużnym 15 cm i jest w Suzuki vitara -Presents 8 cm najmniej równym poziomie HR-V.

Porównanie SUVTrzy SUV, którzy uważają, podróżnik

Kiedy make life na pokładzie bardziej przyjemne, w tych trzech SUV nie brak praktycznych szczegółów i schowki, chociaż tylne siedzenia Honda HR-V są najbardziej wszechstronnych, co umożliwia przechowywanie w chodniku lub jeśli powstaną gdy nie są zajęte, można transportować dużą bryłę wewnątrz. Skoda Yeti także wykazano osobowość funkcjonalny. Na przykład, można złożyć oparcie przedniego pasażera załadowanie długich przedmiotów lub po prostu ułatwiają widzenie przodu pasażerów tylnych, które zwykle podziękować najmniejszy z domu. duża powierzchnia przeszklona również zauważalne w jasności wnętrza Skoda Yeti lub widoczności przewidzianym pod dowolnym kątem, aspekt, który wykorzystuje do Suzuki Vitara oraz Honda HR-V, który obciąża linie więcej coupe mocy części koniec dachu.

Pojemność bagażnika może zezwolić zastosowanie rodzina w żadnym z nich, ponieważ 455 litrów mierzone przez nasze centrum techniczne Suzuki Vitara sprawia im wiele. Bardziej jeszcze do 470 Honda HR-V, nie zapominając ziemią kryje się dalsze wybranie 105 litrów inne, oszałamiające detal; podczas Super 485 litrowe Najmniej cechy Skoda Yeti może być przedłużony do 585 litrów jeśli ogromna przesunąć do tyłu jego najbardziej przednim położeniu siedzeń.

Suzuki Vitara, Skoda Yeti i Honda HR-V: różne style

Poza tym są praktyczne dla nas codziennie, wewnętrzna atmosfera każdej z tych SUV jest zupełnie inna. W Honda HR-V znaleźliśmy styl deski rozdzielczej bardziej nowoczesny i technologiczny. Pomimo podwyższoną pozycję za kierownicą, pozycja jazdy przekazuje pewną sportowy, z krótkim shifter, który jest bardzo użyteczny i zapewnia świetny akcent, chociaż niektórzy kierowcy głowicą może być zbyt mała.

Honda HR-V, Suzuki Vitara, Skoda YetiDynamiczny charakter Honda HR-V widać również toczyć z nim, strojenie tłumiącej, spójności i ich bieżnik bardzo reaktywny podwozia w większości scenariuszy.

Za kierownicą Skody Yeti szybko ogarnia jego funkcjonalność, wszystko na swoim miejscu, konsekwentny dotyku kontroli i najstarszy projekt, ale z bardzo placówkach opieki. Nadrabia rutero zobaczyć to jakość, przyjazny, wygodny i bezpieczny, a jego remont ramy bardzo zrównoważony. W tym przypadku otrzymaliśmy wersję 4x4, z tą zaletą, że napęd na wszystkie koła zapewnia dla tych, którzy muszą się przewrócić śnieg lub śliskie powierzchnie, jeśli to nie twoja sprawa, lepiej wybrać Yeti 4x2-; ale że wszechstronność oznacza także większą wagę i większe tarcie niż najgorszych aerodynamiki ich kwadratowe kształty i dodaje po prostu będąc zauważyć w jego poziomu wydajności.

Suzuki Vitara, Skoda Yeti i Honda HR-V: zwinność i konsumpcja

Napęd na przednie koła jest Suzuki Vitara najlżejszy ze wszystkich, Nie na próżno zaznaczone na naszej skali 175 kg mniej niż minus Honda HR-V i 325 kg -a różnicą, że Skoda Yeti znacznie -Dostępne w wersji 4x2, ale nasza jednostka była 4x4-. Jest oczywiste, że te dodatkowe kilogramy są właśnie zauważając sprawność i wydajność Skody. Na przykład, w przyspieszeniu od zawieszenia 1.6 DDiS 120 KM Suzuki Vitara jest na równi 1.6 I-DTEC 120 KM Honda HR-V, ponieważ utrzymuje życzliwe dzięki dobrej naporu przy niskich prędkościach obrotowych bez 2.0 TDI 110 KM Skoda Yeti, z 10 KM mniej i mentioned- balastu koło nich. I fazy odzysku lub manewry wyprzedzania twarz, silnik wysokoprężny jest Suzuki Vitara najsilniejszy z trójki.

Całkowita odpowiedź Honda HR-V w 4. i 5. prędkość jest dobra -the 6-ci jest bardziej skupiony na mechaniczno-wystarczalności, lecz organ Suzuki mu przewyższa cokolwiek bieg. Skoda Yeti w tylko znaleźć trochę werwy w 4, z dala od swoich przeciwników. Ponadto, dźwięk jego silników wysokoprężnych nie niszczą ogólny komfort, chociaż niższy poziom decybeli rejestrowane również Suzuki Vitara, następnie Skoda Yeti i Honda HR-V.

Honda HR-V, jednak osiągnął ścisły zużycie, z szczerze genialny dla i-DTEC 120 KM w środowisku rzeczywistym mediów 5,2 l / 100 km, chociaż tylko jedna dziesiąta została umieszczona Vitara 1.6 DDiS 120 KM również dość oszczędny. Skoda Yeti 2.0 TDI 110 jest prawie daleko od hotelu-do 1,5 litra, ale jeśli weźmiemy pod uwagę wspomnianą 4x4 charakter jednostki testowej użyliśmy w tym porównaniu, należy rozważyć właściwego wydatkowania.

Honda HR-VHonda HR-V, Suzuki Vitara i Skoda Yeti: cena i opakowanie

oczywiście istnieje elementy konstrukcyjne i sprzęt oznaczyć również różnice między tymi trzema, stąd odległość cen w swoich kilogramów lub własnej prezentacji Suzuki Vitara, który może grać również na zewnątrz karty projektu, ale wewnętrznie pokazuje znacznie prostsze obraz Mimo inteligentnych gier dwubarwnych na desce rozdzielczej lub w drzwiach wykończenia i mniej jasne i wyrafinowane te znajdujące się zarówno Skoda Yeti i Honda HR-V materiałów.

Prawie 5000 euro, które oddzielają rachunek najtańsze najdroższe SUV reagują na różne argumenty, które mają do czynienia z samym opakowaniu każdego modelu, technika pokładowego, cukierki oko na wewnętrznej prezentacji i ilość sprzętu, lub funkcjonalne rozwiązania obecnego w środowisku. Każdy kupujący może wybrać w zależności od upodobań, potrzeb i budżetu ... chociaż można powiedzieć, że Honda HR-V tylko narzucanie mu większą równowagę we wszystkich sekcjach, każdy z bohaterów tego porównania, na swój sposób, jest godnym reprezentantem sugestywny klasy średniej wśród SUV że słusznie nadal zyskuje zwolenników.

Możesz być także zainteresowany:

10 najlepiej oceniane SUV

Honda HR-V próba

Przetestowaliśmy Skoda Yeti

Test Suzuki Vitara