Pierwszy test: 2015 Honda Jazz, sprawdzoną wszechstronność

Pierwszy test: 2015 Honda Jazz, sprawdzoną wszechstronnośćPierwszy test: 2015 Honda Jazz, sprawdzoną wszechstronnośćPierwszy test: 2015 Honda Jazz, sprawdzoną wszechstronnośćPierwszy test: 2015 Honda Jazz, sprawdzoną wszechstronność

Wiemy, jak bardzo jest Trzecia rata Honda Jazz, jeden z najbardziej komercyjny sukces samochodów japońskiej firmy w ostatnich latach po sprzedać w swoich dwóch pierwszych pokoleń nieco ponad 5,5 mln sztuk na całym świecie (w innych krajach, ten samochód jest sprzedawany pod nazwą fit).

magiczne miejsce

Honda Jazz III Rośnie zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Mianowicie, zwiększa jej długość 9,5 cm Całkowity 3,99 m, podczas Rozstaw osi jest większa w tym przypadku, 3 cm (w sumie 2,53 m). Pomimo tych kompaktowych, po zagłębić wymiarach wewnątrz, możemy zapewnić, że jazz oferty przestrzeń zarówno dla pasażerów i załadować więcej niż przyzwoity, i wszechstronny system konfiguracja miejsc (Tzw Honda Magia Miejsc). Z Kanapy słabnie, przestrzeń dostępna dla nóg dwóch osób dorosłych jest więcej niż wystarczająco. Objętość bagażnika w trybie ustawiania jest 354 litrów (17 litrów więcej niż drugiej generacji Jazz), o pojemności, które mogą zwiększyć się do 1314 litrów przez zagięcie osadzenia końca.

Honda Jazz III wewnętrznyW analizie Jazz III modułowość, tylne fotele można przesunąć nieco do przodu, aby następnie złożyć za pomocą prostego ruchu w górę do pełnego pozostawiając praktycznie płaską powierzchnię do wielu osobistych. Tymczasem, jeśli trzeba zostawić przedmioty pewnej wysokości, ale krótkie długości, może być złożona i fotele z systemem przypominającym te używane w siedzibach kinie. Ponadto, jeśli trzeba zatrzymać ładowanie z pewnej długości, oprócz całkowicie złożyć tylne siedzenia mogą zostać złożone do niemal pozostają w płaskiej pozycji, siedzenie pasażera z przodu.

1,3 silnik z przekładnią manualną lub CVT

Trzecia generacja Honda Jazz To jest początkowo oferowany z nową mały silnik benzynowy 1.3 i-VTEC 102 KM wolnossący, która zastępuje dotychczasowe 1,2 litra. Nowy silnik daje maksymalną moc 102 KM i maksymalny moment obrotowy 12.54 MKG. Series, jest sprzężony z gładką i wydajny sześciu przekładnia manualna (Nowością jako poprzedni silnika połączonego z pięciu prędkości), ale istnieje też możliwość połączenia jednego Automatyczna bezstopniowa CVT. W stosunku do innych konkurentów w segmencie B, brakuje nam większą ofertę mechaniczną Jazzu.

Ogólnie rzecz biorąc, wydajność i odpowiedź to motor w jazz wydajemy więcej niż zadowalające. W przypadku przekładni CVT, to oferuje przyjemne zachowanie w normalnym trybie jazdy, oferując bardziej gwałtownie, kiedy musimy wykonać jakieś inne nagłe przyspieszenie. Jeśli chodzi o zachowanie dynamiczne, komfortu i równowagi są keynotes w prowadzeniu Jazz z bardzo szybkim wejściu w eksploatacji stabilności ESP kontrola mały na jednym kole wykazuje oznaki utraty zdolności motorycznych. Nie jest to najbardziej zwinny i zdolny samochód jako kategoria kołysanie Nadwozie staje się coraz bardziej widoczne niż trochę wzrasta tempo nieco w obszarze między krzywymi.

Honda Jazz III wewnętrznyŁączność i bezpieczeństwo

W kategoriach Łączność i rozrywka, nowy jazz wciela System multimedialny Honda Połącz, wyposażony w siedem-calowy ekran dotykowy umieszczony na środku deski rozdzielczej oferując łatwą i intuicyjną obsługę. Nawigacja, audio, komunikaty drogowe, warunki pogodowe, możliwość przenoszenia aplikacji smartphone na ekran systemu multimedialnego ... to tylko niektóre z funkcji, aby zaznaczyć urządzenie Honda Connect.

Nowa Honda Jazz również daje C w rozdziale bezpieczeństwo, poprzez oferowanie Standardowy system aktywnego hamowania w mieście, natomiast opcjonalny lub standardowy, w zależności od wersji, może być wprowadzony system ostrzegania o kolizji czołowej alarmu i wyjazd pasa ruchu System rozpoznawania znaków, między innymi.

Możesz być także zainteresowany

- Honda Jazz, zdjęcia i wszystkie dane z trzeciej generacji

- Honda HR-V, nowy mały SUV rewolucyjny