Testy: BMW 116d M Sport 5p, tricilíndrico sporty powietrzne

Testy: BMW 116d M Sport 5p, tricilíndrico sporty powietrzneTesty: BMW 116d M Sport 5p, tricilíndrico sporty powietrzneTesty: BMW 116d M Sport 5p, tricilíndrico sporty powietrzneTesty: BMW 116d M Sport 5p, tricilíndrico sporty powietrzne

BMW serii 1, cena, zdjęcia, informacje i wideokiedy 2004 BMW Złamał w segmencie kompaktowych Seria 1, Zrobił to jego drogę z samochodu wyraźnie koncentruje dynamizm; stąd silników montowanych z tyłu wzdłużnie Maksymalna skupione za przednią osią, która choć w dużej mierze ogranicza jego możliwości zamieszkania oferowaną unikalne zachowanie, podczas konfigurowania samochód pełen charakteru.

dziś Stracił trochę tej istocie opowiada się za bardziej zrównoważony W innych punktach, lecz bez utraty jego podstawowe DNA / silnik napędowy podłużnego. Biegną nowe czasy, w których skuteczność i praktyczność są priorytety. Dlatego w tym uaktualnianie drugiej generacji, urodzony w 2012 roku i, jak zwykle, to odmładza połowie drogi do jej życia handlowego, chodź niesamowite nowe propozycje.

Nowe serce

Test autostradzie BMW serii 1

Jednym z nich jest najbardziej uderzające jest to, że w trzycylindrowy 1,5 silniki, zarówno benzynowe i Diesla, z 116i i 109 KM 116d 116 dotyczy nas tutaj. Jest nawet wersja EfficienteDynamics 116d Edition (Również z 26,100 €) Z pompą rozłączny chłodzenia specyficznej regulacji ciśnienia w komorze spalania, siatki czynnej wentylację i inne środki Efficientedynamics braćmi (dezaktywacja odzyskiwanie energii hamowania POMOCNICZE elektrycznego wspomagania stop&Start-nadal działa nieco szorstka, jadąc w trybie „Eco Pro” i zoptymalizowany przepływ powietrza z przodu, reflektory i kaptur) spódnicy, dostaje średnią konsumpcję homologowany 3,4 l / 100 km z poziomem emisji 89 g / km.

BMW 116dPropelencie wiemy Series 2 Aktywny Tourer i nowe Mini, z: wtryskiwaczy common-rail elektromagnetycznych wstrzyknięć do 2500 bar oraz turbosprężarkę o zmiennej geometrii, która obiecuje szybszą reakcję. trwają zaskakujący bardzo przyjemnie jego przyjemność. Tak, że nie wydaje się mieć tę architekturę, patrząc bardziej jak czego jesteśmy przyzwyczajeni w czterocylindrowy, bez tych denerwujących wibracji charakterystycznych dla tych silników. Coś, co również przyczynia się w znacznym stopniu znany i poprawione automatyczna skrzynia biegów przez konwerter momentu obrotowego Steptronic 8 prędkości (2396 €) Nasz jednostka testowa, która przenosi drgania do pojedynczej dźwigni. Coś, co na pewno nie zdarzy się w 6-biegową manualną, która, jako nowość, zmniejszając automatycznie stosuje skoku pedału gazu do zwalniania sprzęgła nogę, jak to możliwe, aby dostosować prędkość obrotową silnika a wałem pierwotne pudełko; przynosząc sportowej jazdy tylne blokady osiowych po gwałtownym obniżeniu unikać.

Ani hałas z tego tricilíndrico jest wyższa niż zwykle, a nasza SONOMETER nakazuje się, Paplanina jest najbardziej premia od wszystkich swoich rywali. Jego moc jest dostawa miękki i bardzo liniowy z godnym sprężystości tylko diesel 1,5 litra. W porównaniu do swojego poprzednika, przyspiesza nieco mniej, ale nadal pozostaje powyżej średniej, i daje coś więcej, aby odzyskać. Sko szef! I o dziwo, prawie nie różni się zużycie. Ponadto zwiększa się nieznacznie, zwłaszcza na drodze.

dynamika M

BMW 116dNa stojaku, mimo że nie ma już, że jak sportowy charakter pierwszej generacji tych samochodów jest jeszcze, aby umożliwić wielka przyjemność do kierownicy. Wśród wkładów zakończyć 'M Sport' jednostka testowa jest silniejsze tłumienie przez krótsze sprężyny, przy czym niższy o 10 mm od wysokości korpusu na podłogę, które łącznie z kołami 18”o szerokości profilu opony 40 przed i za 35 może prowadzą nas do myślenia, że ​​mamy konfigurację, w której dużo komfortu jest stracone. I tak, to prawda, że Odpowiedź amortyzujący jest bardzo mocne, ale nie suche reakcje karać pasażerów.

Tak więc „guma” wspiera dobrą prędkość na zakrętach, ale prawdopodobnie również odpowiedzialny za akcentować swoją charakter understeery, który szybko dąży do otwarcia ścieżki z krzywej kiedy weszliśmy prędkości przeszłości. Coś, co jest łatwo skorygować przy podnoszeniu od przepustnicy, a nawet podczas hamowania, ale znowu tak „guma” pozostaje również niektóre zwinność z tyłu, że jeśli nie są precyzyjne w naszych ruchów nie pomaga nam zbyt wiele, aby zaokrąglić narożniki.

Bez uzyskiwania rekord odległości, Podobało nam hamulce tak jak dotyk pomiaru prądu, ale elektryczny układ kierowniczy pozostaje nieprzekonany. Omówiliśmy w przeszłości jej brak precyzji i sztucznego dotyku, Dołączyłem do niej szybko zmuszeni do ciągłych korekt, które jest podkreślona w M Sport i Servotronic, obecnie standardem. To wstyd, ponieważ z lepszym punkcie startowym będzie wynik wyższy w tej sekcji.

Zaprojektowany dla kierowcy

w jego kabina Zmiany są niewielkie, z dobrej jakości materiałów oraz Doskonałe położenie jazdy, co pozwala znacznie niższe ławki i przynieść bardzo proste nogi. Zwłaszcza w wersjach z automatyczną. Livability nie jest jego najmocniejszą stroną, ale dzięki hojnym bitwa -2.69 metr oferuje więcej miejsca niż oczekiwano. jest które zapewnia większą szerokość w tylnych siedzeń, chociaż na nogi jest w środku i zarówno dostęp i wyjście z kabiny jest utrudnione przez kształt tylnych drzwi i boczne drzwi wystaje ponad płaszczyznę oparcia siedzenia. Pień jest średnia, ale to jest bardzo korzystne dla jego prostych, choć samolot ładowanie jest krokiem poniżej dostępem.

bardziej odżywiona

Kolejny ustęp, w którym więcej jest postrzegana poprawę wyposażenia, z elementami seryjny które były wcześniej opcjonalnie czy rozważane, takie jak klimatyzacji w samochodach światła LED, czujniki deszczu i światła i Ekran 6.5 " między innymi. cena jest niższa w wiele opcji, które, jak zwykle czynią listę niemal nieograniczone.

Jest to podstawowa wersja, która pozwala wybrać jeden z czterech dodatkowych wykończeń. Wszystko obejmują zmiany w dekoracji zarówno wewnątrz i na zewnątrz samochodu. przewaga, przez 1,300 € dodaje również 17 kołach”, tempomat z czujnikami funkcja hamowania i tylny parking, elementy, które są również obecne w następujących wykończeniach. miejski i sport obejmować nakładów 2.600 €, z rozszerzonego pakietu oświetlenia, tapicerka mieszanej Tkanina / Skóra w pierwszych i sportowych foteli na sekundę. Najbardziej kompleksowe i kosztowne jest M Sport (3600 €) Test z siedzeniami sportowymi w tkaniny / Alcantara, wykończenia w wysokim połysku wewnątrz, Sportowy tłumieniem, zderzak i boczne parapety kierownicę M i M między innymi.

Wraz z nim, a także automatyczną zmianę ich stawka wzrasta do € 33.146, więc już zatrzymany podczas gdy wydatki powinny zdecydować dla 118d 150 KM, że 2.200 € więcej To pozwala nam cieszyć się poziom wydajności i wyrafinowania, znacznie wyższy.