Test: Fiat 500X 140 KM 2.0 Multijet 4×4 samochód. Krzyż Plus

Fiat 500X 140 KM 2.0 Multijet 4x4 samochód. Krzyż PlusFiat 500X 140 KM 2.0 Multijet 4x4 samochód. Krzyż PlusFiat 500X 140 KM 2.0 Multijet 4x4 samochód. Krzyż PlusFiat 500X 140 KM 2.0 Multijet 4x4 samochód. Krzyż Plus

Fiat miał trudne zadanie konwersji podstawa Jeep Renegade w uroczy i pachnące mały SUV 500. I rzeczywiście, udało mu się. praktycznie trzy samochody w jednym, Fiat teraz zaznacza swoją X w nowym modelu z bardzo wyczerpującą odpowiedź Jakiekolwiek użycie, ale również z ambitnym ustawień zasięgu, szczególnie w wersji 4x4, może również pasuje zbyt duży dla obecnego rynku.

I to, że aby dokonać Fiat 500X 4x4 tylko będziesz mieć 2,0 litrowy turbodiesel 140 HP; tylko Krzyż nazwisko bardzo Campero, oferując specjalne zderzaki, osłony, relingi dachowe i 2 cm wysokości na dodatkowe podłogi; a także e tylkoXclusivo 9 przekładnia automatyczna, podpisany przez ZF i dzisiaj zobaczyć tylko dobrze w Honda i Land Rover. Może i tak, jeśli spojrzeć na kategorię, wszystko to wyświetlacz zawstydza cię do małego SUV miejskiej. Ale, spokojny, będzie masa Fiat 500X, który zalewa wersje rynkowe i 4x2, silniki 1.3, 1.4 i 1.6, więcej miejskie i wykończenia ceny już poniżej € 17,000.

Silnik fiat 500X 2.0 Multijet 140 CV

Taka konfiguracja z napędem na wszystkie koła Fiat 500X teraz spróbujmy zatem praktycznie sam w tym segmencie, ale jest to również formuła, która pozwala nam zbadać, jak daleko trudny ogólną wydajność widziany dzisiaj w swojej klasie. Jest oczywiste, że na początek, Fiat zdecydował się na powrót do segmentu mody ciosem władzy. bo jeśli W 2005 roku otwarto kategorii ze skromniejszym następnie Fiat Sedici w koprodukcji z Suzuki (SX4 i podwójne), obecnie zakład jest bardziej ambitny. do wspierany przez specjalistę Jeep i oprawionych w włoskiej grupy Fiat dąży dziś kontynuować dodawanie zarówno holownik ma uszczelkę 500, prawie stać się marką teraz bardziej niż model. ¿To nie brzmi jak Mini?

Czy jest to Jeep Renegade?

wskazując tym samym górnej części segmentu Fiat 500X jest struktura z architektura „Small Wide” wykorzystywane przez Fiata w Grande Punto i 500L, ale ewoluowały przez wspomniany nowy wspólny rozwój i Jeep Renegade. Nic nie robić ... ani z jednym, ani drugim, ale bardzo zaskakujące jest to ostatnie wysiąść i przejść na nowy Fiat. Tak, mają wiele projektowania wnętrz i przycisków, ale gdzie Jeep czuć SUV koncentrując się bardziej „terenowy”, więcej masy ciała, a zawiesina elastyczność i powolna reakcja, Fiat 500X postrzegają rozpocząć SUV czystą drogę, lekkie i szybkie ruchy nad z bardzo solidną i większej obudowy zabezpieczającej. niewątpliwie, grupa duże zróżnicowanie pracy.

Pierwszy Fiat 500X: a sport

Mamy już zatem postać pierwszy samochód zaczynają przyjrzyjmy się tym Fiat 500X: niemal sport. Jest to trudne, i to nie tylko sprężyna i amortyzator (Nawiasem mówiąc, 50 procent sztywniejsze zawiesina w wersji 4x4 wyniku ich więcej wagowo), ale także z silnikiem i siedzenia. Tutaj prawie wydaje się wskazywać na zawsze agresywny Nissan Juke, z którymi trzeba będzie atrakcyjny pojedynek. Bardzo siedzi na ekspresowych, coś rebotón nieprawidłowości firmową ale o zarządzaniu sucha (są tacy, ogromne opony niskoprofilowe opony i 18 cali Chwytania, tak, jak skorupiaki!), Jest to również zwinne skręty i doskonałe hamowanie, front end, które przykleja się do perfekcji ... i że z prawie 1600 kg, Fiat 500X to nie jest dokładnie piórkowej, i jego wysoce zaawansowana automatyczna skrzynia biegów również dzieje się sportiest rynek.

Fiat 500X test 2,0 Multijet 140 CV

Nie przeczę, że eksploatacja nowej automatycznej 9-prędkość jest zazwyczaj więcej niż wystarczające, ale też, że chociaż dostarczone przez ZF, grupa Fiat nadal strzela gwóźdź w zarządzaniu i kontroli, a nawet reklamy ważne nowe regulacje oprogramowania. Zarówno na zimno jak do wysokich wymagań, coś powolne zmiany, także wykazujące niewielki poślizg powodowało kiedykolwiek znacznego cabeceos ciała, na przykład, Land Rover Discovery Sport kto jeździ zbyt. Tak, cały czas utrzymując silnik poza 1500 obr./min, gdzie 2.0 Multijet 140 KM porzuca swoją niezwykłą siłę i wibracje, aby pokazać, dostać wypłacalność ruch do Fiat 500X Przekazywanie według rytm zaskakująco jaskrawość reakcji daje, jak to ma miejsce również w Juke, zestaw składa się z małym rozstawem, wysokiej ciała, długi opony twardej zawiesinie.

Uważam tak żywa, że ​​w końcu zapomnieć „Tryb Sport” gościnnie jego polecenie `Mood Selector ' Konsola, coś w DNA Alfy Romeo. To prawda, że ​​w tym czasie zapewnia szybsze moment obrotowy do tyłu pociągu stamtąd zawiera podobnie jak ich ruchy (przy okazji, jako ciekawostkę techniczną, utworzony przez proste i skuteczne osi McPherson prowadzenia pojazdów WRC) i schlebia z licznikiem siły `G„i ciśnienia doładowania. Ale prawdą jest również to, że zbyt napięte reakcje, znacznie gorzej dozowane reakcję silnika / zmian. i bardziej nerwowy konto dla Fiat 500X charakteru, nie sądzę, że czyni koncepcję żądania.

Drugi Fiat 500X: SUV

Widzieliśmy, że może to być zatem SUV sport, może nawet nieco wymuszone, więc umieścić nas na torze i sztukach obracając tryb wyboru tym razem `trakcji ', wyłączny Krzyża wariantach zamiast „All Weather” oferowane przez wariantach 4x2. To miejsce, gdzie powstaje drugi samochód, który przekształca ten Fiat 500X: cała autostrada.

wielotarczowe sprzęgło nie staje się bardziej aktywne, aby zapewnić skuteczne AWD i pomimo tego zawieszenia jędrność, a następnie reakcja zaskakująco masy powyżej średniej, węglików w buforze, który chociaż wciąż nieco zbyt sucha i skoku (zmierzono 2,5 cm do mniej niż jeep Renegade) to działa dobrze, również towarzyszyć Uczucie wielkiej solidności i niezawodności, który transmituje tę Fiat 500X. I, oczywiście, również przez wysokość 18 cm oraz kąty natarcia i wylot (22 i 33º tutaj) niż jego rywale. Oczywiście, nie trzeba zamki, kontrolę pochodzenia albo 21 cm wersji Trailhawk o Jeep Renegade (kolejna dobra praca różnicowania), ale poza ich umiejętności racjonalnego wykorzystania można dać w tej dziedzinie, ponieważ, jak zwykle, limit jest w praktyce ich czystej opony asfaltowe.

I również tutaj, tylko na końcu pozostawiając Fiat 500X tryb „trakcji”, że zawiera własna zmiana myśl mapa niemal trialeras dlaczego tylko ja zaryzykuję mnie prawie Jeep Wrangler. Wyprostuj zarówno do cięcia 4 cerradísimas pierwsze marsze, to wydaje się iść z tych przesadzonych Reżimów prawie zawsze zaczynają się redukcyjnej: bardzo silne, niewielki postęp. Jako tryb Sport, wartość nie został dodany jeśli jest to potrzebne, ale pobyt i na pewno w ich Trzeci tryb jazdy „Auto”.

Fiat 500X 2.0 Multijet 140 CV

Trzeci Fiat 500X: ładny SUV

I w tym miejscu znajdziesz trzeci Fiat 500X i przekształcony w przyjemnej SUV miejskiej ... i nie tak miejskich. Że w tym gładkość i wykorzystać cnoty zmiany ZF zawsze rozpoczyna się w 2. biegu (1st trzeba wymusić który zmniejszenie) i natychmiast łączy 3, 4, 5 ... strzelać wygodnie w 9 i tylko 90 kilometrów na godzinę; że w tym Fiat 500X dopasowuje się do podłoża w trybie obiegowym, ale gdzie zwykle odłączyć tylną zyskać sprawność i zawsze mają pierwszeństwo z walcówka niezwykła jakość i dobra izolacja marsz mimo jego silnik 2.0 Multijet i weteran nie jest obecnie lub odniesienie akustyczny lub rafinowany konsumpcji wobec nowych bloków 1,6 Diesel: To spędził średnio 6,6 l / 100 km. A to, w którym poruszać się ulicami z dobrą widoczność mimo grubych słupków, a przede wszystkim z dobry zwinność, wspierany przez szybki kierunku który, owszem, może uzyskać więcej precyzji w jej centralnym punkcie.

Ale w tym momencie, ¿Co o Fiat 500? Jak znaleźć kryte grafías środowiskowych w wielu opcji dostosowywania i funkcji projektowania, że ​​tak, również kończy się zwracając przestronności: Pomimo łatwego dostępu, licznymi otworami, dużej przestrzeni na nogi i niemal płaską podłogę, az tyłu Szerokość i wysokość są dość szerokie tylne, ostatni tracąc do 11 cm! przed Jeep Renegade. Jest to kolejny efekt Nissan Juke Jedynym ograniczeniem jest Fiat 500X gdzie, jeśli mocowanie koła zapasowego, stracisz ważnych litrów bagażu. No, i że ich słyszalny parking i bezpieczeństwo ostrzeżenia wydają kupiony w sklepie. W skrócie, to bardzo dobra baza samochód, ubezpieczenie, On zaokrąglone połączeniu z jego najbardziej logicznej wersji 1.6 Multijet 120 KM 4x2: Mały SUV „ekstremistów” musi przejść życie dobro, również bardziej odpowiednie w cenie do wprowadzenia segment coraz bardziej zacięte dzień i gdzie oni również zadzwonić i atrakcyjne nowe drzwi Suzuki Vitara, Mazda CX-3 lub wkrótce ... nawet przyszłość Audi Q1. Fiat jest na dobrej drodze.