Test Honda CR-V 1.6 i-DTEC 160 KM 4WD, gatunki chronione

Test Honda CR-V 1.6 i-DTEC 160 KM 4WD, gatunki chronioneTest Honda CR-V 1.6 i-DTEC 160 KM 4WD, gatunki chronioneTest Honda CR-V 1.6 i-DTEC 160 KM 4WD, gatunki chronioneTest Honda CR-V 1.6 i-DTEC 160 KM 4WD, gatunki chronione

Honda Cr-V jest przeszłość, o czym świadczą 7,2 mln sztuk sprzedanych od 1997 roku, kiedy strumień przepływający Toyota RAV i pionierskie-4 Urodził się z koncepcją czystej wszechstronny; Jest też z pewnością występuje, ponieważ dzisiaj pomimo jego aktualizacji utrzymuje „cywilizowane” cechy powinien posiadać nadal obecne i niezmienne 4. generacji którego premiera odbyła się trzy lata temu, to pozwoliło mu prowadzić na całym świecie jako istotnego segmentu; ale przede wszystkim, Honda CR-V aspiruje do dziś i w przyszłości. Wzrosła i poprawiła tym samym jego rywale wymagać, ale także nowe przepisy dotyczące ochrony środowiska, które nie ustawały ani ciągły postęp w każdej dziedzinie motoryzacji zmusić je do działania. Czas i analizować, jak daleko japońska marka łączy w sobie wszystkie te czasy w modelu CR-V.

SUV XXI wieku

Honda Cr-V 1,6 160 CVDokonywanie papieru, długopis i notatki: downsizing, autonomicznego hamowania, podwójne doładowanie, Euro 6, System anty-nadużycie, aktywny układ kierowniczy, wielokrotne automatyczne przekładnie, Lustro Link punkty wifi, inteligentny tempomat ... Wiele słów, które z pewnością go i zacząć grać. W przeciwnym razie, zapoznać się z nimi, ponieważ bombardowanie jest całkowite. przy nowe bardziej agresywne światła LED, zderzaki, grille z większą obecnością i kolorowych nowych zestawów opon (które, oczywiście, również wygląda dzisiaj to Honda CR-V), każde przedłużenie przynosi dużo tej terminologii. Lub, w przypadku Hondy tutaj wszystkich. Więc jeśli to, co przekonało Cię CR-V był jej wielki szerokość, tam teraz nic się nie zmieni swoją opinię.

Oszczędzanie tej samej platformie co to Honda Cr, V, SUV rodzin pozostaje unikalnykombajny największy segment przestrzeń tył (Nie mniej niż 82 centymetrów nogi, 142 szerokości i 95 wysokości) o największym bagażnik: 585 litrów rzeczywista pojemność które również mają bardzo niską usta obciążenia, koło zapasowe i zawsze opcja brama elektryczna. Suma także drzwi, które otwierają temperaturze 90 ° za doskonały dostęp, płaska podłoga 3 pomieścić tyle dorośli zrobić bardzo niewiele samochodów, wiele miejsca i szczegóły praktyczne jako dopełnienie kolano w konsoli, składane tylne zagłówki siedzeń lub mechanicznie składany uchwyt. Duży środowisko wewnątrz Minivan, gdzie dzisiaj dodaje również nowy przedni podłokietnik regulowany, a przede wszystkim Nowy system multimedialny Honda Połącz z wielkim ekran dotykowy 7 cali. Tylko zgodne z Androidem, to z pewnością nie jest dziś najbardziej zaawansowane funkcje i rynek interfejsu, ale pozwoli Ci pozostać podłączony do telefonu komórkowego i mają wiele zastosowań. Czas jednak zapomnieć rozpraszających: bułkę z nowym CR-V.

postęp mechaniczny

Honda Cr-V 1,6 160 CVJego innowacje techniczne są teraz przede wszystkim dwa: automatyczna skrzynia biegów ZF 9-speed i zaczyna przybierać na wadze na rynku, ale to nie był dostępny w pierwszym miesiącu sprzedaży; i ebullient nową wersję swojego silnika i-DTEC 1.6, c terazna 160 KM i podwójnym turbo (Pierwszy dodatek do zmiennej geometrii), które uczyniły z niego niepowtarzalne chwile na rynek aż Renault prostu jeździć jego nowy 1.6 dCi również biturbo w nowo wydany Espace. Potężny Diesel, że mamy.

Z obowiązkowym misji wymienić duży 2.2 i-DTEC 150 poprzedni CV, Honda postawić przemieszczenie w dół i pułapka NOx cząstek do podjęcia nowych emisji Euro 6. Bez prawo zatem zatrudnić dodatki mocznik, tak dobrze, wyrafinowany i gładka w dotyku ten nowy 1.6 i-DTEC biturbo że początek, być może nawet zawieść. Jego niska prędkość, bez nadzwyczajnego, jest bardzo dobra, a już od 1500 obr./min ... do wypełnienia, gdzie jego „mała” wariant 120 KM zaczyna słabnąć: średnio reżimu. W związku z tym od 2500 do 3500 obrotów na minutę (w przypadku obu turbosprężarki porotwórcze razem) gdy sprawność cr-V oferuje najlepsze jego nacisk, co w połączeniu z 6 przekładnia manualna bardzo ciasnych rozwoju (Honda stroni długie relacje dzisiaj cię strzelać do 120 km / hw mniej niż 6 przy 2000 obr./min, co tu prawie 2500), generuje zestaw wielką przyjemnością. Ale jest lepiej niż poprzedni?.

Bo widać szklankę do połowy pełna czy w połowie pusta, twój wybór. Bo prawda jest taka, że ​​pomimo zapowiadającego twin-turbo 1.6 i-DTEC to do 60 kg mniej, a 50 procent obniżki strat tarcia niż poprzedni 2.2 i-DTEC, w praktyce to nie działa i zużywa tylko 0,2 l / 100 km mniej. Ale prawdą jest również to, że wcześniej reakcja 2.2 był już bardzo dobry standard i że nowe silniki Euro 6 pogorszyć „podłączony” wydajności (która tutaj nie). ponieważ wszystkie dane są analizowane, nie rywal w dzisiejszym władzy środowiska i napędem na wszystkie koła spędza mniej niż 6,6 l / 100 km mamy zaszyfrowany Honda CR-V, działa zauważalnie tylko jeden CX-5, a także podwójne turbo zwiększenie jego przemieszczenie się do 2,2 litrów.

Ważną rzeczą jest to, że nigdy nie czują się w tej nowej Hondy CR-V 1.6 i-DTEC 160 KM szczelin lub braku zasilania. zawsze związane z napędem na wszystkie koła, Teraz, że można tylko zrekompensować finansowo, jeśli jest to potrzebne, bo jeśli nie jest już Honda Cr-V o wysokości 1,6 I-DTEC 120 KM a pojedynczy turbo, tylko w wersji 4x2, choć mniej gwałtowny, wykonuje dobrze ... i spędza 1,5 l / 100 km mniej za ich 160 kg mniejszy ciężar również. To jest moja rada.

Postęp w zachowaniu

Honda Cr-VI chyba przejść przez obszary, gdzie śnieg i woda jest zawsze dodatkowo bezpieczeństwo, jeśli chcesz, napęd na wszystkie koła dla odpowiedź off road, również wygląda lepiej w drugą stronę. Ani lepka różnicowy ze sterowaniem elektronicznym i pojedyncza pompa ciśnienia hydraulicznego Honda CR-V jest najskuteczniejszym na rynku (mimo ogłaszając bardziej do przodu, w niskiej przyczepności nadal czuje pewien poślizg w przód) ani jego wymiary są najlepsze: w rzeczywistości, 160 cm nadproża są mniejsze nawet niż Nissan Juke, ryzykując trafić do na krawężniki.

Co Honda CR-V, aby zmienić zawsze była asfalt wyjątkowa odpowiedź, Teraz dodatkowo zwiększona, aby zapewnić uczucia dużej limuzyny. Drogami się szersze i 15 uszczelek gumowych podwójnej grubości koła wysoki komfort jazdy, zarówno jako izolacja mm bieżnika. Tutaj tak, wysokość Mazda CX-5, a nawet uczucie jak to dzisiaj najbardziej zrównoważony segmentu zawieszenie obowiązku, bo gdyby to było coś znacznie mniej zwinne i szybkie, że Mazda i własne, że nawet VW Tiguan lub Ford Kuga, Honda dzisiaj różnice praktycznie Lima. Z nowych czapek i przednie amortyzatory i różnej geometrii ramion, czujesz teraz Honda Cr, V, bardziej bezpośrednie i szybciej, ale jak filtrowanie, reakcje szlachetny i bezpieczne jak nigdy dotąd. Dużo jest również o poprawie sprawności w tamtym kierunek, a wysoko nad jego dotyku, dodaje teraz przełożenie przekładni 8 procent niższy: 3.1 obroty koła przechodzi 2.5, zmieniając znacząco lepsze miasto, w którym przekonuje również z dobrą widocznością.

postęp w zestawie

Tak, jak powiedział w czasie, Honda CR-V wciąż SUV operacyjne 24 godziny. Dlatego pozostaje nienaruszony cnoty, które uczyniły duży korekty oparte na technologii i małe musiał dostosować się do czasów, wykonaj krok postępuje dobrze. Ponieważ oprócz uczestników pakiet z nazwą Honda Sensing prawie przeniesie Cię do przyszłości (1800 zł Podsumowując frontalnego zderzenia ostrzeżenie i ślepe, cross-ruchu i powiadomienie sygnał zmiany pasa uznanie i inteligentny tempomat adaptacyjny) Dziś duży sprzęt kompletny dodanie szeregowej wspomniany układ Honda Połącz multimedialna, więcej kamer, aktywny hamulec norma miasto do 32 km / h tempomat i ciśnienia w oponach, czujnik światła i deszczu czy dwustrefowa klimatyzacja.

Więc nie należy się niepokoić € 37,000 tej mety Wykonawczy ultra wyposażone. dla 32000 już Honda CR-V elegancji ... bardzo kompletne i niewiele droższe niż Mazda CX-5 Mitsubishi Outlander lub równoważne. a następnie obniża się do 28.000 zł i zostały wymienione to wielkie Honda CR-V 1.6 i-DTEC 120 KM 4x2. Może nie trzeba więcej. Kolejna wskazówka.