Seat Ibiza 1.4 TDI Seat Ibiza 1.0 TSI z tym, co najbardziej Cię interesuje?

Seat Ibiza 1.4 TDI Seat Ibiza 1.0 TSI przeciwkoSeat Ibiza 1.4 TDI Seat Ibiza 1.0 TSI przeciwkoSeat Ibiza 1.4 TDI Seat Ibiza 1.0 TSI przeciwkoSeat Ibiza 1.4 TDI Seat Ibiza 1.0 TSI przeciwko

To porównanie pomiędzy dwoma najbardziej popularnej i atrakcyjnej Seat Ibiza nie jest ani chwili dłużej. On nie urodził się po zawietrznej debat od tego, czy diesel wskazane jest, czy też nie w miastach, czy to jest uzasadnione, że dwa z każdych trzech samochodów sprzedawanych mają ten mechanizm, czy też w kierunku niższych kosztach użytkowania powinien tracić właściwości jezdne i wytrzymać więcej wibracji. Jeśli mamy zamiar umieścić silniki benzynowe turbo światło i małą wyporność jako Volkswagen TSI można dostać zrewolucjonizować świat motoryzacji jak kilka lat temu zrobił TDI. Ich argumenty są przez łączenie sprawne działanie i możliwość wychlipać klasyczne silniki benzynowe i reakcja przepustnicy, który ma trochę zazdrościć turbodiesel dzięki turbo, chociaż wyższe zużycie droższego paliwa, może uzależnić jego odwołania.

Aby ustalić, co jest lepsze, podjęliśmy dwie najbardziej nowoczesnych silników siedzenie Ibiza, miejskich najlepiej sprzedającym się w 2015 roku w naszym kraju. Obie mają trzycylindrowy, wtrysk bezpośredni, Turbo oraz dwa warianty zastąpiły większość rightsizing. Jest to Seat Ibiza 1.4 TDI w jego wersji 90 CV (450 tańsze niż 105 KM Euro) i Seat Ibiza 1.0 TSI 110 KM, że jest 450 euro droższe niż wersja 95 KM i manualną skrzynią biegów, o stanowiska obu pretendentów do zmniejszenia różnic cenowych między nimi.

Seat Ibiza 1.4 TDI Seat Ibiza 1.0 TSI przeciwkoSeat Ibiza 3 i 5 drzwi, podobny, ale nie oba

Chociaż kwestie takie jak livability, dostępności czy zdolności bagażniku dzisiaj mają drugorzędne znaczenie, należy zauważyć, w jaki sposób Seat Ibiza Jest w środku swojej kategorii pod względem szerokości wewnętrznej lub tylnej nogi i poprawy przestrzeni pionowej. Wykończenie, które stawia to bagażnik o pojemności 350 litrów zweryfikowane, jest nie tylko najlepszy miejski ale prowadzi do nieco zwarte. Co ciekawe, te ciała z trzech lub pięciu drzwi jak zróżnicowane prawie nie różnią przestronności tylną zapas.

Mają więcej do czynienia z zachowanie z livability. Przyjdź do oceny mechanicznej, wydajność i przyjemność użytkowania, które są w stanie zaoferować. Tak więc, z biegu jałowego i do prędkości chodu sprawia, szum wiatru zagłusza silnik zrównanie sytuacji, Seat Ibiza TSI To jest bardziej cichy i wyrafinowane, szczególnie w zimne, gdzie nie postrzegają chropowatość turbodiesel Seat Ibiza TDI. Jakby tego było mało, jej automatyczne zatrzymanie i uruchomienie mechanizm jest bardziej miękki i ma mniejszą tendencję do gaśnięcia samochodu do zmiany biegów przy niskich obrotach silnika, więc będzie zapewnienie większej ogólnej właściwości jezdne, zwłaszcza w mieście.

Jednak rodzaj zastosowania, które zostaną wykonane mogą być znaczne różnice w konsumpcji i zwiększyć różnicę w zmiennej kosztów paliwa, które w każdym przypadku faworyzują Seat Ibiza TDI. Tak więc, jazdy testowe centrum techniczne wzrosła z nieco ponad 0,3 l / 100 km autostrady do ponad 1,3 w trasie miejskiej na średnią różnicą 0,75 niż aktualna cena każdego paliwa zapłaci tylko przekroczyła 196.000 km. Liczba ta, sama w sobie mogłaby podsumować to porównanie, ale nadal istnieje subiektywne różnice, które prowadzą do pokrycia sukces Seat Ibiza TSI.

Seat Ibiza 1.4 TDI Seat Ibiza 1.0 TSI przeciwkoDynamika Seat Ibiza

Niemniej jednak, Seat Ibiza 1.4 TDI zachwyca przez konsumpcja który jest w stanie uzyskać, zwłaszcza w mieście, choć jego dostawy moment obrotowy przy niskich obrotach nie robi to bardzo miłe. Twój manualna skrzynia biegów jest pięć prędkości i ma dość trzymanie się drogi, z większą siłą od 1.750 obr./min i 3000, które w praktyce służy do utrzymywania najdłużej dłużej bez konieczności uciekania się do zmiany, aby utrzymać prędkość fotografowania ,

Tymczasem w siedzenie Ibiza 1,0 TSI będziemy musieli użyć więcej zmian od mający związek i niemal identyczny rozwój końcowego, mamy ściślejszą przełożenie układu kierowniczego, co może pozwoli nam utrzymać silnik w dobrej okolicy łatwiej zmienić obsługiwać przełącznik z niektórych umiejętności. Jeśli dodamy jeszcze kilka koni mechanicznych, jest szybszy zarówno maksymalne przyspieszenie i oferuje większą łatwość zakończyć wyprzedzanie bez przesuwania dopóki nie circulemos na szóstym biegu.

ale Seat Ibiza 1.0 TSI jest mniejszy i lżejszy silnik, ładowanie mniejszą wagę na przedniej osi i sprawi, że będziesz mniej mniej podsterowności niż -in TDI, które modulują przepustnicy w zakręcie może zmienić ścieżkę utrzymując stały kąt skrętu: więcej gazu by otworzyć drogę, trochę mniej ołowiu nosa w zakrzywiony. bardziej neutralne i bardziej prawdopodobne, aby cieszyć się dynamiki jazdy, który umożliwia rama będzie.

Seat Ibiza 1.4 TDI Seat Ibiza 1.0 TSI przeciwkoSeat Ibiza wygrywa TSI

Mimo pozornie wydaje się oczywiste, że bez szkody dla Seat Ibiza TDI, Nie jest to opcja jak zrównoważony jako Seat Ibiza TSI jeśli nie jesteśmy z tych ludzi chodzących tysiąc lub więcej kilometrów tygodniowo, o nakładzie kilkuset kilometrów. W tych warunkach nie jesteśmy tylko korzystając z wielkiej gospodarki oleju napędowego, ale będzie również wychodząc z pracy do ich wyrafinowany oczyszczania spalin w najlepszych warunkach, ponieważ mogą one działać w optymalnym zakresie temperatur, przyczyniając się do jego długowieczności.

Jednakże, jeśli nasze są krótkie wycieczki, na mniej niż 100 km każda i wykonujemy długie podróże tylko czasami lepiej wybrać Seat Ibiza TSI, Aż boli, aby przejść przez pompę częściej. 1000 euro podane przez wiele litrów benzyny.

Możesz być także zainteresowany

- Seat Ibiza, video analizować jak wewnątrz

- Test Seat Ibiza Cupra 2016 Seat Ibiza najpotężniejszym i sportowy