2016 Ford Focus RS, bardziej wydajne i radykalny niż kiedykolwiek

Ford Focus RS 2016 przetestowanyFord Focus RS 2016 przetestowanyFord Focus RS 2016 przetestowanyFord Focus RS 2016 przetestowany

Są kilkanaście nowy bród wysoka wydajność sprawia, że ​​marka dostępna tutaj swoich klientów w ciągu najbliższych trzech lat. Ten proces „deportivizar„zakres zaczyna się od CARKETING Ford Focus RS, trzeci z nazwy, jednak model marki z charakterystycznym (Rallye Sport, znaczenie), który wskazuje na najbardziej wydajne i odważny 30.

Ford Focus RS jest znacznie mocniejszy jego dwaj poprzednicy. Podczas pierwszej generacji Ford Focus RS, z 2002, dostępny czterocylindrowy 2,0 litrów i 215 CV coś mniej niż 250 KM z którymi dzisiaj rachunek "Simple" Ford Focus ST, a następnie, w 2009 roku, a przy skoku do pięciu-cylindrowy, 305 KM chwalił 2,5, który rozpoczyna swoją podróż w rynek robi z 350 KM. To jest taka siła, która osiąga najbardziej wyjątkowy Ford Focus RS500 na podstawie poprzedniej generacji do tej pentacilíndrico, choć z różnych filtrów powietrza, intercooler, kolektory wydechowe, pompy paliwowej i wreszcie konkretnego elektronicznego zarządzania; także z turbo różnym jego ciśnienie robocze bardzo nieznacznie.

Daleko od dzielenie się 2,5 z tym, nowa 2016 Ford Focus RS Chwycić jednego z jej najnowszych silników dotarcia do banku narządów Industrial Group: 2.3 Ecoboost która była odpowiedzialna marka, przynajmniej w Hiszpanii, Ford Mustang, chociaż wersja 310 KM. Stany Zjednoczone Jest pod maską w Lincoln MKC i Ford Explorer. Jest to czterocylindrowy, bezpośredni wtrysk zmiennych faz rozrządu i Turbo podwójnego zapisu.

2016 Test Ford Focus RSFord Focus RS, jego rywale

z 350 KM Silnik otrzymany po modyfikacji turbo doładowującego, oprócz przeprojektowanie wlotowe i wylotowe, z Nowy Ford Focus RS 2016 Jest mierzona wozy lubią BMW M135i, Mercedes A45 AMG, Audi RS3 Sporback i Honda Civic Type R. Wszystkie mają wspólne mocy większej niż 300 KM, granicy, który jest Volkswagen Golf R.

W związku z tym Nowy Ford Focus RS także naprawdę działa dużo. Jego wydajność jest znacznie więcej niż szybkie kompaktowego turystyki ponieważ w dół od 5 sekund do przyspieszenia od 0 do 100 kilometrów na godzinę To nie jest coś, co jest w zasięgu wielu samochodów na rynku, czy kompaktowy czy nie: a Porsche 911 Carrera, nie podejrzewał o bycie sportowy samochód przyspiesza podobnie jak Ford Focus RS. Uwierz mi, kiedy mówię, że podczas przyspieszania ciężko, z powrotem do swoich miejsc sportowych jest dosłownie zatrzymany na kilka sekund. Nawiasem mówiąc, nie jest to opcja, która w dalszym ciągu, tak jak poprzednio, znak Recaro. Standardowe fotele czuć mocniejsze niż w innych dyscyplinach sportowych, dużych i bardzo dobrych samochodów trzymanie boczne. Samochód idealny na spacery i może dostarczyć wiele bocznego przyspieszenia takiego Ford Focus RS.

Ford Focus RS, niektóre tajne technologie

Kredytu na który przyspiesza jak robi to silnik z jego napędem na wszystkie koła (tak, po raz pierwszy Ford Focus RS masz Napęd na cztery koła) I, oczywiście, ma również co stawia Launch Control Kontrola rozdarty: Wystarczy wybrać tryb z menu, postawić pierwszy krok na gazie i zwolnić sprzęgło do osiągnięcia, niezależnie od stanu nawierzchni drogi, maksymalnego możliwego przyspieszenia. Aby zmienić we właściwym czasie przed dostawą (pole jest zawsze manualna sześciobiegowa dokładne i szybkie działanie, lecz zbyt duże odległości), światło informuje kierowcę Ford Focus RS który zbliża się do 5900 okrążeń, miga, jeśli to 6800 obrotów na minutę. Krój wtrysku wynosi około 300 okrążeń później niż wersja tego samego silnika, który wykorzystuje Forda Mustanga.

to motor Jest bardzo elastyczny, z bardzo silnie od niskich obrotach, nawet z overboost (przemijające zwiększenie ciśnienia doładowania) na temat 15 sekund, według Forda, co zwiększa prawie 10 procent, nawet jeśli jest w pełni przepustnicy.

2016 Test Ford Focus RSZarówno wcisnąć i przez wiele okrążeń, co skutkuje nie tylko dostawy, przyspieszania i odzysków, ale także przyjemność jazdy: the Ford Focus RS Nie może być tylko bardzo szybko na górskich drogach ekspresowych, lub nawet w obwodzie, może to być również przyjemne do jazdy do poruszania się po mieście. Najbardziej ograniczającym aspekt w tym scenariuszu są twoje Reumatyczne niski profil (235/35 R19), System automatycznego rozruchu i zatrzymania silnika Auto Start Stop w długotrwałych przestojów, że nie zawsze działa tak jak powinien, a przede wszystkim, jak mały tour, który sprawia, że ​​manewrowanie nie jest łatwe.

Ford Focus RS, z Michelin sojusznika

Te, na felgi aluminiowe 19 " Specyficzne RS są Michelin Pilot Super Sport Series, nadaje się do dnia na dzień; chociaż można je zastąpić, ewentualnie, jeden z takich samych wymiarach, ale właściwości sportowe: Michelin Pilot Sport Cup 2.

standardowe opony i są w dobrej części odpowiedzialny za doskonałą dynamicznej, bardzo suchy chwyt (co jest jak okazało się podczas naszego testu asfalcie) i bardzo dobrej odpowiedzi. zawieszenie (Nie mniej niż jedna trzecia sztywniejsze niż Ford Focus ST), Który promuje swój dobry bieżnik w każdych warunkach, także rozsądną jakość jazdy i napęd na wszystkie koła Ford Wydajność z dynamicznym rozłamu momentu są one również wspólnie odpowiedzialne za doskonałą starcie na asfalcie Ford Focus RS.

Sam zasługuje na osobną przestrzeń napęd na wszystkie koła. System ten opiera się na wielotarczowe sprzęgło łącząca dwie osie, dzięki dostosowaniu do możliwości przenoszenia mocy na ziemi każdy, ma również możliwość regulacji momentu obrotowego pomiędzy dwoma kołami tylnymi, co jest szczególnie cenne przy pokonywaniu zakrętów. On przychodzi do pracy jako kontrola stabilności, ale w odwrotnej kolejności: zamiast interweniować na hamulce koła, co robi jest zapewnić większy moment obrotowy przeciwnie, eliminując ryzyko, że samochód otworzyć długą drogę.

Jego występ mógł niezauważony do kierowcy, ale kiedy Wyciskanie silnik 2.3 w obszarach sklejaniu jest to, że nie ma nawet krzty utrata zdolności motorycznych, ma tylną oś, że akty aktywnie jazdy na zakrętach, a tym samym jest bardzo szybki.

osobliwości techniczne obfitują za to bardzo specjalna wersja Forda Focus RS a wśród nich są te, które są związane z prowadzeniem kontroli stabilności. Mówią nam, że ich konfiguracja była jednym z aspektów, w których dział techniczny wysoka wydajność -Ford Wydajność- zainwestowali więcej wysiłku. Rezultatem jest możliwość liczyć na niego z różnymi trybami jazdy, które pozwalają regulować dodatkowo jako silnik, układ kierowniczy, amortyzatory lub dźwięk wydechowy pracy. Ponadto, oczywiście, napęd na wszystkie koła, w tym element obrotowy wokół znacznie różnicowania Ford Focus RS dotyczące któregokolwiek z jego rywali.

2016 Test Ford Focus RSFord Focus RS, teraz z różnymi trybami jazdy

Wraz z Tryby Normal, Sport i śledzenie, Rysunek dodatkowy jeden stoi niezwykły. W rzeczywistości, musimy pamiętać, że żaden inny samochód zawierać coś takiego Tryb Drift. To pomaga kierowcy aby kontrolowanej nadsterowności. Ford oczywiście mówić, że jest przeznaczony wyłącznie dla obwodów ...

Chodzi o to, aby dostać się na tylne koła Ford Focus RS utrudniać prac elektronikę po naciśnięciu przycisku obok dźwigni zmiany biegów, ale Ford twierdzi, że dużo o uzyskanie „kontrolowane” płozy.

Ford Focus RS, cena

Ford Focus RS sprzedawany 40,260 euro, cena bardzo konkurencyjna. zawsze ciało pięciodrzwiowa (Powyższe Ford Focus RS zawsze były trzy drzwi), w standardowym wyposażeniu nie tylko fotele Recaro część tapicerki skórzane ekskluzywne felgi aluminiowe 19”, ale także reflektory adaptacyjne bi-ksenonowe, (opcjonalnie istnieje mikrofibry w zestawie) system SYNC 2 do sterowania systemem audio, przeglądarkę lub mobilną klimatyzację, itd.

Możesz być także zainteresowany

- Mercedes-AMG 4 Matic A45, dowód: sporty krwawienie

- Test Audi RS3 Sportback, koncentrat sportowego

- Porównanie: BMW M235i vs Volkswagen Golf R