Renault Megane TCe 100: tańsze testy Mégane

Renault Megane TCE 100: spróbuj taniej zakresRenault Megane TCE 100: spróbuj taniej zakresRenault Megane TCE 100: spróbuj taniej zakresRenault Megane TCE 100: spróbuj taniej zakres

Nowa generacja Renault Megane pokazuje wielki kształt. Mamy już wypróbowane i obliczu Volkswagen Golf 1.6 TDI diesel 1.5 dCi, porównywane z wszystkimi rywalami, a nawet posiada jednostkę 1.6 dCi 130 KM, z którymi mamy do przeprowadzenia Test długoterminowy, aby zakończyć 50.000 km. Ale dziś zrobić kolejny krok. Z tej okazji, dokładnie sprawdzony silnik 1,2 TCe benzynowy Bezpośredni wtrysk i turbo, pozwalając Renault stworzyć Mégane, który kosztuje niewiele mniej niż 19.000 euro, bez względu na rabaty promocyjne, dzisiaj jest ponad 2000 euro .... co prowadzi znaleźć wersję zakończone Życie Energia dla nieco ponad 16.500 euro. Atrakcyjna cena.

Renault Megane TCeZ tym wszystkim, to jest prawdziwe i sprawiedliwe uznają również, że Renault Megane TCe 100 to ma mocniejsze rywali nawet mniej pieniędzy, jak Toyota Auris 120T, Prasa Nissan DIG-T 115 lub Peugeot 308 1,2 110 PureTech; lub inne, są jednakowo silne, również kosztuje mniej, takie jak Mazda 3 1,5 SkyActiv-G, Ford Focus 1.0 Ecoboost, Fiat i30 1.4 MPI 100 lub Kia Ceed 1.4 VVT. Ale nowość zawsze waży.

Renault Megane TCe: niskie zużycie

W oczach wszystkich, Renault Megane TCe 100 Zapewnia to sprawne silnik i spędza trochę, szczególnie w mieście, gdzie zmierzono 6,9 l / 100 km na średniej. I przydrożne spędza 5,7 l / 100 km. Te dwa aspekty sprawiają mu wielki samochód miejski, choć prawdą jest, że nie szczędził sił pod-Języki reżimu pod 1700 rpm- i to widać coś w ciągłej wymagających zerwana pole. To jest bardziej kwestia silnik z duchem Diesel -W maksymalną moc przy 4500 obrotach na minutę, ale w przeciwieństwie do tych, które rozciągają ją jeszcze większe znaczenie, ponieważ Renault jest znacznie lżejszyOpel Astra tylko to, co jest bardziej, a około 30 kilogramów, ponieważ Mégane szyfrowane na naszych skala 1.294 kg. Jest to uważamy, Opel Astra jego głównego konkurenta, otrzymując 1,0 turbo 3 cylindry nieco wyższy. To nawet ma najbliższy cenę wszystkich swoich rywali w wydarzeniu, które porównują podstawowe wersje.

Ocenić swój samochód za darmoi drogowych, to 1.2 TCe przenosi się do Renault Megane ale płynnie, tak smugly. I, jak już powiedzieliśmy, ze zużyciem powściągliwym: nie tak niskie, jak BMW 116i lub podobnego Kia CEE'D i Opel Astra. pomoc Zamiast tego, sześciobiegowa, z jednej ostatniej długiej relacji: 47,3 km / h na 1000 rpm, zapis tylko przekroczyło 116i BMW. Więc to nie jest zwinność, która daje silnik co najlepiej ujawnia tę wersję, ale podwozie, do którego nic nie ostrzegł jej podstawowym warunkiem ich jakość bieżnika na asfalcie.

Renault Megane TCe 100: Życie na pokładzie

i wprowadzając ocenić ich miejsca, należy uznać, że Renault Megane TCe 100 to To nie oferują najlepsze możliwości zamieszkania segmentu. W rzeczywistości, konkurencja jest dyskretny w porównaniu z 71 cm na tylną noga. Jego najlepszy stosunek pewno jest z przodu Szerokość: 143 cm. W jego bagażniku, jednak może się pochwalić Zapewniamy możliwość, że stawia go wśród najlepszych Klasa: konkretnie, nasze Centrum Techniczne ma cubed 410 litrów obciążenie.

Wnętrze Renault Megane Siedzenia są wygodne Megane TCe 100, ale być może w jego położeniu jazdy biorąc pod uwagę, że dźwignia hamulca nie jest elektryczno -Tutaj jest zbyt blisko, aby zmienić. Realizacja tej wersji jest dostęp analogowy. Wpuszczany ekran komputera na prędkościomierz, igła nie jest promień okręgu i wyróżnia złego gradacji km / h, w tym samym kolorze. Służy jako cyfrowy prędkościomierz. Oczywiste jest również, że wyrafinowanie, że osiągnie poziom Renault Megane inne wykończenia nie czuł się tak wiele w tym: oprzyrządowanie, które nie jest konfigurowany jest uproszczony, i to samo odnosi się do głównego ekranu.

W skrócie, przetestowaliśmy TCe 100 Renault Megane to podstawowa wersja, ale nie wydaje się, albo przez wprowadzenie w czyn jego podwozie na asfalcie lub jego obraz, i tak dalej do ich wyposażenia. Jednak oczywiste jest, że ten gładka i rafinowany silnik 1,2 TCE nie reaguje wrzący siła nacisku przepustnicy: To prawda, ale nie miłość. Tak więc postrzegany jako samochód rodzinny, po prostu chodzić. Jest bardziej prawdopodobne, aby to zrobić przy niskim zużyciu energii.

Możesz być także zainteresowany:

Co Renault Mégane wybrać? Buying Guide

Przetestowaliśmy Renault Megane TCe 205 KM

Renault Megane, Opel Astra i Peugeot 308: antidiesel walka