Test: Renault Scénic RX4 dCi

Test: Renault Scénic RX4 dCiTest: Renault Scénic RX4 dCiTest: Renault Scénic RX4 dCiTest: Renault Scénic RX4 dCi

Prawdą jest, że zachowuje się mniej "radość" silnik benzynowy (140 KM przemieszczenie 2 litry), ale 105 KM opracowano DCI wraz z ponad dopuszczalny moment obrotowy w dolnym obszarze blatu pozwala na lepsze odzyskiwania.

Droga jest trochę leniwy, zwłaszcza w długich marszów, gdzie kosztuje wiele zyskać prędkość, tak, że w wzgórzu lub wyprzedzania, zobowiązany do korzystania zmianę zbyt. Takie zachowanie jest podkreślona w kręta, ponieważ zmiana biegów będzie ciągła, jeśli chcemy, aby przejść z RX4 "vidilla", Tutaj musimy uznać i dźwignia prawidłowe przekazywanie krótkich dystansach (oprócz wstawiania 5.), które są wygodne podczas wykonywania wielu skoki z jednego do drugiego prędkością.

W tego typu ścieżek jest gdzie bardziej precyzyjne i gładkie kierownicy, co pozwala uniknąć konieczności walki z kołem, jeżeli krzywa jest zamknięta, choć w tym przypadku ich pominięcia nieco mocniejsze zawieszenie, dzięki jak ciało pochyla się ciężko i wymaga pewnego okresu dostosowawczego przed sterownik nada całości stabilności RX4.

Jednakże, dopasowanie zawieszenia jest idealny do jazdy "off-road"Bo tylko transmituje stłuczki do kabiny. Ten Scénic mogą korzystać z dróg i ścieżek na akceptowalnym stóp dzięki większej wysokości nad ziemią niż normalny malownicze, ale nie zapominaj, że nie jest to wszechstronny "czysty"Więc to nie jest wskazane, aby umieścić go w trialeras lub obszarów o dużych koleinach. Każdy inny sposób będzie idealny, aby cieszyć się RX4, który przejdzie przez brudu, żwiru i błota z łatwością dzięki do sprawnego funkcjonowania centralnego mechanizmu różnicowego, all-wheel drive i kontrola trakcji przednich kół, który kontroluje siła, która ma zdolność do ciągnięcia, jeśli jeden z nich poślizgu.

W tych dziedzinach, po prostu trzeba bardziej dbać o zarządzaniu, ponieważ samochód ma tendencję do podsterowności w ciasnych zakrętach, ale nigdy tak, że można dostać się przestraszyć kierowcę, ponieważ kontrola nad kierunkiem odzyskać bez wysiłku.Jeśli RX4 i na zewnątrz jest spektakularny ze względu na jego wysokość i uderzające estetyczne, każdy kierowca będzie pod wrażeniem wszechstronności jego wnętrza, zwłaszcza jeśli nie znają walory malowniczego pod względem przestronności i przestrzeni. A wersja 4x4 z minivan nie zmieniła wewnątrz, zachowując wszelkie luki i udogodnienia oferowane już ich "brat",

Pasażerowie na tylnych siedzeniach w domu będzie można znaleźć w tym modelu, który został wyeliminowany zamontowanie jej w szczelinie, że koło zapasowe, którego lokalizacja jest przeznaczona na zewnątrz tylnej klapy centralnej tunelu transmisji. Umożliwia to większą wygodę dla osoby zajmującej siedzenie środkowej, z zagłówkiem i trzypunktowy pas.

Ponadto, przestrzeń jest zmaksymalizowane, z otworów w drzwiach i popielniczki na dwa tylne, plus trzy pudełka rękawic z przodu (dwa z przodu pasażera, a trzeci między dwoma siedzeniami w dolnej części deski rozdzielczej) , Jeśli nadal muszą oszczędzać więcej, za przednimi siedzeniami znajdują się dwa inne otwory, znajduje się w "gleba" pojazd.

Wykaz informacji kontynuuje tac składanych umieszczonych na oparciach przednich foteli, elektryczne szyby w drzwiach lub tylną kurtynę zintegrowany z tacy. Można go łatwo usunąć, aby zwiększyć pojemność komory bagażnika, która może zostać dodatkowo zwiększona przez zagięcie w dół w tylnym siedzeniu.

Stanowisko kierowcy jest niemal doskonały, ponieważ większe wysokości pojazdu i lusterka wsteczne, które Scenic czysto "rodzina" Pozwalają one doskonały widok na innych uczestników ruchu. Tylko pozycja za kierownicą, poziomej, zasłania kilka rzeczy, za wysokie ludzie będą musieli kłaniać też.

Regulacje wysokości koła kierownicy ławce i ułatwiają znaleźć właściwą pozycję dla każdego kierowcy, którzy będą podróżować przez wiele godzin bez zmęczenia pokazując, jak fotele są bardzo wygodne i bezpieczne ciało do perfekcji.

Szczegóły standardowego wyposażenia jest uzupełnione przez komputer, podłokietnika dla przedniego siedzenia (które czasem zakłóca przesuwnika) i panel sterujący z dołu wyłącznych zegarków białego dla RX4.

W ten sposób kierowca może siedzieć za kierownicą i martwić się przejść tylko przez napełnienie zbiornika paliwa, który częściej niż mogłoby się wydawać na pierwszy, choć należy pamiętać, że jest to pojazd z napędem na wszystkie koła ważący 1500 kilogramów.

W każdym przypadku, zabawy i komfort świadczonych przez ten pojazd, że wkrótce zapomni zużycia i poświęcić się cieszyć samochód na prawie 4 miliony peset, doskonale spełniają swoje funkcje minivanów i każdym terenie "światło",