Renault Captur 1.2 TCe 120: przetestowania nowego miejskiego SUV

Przetestowaliśmy Renault Captur 1.2 TCE 120Przetestowaliśmy Renault Captur 1.2 TCE 120Przetestowaliśmy Renault Captur 1.2 TCE 120Przetestowaliśmy Renault Captur 1.2 TCE 120

Renault Captur 2017, z jej Turbo silnik benzynowy 1.2 i związane z automatyczne sprzęgło podwójne, nakłada plusa na przyjemność jazdy i komfort w stosunku do innych zagadnień.

Renault CapturWedług danych z rejestracji nowych pojazdów, Sprzedaż samochodów z silnikami benzynowymi są zbierając kontra Diesel, Niektóre pojazdy z silnikami wysokoprężnymi zidentyfikowane przez obecnych poziomów zanieczyszczenia i zagrożonych ograniczeń dotyczących wykorzystania w najbliższej przyszłości. Kilka lat temu, silniki benzynowe "zniknęli" gospodarka rynkowa do argumentów użytkowania, wydajności i wyrafinowaniem nowoczesnej turbodiesel osiągnięty, nawet przy założeniu, że wyższą cenę zakupu, chociaż wydaje się, że są z powrotem i znacząco niektórych segmentach. W każdym razie, od samochodów miejskich, silniki benzynowe są przechowywane faceta bo rachunki odlewane, zwyciężył jego niższą cenę zakupu (i utrzymanie) na wyższe koszty użytkowania ... na przebieg rocznej niskie. Z tego powodu, pomiędzy Diesel 1.5 dCi 90 KM (Jeszcze nie jest dostępny w Odnowiony Captur) I 0,9 TCe benzyna 90 KM, Rachunki, które pozwalają może uzyskać najlepszy wybór dla większości naszego miejskiego SUV Renault Captur, ale w przypadku Wersja 1.2 TCe 120 KM EDC, Bohaterem tego artykułu. W tej wersji, zamiast dyskutować z liczbami, to sprawia wrażenia jezdne.

WYSTĘPYRenault Captur TCe 120 EDC Zen
ACEL. 0-100 km / h10,72 sekundy
ACEL. 0-1000 metry32.55 sekund
Wyprzedzania 80-120 km / h D7.56 sekundy
Frenada 120-0 km / h55,9 m
Głośność 100 kilometrów na godzinę66.3 dBA
Głośność 120 kilometrów na godzinę68,7 dB
wagi1,325 kg

Renault Captur 1.2 TCe 120 EDC: wydajność

Renault Captur 1.2 TCe 120 EDC To nie zajmie Ci zdefiniować go jako szybkie wbrew temu, co może sugerować mechaniczne, nie zużywa mało i kosztuje tyle, ile 1,5 dci 110 KM, ale można umieścić i postrzegają jakość i wyrafinowanie mechaniczną. Jakoś czujesz najlepszy produkt Captur, model, który, po jego ostatnich aktualizacja poprawiła postrzeganą jakość obrazu. Przeciwko niektórym-cylindrowych silników trzy inne modele (takie jak samodzielne 0,9 TWE) 4 cylindrów 1,2 TCe Posiada płynną, cichą i zrównoważony dotyk. Twoja odpowiedź zapewnia natychmiastową wypłacalność, łatwy dojazd, w połączeniu z EDC zmienić szybkość podwójnego sprzęgła 6, znaleźć zespół mechaniczny, który zapewnia przede wszystkim przyjemność z jazdy i komfort. Bez znakomity, zmieniając EDC zapewnia komfort wszystkim automatyzacji. czegoś brakuje "delikatność" w pierwszym impulsie po ponownym tryska stop-start systemu, manewrów i niskiej prędkości w niektórych zmian, ale spełnia swoje zadanie ... lub podwójny cel, ponieważ posiada sekwencyjną i tam, w górę iw dół biegów z samego (bez dźwigni krzywki), to wydaje się tak szybko i przekonujący, że jest to przekładnia dwusprzęgłowa przesuwanie pośpiechu.

ZUŻYCIERenault Captur TCe 120 EDC Zen
zużycie miasto7,2 l / 100 km
zużycie Highway6,3 l / 100 km
Średnie zużycie paliwa6,6 l / 100 km

Renault Captur 1.2 TCe 120 EDC: ich zachowanie

Jak sama rama (zawiesin wygodne i przyjemne uczucie ogólnie), to Renault Captur jest dynamiczna, ale nie szybko i Zużycie czasem pragnąć wysoki. Jak we wszystkich silnikiem benzynowym turbo, na krótkich dystansach (zimnego silnika) lub wysokiego popytu, zużycie wzrasta wykładniczo przeciwko zrównoważonej użytkowania. nie musi być złe ... zużycie droga jasne, ale nie do rozwiązania dCi 110 KM równoważne. I ta wersja nie jest wybierany przez numerami silnika, lecz przez doznania przyjemności i komfortu jazdy.

wewnątrz Renault Captur wciąż ma interesujące szczegóły. Analizując pasażerskiej, wydaje się roztwór doskonały przesuwny siedzenia tylnego (do 15 cm), które umożliwiają kilku trybów konfiguracji wewnątrz. Tutaj wydaje się udany projekt czyszczenia i konfiguracja kontroluje inne elementy, które składają się na wnętrze. Ani to wiele praktycznych szczegółów, między innymi, pokrowce samowyładowcze wszystkich siedzeniach.

SPACERenault Captur TCe 120 EDC Zen
szerokość przód135 cm
Rozstaw kół tylnych127 cm
wysokość z przodu89/96 cm
wysokość tył89 cm
na nogi59/74 cm
tułów370/485 litrów

Renault Captur 1,2 TCe: bilans końcowy

To połączenie mechaniczne i zmiany -silnik 1.2 TCe ze zmianami EDC- podnosi jakość jazdy Renault Captur, być może ze względów jako subiektywne jako delikatnością i charakterystyki akustycznej silnikiem benzynowym i automatyczną skrzynią biegów skojarzone. Poza silnikiem, jego wysoka funkcjonalność miejskich określić mały Renault Captur SUV.

Możesz być także zainteresowany

- Arona Seat, Hyundai i Renault Captur Kona szukasz najlepszego SUV (filmy)

- Harmonogram samochód i nowy SUV Renault i Nissan w 2017 roku

- Dacia Sandero Stepway, Renault Captur i Peugeot 2008, co Cię interesuje?