Seat Ibiza 1.0 TSI / 115: Testy i pomiary w sprzedaży

Test: Seat Ibiza 1.0 TSI 110 KM EcoTest: Seat Ibiza 1.0 TSI 110 KM EcoTest: Seat Ibiza 1.0 TSI 110 KM EcoTest: Seat Ibiza 1.0 TSI 110 KM Eco

Ostatnia generacja Seat Ibiza, sprzedaży hiszpańskiego w najwyższym, Debiuty MQB rynku platforma Nowy Volkswagen Grupa A0, więc jest to zupełnie nowy samochód i dużo bardziej rozwinięte niż jego poprzednik. Mimo to, jest natychmiast rozpoznawalny jako Ibizy, gdyż utrzymuje proporcjach podobnych wymiarach, wraz z pewnej tożsamości w projekcie, który będąc continuo udar pozostawia niezmienione.

Żeberka, grill, reflektory ... przyjąć teraz Seat Ibiza bardziej niż kiedykolwiek zaprojektować język Górna Seat Leon, przypominając zwłaszcza z przodu. Wewnątrz znalazł jednak pewne aspekty, które wskazują, że jesteśmy w niższym segmencie, jak większość twardych powłok z tworzyw sztucznych -z bardzo dobry obecność, że tak, podczas gdy inne elementy, takie jak: nowoczesny system multimedialny Opcjonalnie naszej jednostki, należy stwierdzić, że Ibiza jest ostatnie osiągnięcia zakresu Seat. hojny 8 Inch, intuicyjny i bezpośrednia obsługa łączy kontrole fizyczne, dotknij polecenia i rozkazy samogłosek z czujnikiem zbliżeniowym i bardzo dobrej rozdzielczości, dając dostęp do Wreszcie w łączności, co jest nie lada.

Seat Ibiza: bardziej przestronne wnętrze

Chociaż wielkość ciała waha się trochę Seat Ibiza, jego wnętrze jest teraz szersza, od przestrzeni jest zoptymalizowana znakomite wyniki, jak również wprowadzenie dużej ilości pojemników magazynowych. poprawa Okazuje się, zwłaszcza w szerokość przód (Oferta 5 cm) i odległość do nóg tylnych pasażerów (Dodatkowe 6 cm). Wśród działań podjętych w celu osiągnięcia większej ulgę sprawia wrażenie, że jest używany do cieńszy płaszcz wewnątrz drzwi, które w zamian za to sprawia, że ​​dźwięk, gdy zamknięte nie jest tak spójne panele.

Seat Ibiza: InteriorMimo to, Nowy Seat Ibiza nie budzi wątpliwości co do jakości postrzeganej To odnosi się do ustawień, materiałów, precyzyjną kontrolę wszystkich elementów sterujących. Jako kontrowersyjnego punktu, brak uchwytów na suficie, z przodu iz tyłu, może warunkować dostępu kabiny do osób starszych, mimo że wysokość sufitu i otwarcie drzwi są szerokie.

SPACEIbiza 1,0 TSI / 115
szerokość przód139 cm
Rozstaw kół tylnych132 cm
wysokość z przodu93-99 cm
wysokość tył94 cm
na nogi72 cm
tułów330 litrów

Stanowisko kierowcy jest niemal pojazd następnego wyższego segmentu, kompaktowy i po prostu brakuje regulacji lędźwiowej. Jest mnóstwo miejsca na kolana, podczas gdy siedzenia, jędrna i puszysty dobre podparcie boczne regulowane jest z precyzyjnego wsparcia jest przez Kołowe i przestronnych wymiarów regulacją wysokości. To samo odnosi się do kolumny kierownicy, regulacja wysokości i głębokości. Z kolei dobra widoczność wszystkie kąty osiągnąć pozytywnie wpływa na pozycję za kierownicą, gdzie są wygodne szybko. W tej wersji Xcellence lepszy wykończenie, światła otoczenia, aby wybrać z czerwonego lub białego tonu z samego ekranu dotykowego, zapewniają wyrafinowany dotyk do całości, która ma również drzwi i przycisk systemu Keyless-otwieramy na długiej liście wyposażenia standardowego.

Seat Ibiza 1.0 TSI silnik i zachowanie

Odnosi się wrażenie, że jesteśmy w dobrze wykonany samochód kontynuuje po rozpoczęciu chodzenia. mechaniczna dotykowy 3-cylindrowy 1,0 TSI benzyna i tu już w nowej wersji 115 KM, sprzęgła, hamulce, układ kierowniczy, zmienić ... wszystko jest idealnie skalibrowany i skutkuje dużą przyjemność. Może kierunek też wspierana w normalnych i ekologicznych trybów jazdy, jest jedyną rzeczą, która nie przekonuje w 100%, ale na tyle, aby ustawić go w trybie Sport, aby zapewnić większe poczucie zimna krew.

Seat Ibiza 2017Silnik trzycylindrowy ma wibracji i inny jeden dźwięk czterocylindrowy, jak również szczególną bezwładności przy uruchamianiu, zmniejszyć lub wspiąć się, ale jest to bardzo przyjemne i natychmiastowe, spójne i miano odpowiedzi. Przez 3 cylindra jest bardzo wyrafinowanym, Jest również bardzo dobrze izolowane akustycznie -Również hałas drogowy i wiatr. Jeśli chodzi o wydajność, duża liczba momentem dostępny między 1.500 a 4.500 obr./min sprawia, że ​​nacisk jest niezwykły i bardzo bezpośredni, jak poprosiliśmy. Jest bardzo zwinny przed zmianami tempa i jako lekki, dobrze reaguje niezależnie od stylu jazdy. Podobnie jak w większości turbodoładowanych silników trzycylindrowy, jest to związane z rozwojem zmian raczej długie, z szóstego prędkością niemal 50 km / h na 1000 obrotów na minutę, co nadal jest użyteczny nie tylko dla llanear. Jego działanie jest szybkie, płynne i precyzyjne, choć nie jest to konieczne, aby być szczególnie wybitne zmiana powodu obfitego dostępnego momentu obrotowego.

WYSTĘPYIbiza 1,0 TSI / 115
ACEL. 0-100 km / h9,30 s
ACEL. 0-1000 metry30,85 s
Wyprzedzania 80-120 km / h8,0 s
Głośność 100 kilometrów na godzinę69,2 dB
Głośność 120 kilometrów na godzinę71,0 dB
Hamowanie ze 140 km / h66,1 m
wagi1,135 kg

Jakie są twoje prawdziwe zużycie?

Jak lukier na ich dobrych cech, to Seat Ibiza 1.0 TSI (ten link znajdzie wszystkie zakładki) spędza trochę. Nie osiąga poziomu oleju napędowego o sztuce, ale alternatywy i trzeba powiedzieć, zapewnia większe dawki satysfakcji. tryb Eco dodatkowo ułatwia pracę, aby osiągnąć niski pobór, to sprawia, że ​​reakcja przepustnicy jest mniejsza, nieznacznie obniża osiągi silnika końcowego -Na skokiem pedału gazu znajduje się przełącznik, który daje nam siłę, jeśli musimy puntualmente- i zmniejsza klimatyzację zasilania. Nawet w tym trybie mały tricilíndrico porusza się z łatwością Fotel Ibiza. Stop / Start, tymczasem pokazuje Correctísimo a czasem, gdy system oblicza, że ​​będziemy całkowicie zatrzymać, dla silnika poniżej 8 km / h.

ZUŻYCIEIbiza 1,0 TSI / 115
zużycie miasto6,2 l / 100 km
zużycie Highway5,2 l / 100 km
Średnie zużycie paliwa5,6 l / 100 km

inny Więcej highlights Seat Ibiza jest jego wyważone zachowanie. Bez uciekania się do mocnego zawieszenia staje się bardzo dobrą stabilność i przede wszystkim wielki zwinność na zakrętach. lekki i precyzyjny, chronione przez wiele podsystemów i funkcji ESP, który zabierze Cię na szynach wybiórczy, subtelny i ciągłe hamowanie koła czuje. Krok, zmniejszając przechyły nadwozia i wysokie poczucie bezpieczeństwa i zaufania jest osiągnięty. Poprzez przyspieszenie niemiłosiernie w ciasnych zakrętach jest bardzo zauważalny elektroniczna funkcja ogranicza poślizg, może uda Ci się dostać dokołą bardzo progresywny i kontrolowany sposób. Czyni to bardzo proste, a ty nawet nie trzeba się martwić o dozowania akceleratora, ale pozwala brać udział w prowadzeniu przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Efekt jest ciekawy, niewątpliwie sport, i poprawia wydajność, korzystając z tylnej ramy, która także reaguje po zatrzymaniu przyspieszenie w pełnej obsłudze. Odłączanie kontroli trakcji -the stabilność maj-nie wydajność ograniczone elektronikę i zachowanie jest bardziej naturalne, nie lepiej. Seat Ibiza ponownie jako bezpieczny zakład.

Zniżek (kwiecień 2017)Ibiza 1,0 TSI / 115 (pomiędzy 17550 a 19,030 euro)

Możesz być także zainteresowany:

Więc idzie nowy Seat Ibiza 1.5 TSI ACT

Nowy Seat Ibiza 2017 wideo

Wszystkie tajemnice nowej Ibizy i przyszłość Seat