Test: Kia Sorento 2.2 CRDi 4×4 więcej za mniej

Test: Kia Sorento 2.2 CRDi 4x4Test: Kia Sorento 2.2 CRDi 4x4Test: Kia Sorento 2.2 CRDi 4x4Test: Kia Sorento 2.2 CRDi 4x4

Będę wyprzedzeniem, ponieważ ważne jest, że są jasne od początku: jeśli szukasz I SUV pomieścić do siedmiu pasażerów, wygodny, uniwersalny, bardzo wyposażonych nawet z poziomu pośredniego i potężnych za nie dużo pieniędzy, Będziesz musiał umieścić, lub tak, to Sorento w swoich basenach. Spełnia wszystko, a nawet przynosi coś więcej.

Test: Kia Sorento 2.2 CRDi 4x4

Jak Grand Santa Fe, Sorento mają zarówno siedmiomiejscowej przepis jak Diesel 200 KM -no przeciwnym działa dobrze. Przepis ten, choć nie wystają, zawsze jest luźna: to jest do Odkrycie Sport 2.2 SD4. Santa Fe ma podobną wydajność i swoich rywali, BMW X5 25d tylko jest wyraźnie szybsze. również w tym 218 KM X5 jest tylko jeden zdolny do poprawy zużycia Sorento 4WD, samochód, który proporcjonalnie bardziej ekonomiczne drogowego w mieście. Ten koreański Diesel może być połączony z manualną lub automatyczną skrzynią biegów, która jest co testowaliśmy. Nie jest to najlepszy tego typu, ponieważ konwerter momentu obrotowego silnika powiązanie to ma tendencję do poślizgu więcej niż jest to konieczne w takich sytuacjach strony zerwana lub kolei, gdy w celu zmniejszenia marsz. Nie szybko, ponieważ jego obsesją jest, aby być wygodne. Nawet to, co wydaje się, dużo, kiedy jest stosowany w trybie ręcznym.

Jeśli nie zamierzasz wyjść z asfaltem może kompensować wybrać napęd na przednie koła, zanim wszystko. To dlatego, choć ten ostatni działa dobrze z dobrowolności i dodanie blokującą rozkład siły gdy ziemia jest bardzo śliska, to jest jasne, że Sorento nie jest samochód gotowy do wyjazdu za drogi lub dróg w dobrym stanie przez samochód, który mógłby jeżdżą wokół jednej osi. nie pomaga lub ścieżki zawiesin ani kąty swojego ciała, ponieważ jej długi rozstaw osi sprawiają, że łatwo można dotknąć ziemi, zwłaszcza gdy wysokość jazdy nie jest duża, gdy masywne boczne parapety jest uwarunkowane które mogą być montowane jako wyposażenie dodatkowe. Ani też, mimo jego wygląd off-road, pomoc, która nie posiada odpowiednich kół, bo choć mają wysoki profil, wydają uczulony na to niż asfalt. Jeśli zamierzasz robić najlepiej dla tego obszaru Sorento, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to zmienić co najmniej jeden opony M + S. Jeśli jednak chcesz, aby pójść lepiej niż dzieje się na drodze, też. W tym przypadku ma innych mogących zapewnić większą przyczepność i lepszą jakość, z szybszym kodu. Co jest trudniejsze do pokonania dla tego ostatniego celu są opony, bo na liście opcji za to Kia nie obejmuje 18”. Uniwersalne są 17. "

Test: Kia Sorento 2.2 CRDi 4x4

dobre zachowanie

Jednak to SUV ma składniki w jego obudowie, dzięki za dobre zachowanie, dobrze, Zawiesina zawiera drobne ruchy ciała z wytrzymałości i kierunku jest wymagany. Jeśli pierwszy ma inny punkt w porównaniu z poprzednim Sorento, nawet z różnych tłumików, które dają większą jędrność; zawierające drugi silnik elektryczny zamek pomocy zamiast na tej samej osi. Można wybrać ile pomoc chcemy z przyciskiem obok zmian pomiędzy Sport, Normal i Eco definicji. W tym ostatnim przypadku mniej bezpośredni kierownicy czuć również akcelerator zdaje się tracić połączenie z silnikiem i klimatyzator chłodzi się nieznacznie. W skrócie, można zaoszczędzić paliwo, ale filtruje uczucia zbyt dużo: Wezmę jedną z dwóch pozostałych pozycjach.

Z trzech poziomach, które to Kia sprzedawanych najwyższym i pośrednia połączone z napędem na cztery koła; podczas gdy napęd na przednie koła jest związany z podstawową koncepcję i Drive. Jest to jeden z powodów, aby wybrać rodzaj trakcji -2500 euro plus 4WD dlaczego 2WD- etap Napęd może być najbardziej zalecany osprzęt. Również dlatego, że pozwala zaoszczędzić 3500 euro na emocje, górną granicę zakresu. Jest to kwota, w której skóra stopa znak, inteligentny klucz, gniazdo zasilania dla pasażera, a także wentylacja cztery boczne foteli pierwszego i drugiego rzędu. Jeśli nie chcą lub nie potrzebują żadnej z niego dysk jest dobrym wyborem. Jednak, wybierając go wyrzeka zamontować wyposażenie opcjonalne, które nie jest farba metaliczna. Jazda słuchowych jako zawiadomienia o przymusowego wyjazdu pasa ruchu, czujnik pojazdu w martwym polu, adaptacyjne reflektory lub napędem bramy są zarezerwowane do emocji i są wliczone w pakiet o nazwie opcje luksusowe. To idzie do 3.000 euro. Napęd jednak, już kamera cofania, reflektory ksenonowe, najbardziej kolorowy projekcję danych oprzyrządowaniu lub panoramiczny dach.

Test: Kia Sorento 2.2 CRDi 4x4

wszechstronny

Co nie zmienia się wraz z poziomem wyposażenia jest wszechstronność, zawsze wysokie. W jakiejkolwiek Sorento, środek siedzenia przemieszcza się w kierunku wzdłużnym, ich oparcia mają różnych regulacji nachylenia, nie ma tunel transmisyjny i wychodzi gleby zakłócona oparcia są obniżone w stosunku 40/20/40 i bagażnik gdy dwa tylne siedzenia są ukryte pod spłukiwania podłogi z obciążeniem krawędzi jest ogromna: 590 litrów. Jeżeli formowanie ekstrahowano dwa puste przestrzenie trzeci rząd, sytuacja zmienia się, ale jest oczywiste, że nie ma miejsca pod ziemią, aby umieścić ocultaequipajes lub drobnych przedmiotów. Tak więc, zdolność rozruchu wynosi 132 litrów normalnego poziomu w tej klasie.

W trzecim rzędzie nawet dorosły może siedzieć wygodnie dostępnej przestrzeni, ale musi radzić sobie z jego powrotem pozostaje niski w stosunku do kolan-stolcu jest 23 cm od podłogi i pewnym trudem do niego dostęp. można dostać tylko na prawym tylnym drzwiami i składanie z tyłu, plus przemieszczenie siedzenia do przodu, pozostawia dziurę. Znajduje się w tych miejscach i nie są szczegóły, które waloryzację tego stanowiska, jak wyloty powietrza z niezależną regulacją nich sama światła sufit, pomieszczenia do umieszczania małych obiektów ...

Wszystko za dobrą cenę, ponieważ nawet z najwyższym poziomem wyposażenia, napęd na wszystkie koła i automatyczną skrzynią biegów, zależy to poniżej jego rywale. To samo odnosi się do wersji znajduje się tuż przy przeciwległym końcu zakresu Sorento, z podstawowym wyposażeniem standardowym wyposażeniem odpowiadającym pojęcie, napęd na przednią oś i manualną skrzynią biegów, który znajduje się poniżej 30.000 euro, koszty podobnie jak SUV Mitsubishi Outlander i Ssangyong Rexton w, także z siedmioma siedzeniami, ale słabsze.