Citroën C4 Cactus Rip Zwijanie: do testowania C4 Campero

Citroën C4 Cactus Rip Curl, nasze zdjęcia testoweCitroën C4 Cactus Rip Curl, nasze zdjęcia testoweCitroën C4 Cactus Rip Curl, nasze zdjęcia testoweCitroën C4 Cactus Rip Curl, nasze zdjęcia testowe

Występy są często mylące. Tym razem też, że tej wersji nazwie Rip Curl przynosi znacznie więcej niż dekoracyjnych zmian przeciwko Citroën C4 Cactus, ile one również pojawić się zauważalnie. W takim przypadku jesteśmy za sterami interesujący benzyna turbo trzycylindrowy 110 KM 1,2 PureTech Stop z systemu&Start i stop-start silnika.

Zapewniają liczne charakterystyczne szczegóły tożsamość do Citroën C4 Cactus Rip Zwijanie. Na zewnątrz, uderzający kontrast do malowania ciała w lusterka czy relingi dachowe; naklejki lub niższy szczyty swoich zderzaki, które symulują zabezpieczenia metalu.

Ale trzeba pamiętać, że jest to ekscentryczny Citroen C4 Cactus Rip Zwijanie robi to również więcej Campero niż jakikolwiek inny członek jej zakresu. W jaki sposób? Z prostych, ale bardzo skutecznych środków. Spektakl na jego korzyść opony mieszany M + S, Goodyear Vector 4Seasons; az drugiej strony, System sterowania Grip, dostosowująca jak działa kontroli trakcji w każdej dziedzinie.

Kontrola uchwyt otrzymując wszechstronność Citroënem C4 Cactus

Zagłębiając się trochę głębiej w System sterowania Grip Citroen C4 Cactus Rip Curl, w kole, która prowadzi to jest możliwe, aby odłączyć ESP lub ustawić tryb do jazdy po asfalcie; ale warunkiem jest w stanie poruszać się po ścieżkach zgodnych z firmą elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego co uniemożliwia utratę przyczepności. Lub dostosować system kontroli trakcji, tak aby w luźny piasek, Niech jednocześnie przędzenia koła przednie i z pułapek glebach miękkich. Pasować bardzo śliskiej powierzchni, takich jak śnieg.

W praktyce, a warunki, w których moglibyśmy spróbować off-road, zostały już tory bardzo śladami ziemi lub innych bardziej piaszczyste, bez zezwolenia Suszka, widzimy żadnej różnicy między zmianami i innych zarządzania; chociaż w obu sytuacjach skutecznie to wykorzystał przyczepność kół.

Citroën C4 Cactus Rip ZwijanieStrukturalnie, to C4 Cactus Rip Zwijanie Oferuje on żadnej różnicy waga z drugiej C4 Kaktus z tego samego silnika, w tym przypadku wydajny, elastyczny i bardzo okrągłe 110 KM 1,2 PureTech, mając na uwadze, co przyniesie koła nie stanowią główne wady: hałas decybele -3 dB przy 120 km h- zamontowany / że inne wersje i czysto asfalt (Good Year EfficientGrip), a także niewielki spadek na i doskonała zdolność hamowania tego modelu. W szczególności, od 8,4 m do 120 km / h i 6,5 m od 100 km / h.

Osobowość również wewnątrz

Citroën C4 Cactus Rip Zwijanie również oferuje właścicielem i wyróżniki w wnętrze. Konkretne dywaniki, pasy wstążki czerwone lub ramki w przeciwieństwie do wyjść napowietrzania są jednymi z "odzież" Rip Curl charakterystyczne pasemka.

w sprzęt ofiara seryjny, dotyczące Shine C4 kaktus, Citroën C4 Cactus Rip Zwijanie oferuje cofania czujniki parkowania i kamery.

Citroën C4 Cactus Rip Curl, nasz wniosek

Jeśli masz zamiar przenieść off-road ale bardzo sporadycznie może zrobić więcej niż inni Cactus: tak stawia grip Control, Z pewnością, ale dodał, że tak Koła M + S w porównaniu do standardowego latem w innych wersjach. Kara jest to, że robią więcej hałasu i karać hamowanie. Są dramatyczne porażki ponad wersjach ponad asfalt, zapewniając jakie przynoszą, ale trzeba zważyć.

Citroën C4 Cactus Rip Zwijanie, dane (pomiary) Technical Highway

DANE TECHNICZNECitroën C4 Cactus Rip Zwijanie PureTech 110
silnik1199 cm3 / 3 cylindry
moc110 KM z 5750 obr./min
maksymalny moment obrotowy20.9 mkg przy 1500 rpm
Przyspieszenie 0-100 km / h9,7 s
maksymalna prędkość188 kilometrów na godzinę
waga1117 kg
Realne średnie zużycie6,5 l / 100 km
rzeczywiste wykorzystanie drogowego6,1 l / 100 km
Realna konsumpcja miejski7,0 l / 100
Szerokość / po136/133 cm
Nogi miejsca wstecz78 cm
tułów400 litrów
cenaOd 22,650 euro

Możesz być także zainteresowany

- Uczestniczy w Best Cars 2017: można wygrać C4 Cactus

- Citroën C4 Cactus 100 KM 1.6 BlueHDI: rzeczywiste zużycie