Test: Kia Carens 1.7 CRDi VGT, przed dziećmi

Kia Carens 1.7 CRDi VGT, przed dziećmiKia Carens 1.7 CRDi VGT, przed dziećmiKia Carens 1.7 CRDi VGT, przed dziećmiKia Carens 1.7 CRDi VGT, przed dziećmi

Są samochody, które, jak wino, myślę zwycięskie ciało w czasie. Stało się to już z ostatniej generacji Renault Megane, którego początkowe dotyk „wiotki” skończyłem postrzegane jako bardzo gładka po przejściu kilometrów; a ja się powtórzyć tym razem z trzecia generacja kompletnego Kia Carens. Wspinasz i nadmierna pomoc kierownicy, długa podróż zmian, lub silnik o niskich obrotach niewiele, co jest teraz w zwyczaju, przenieść jeden Pierwszy komunikat słabości że jednak codzienne zarządzanie Wkrótce staje się wygoda, rośnie w użyciu dobrze przemyślane i funkcjonalne minivan. Prawda jest taka, że ​​nie zdziwiłbym się produkować.

Kia Carens 1.7 CRDi VGT, zabezpieczające przed dziećmi

7 lat temu, poprzedni 2. generacji Kia Carens zostawiła mi wspaniały smak. A następnie mówił o powstającej Kia, koreańskiego produktu zbliża się do europejskich ... Co ciekawe, te same nuty czytałem dzisiaj w wielu długo po analizie jego zakresu. To koniec. Produkt na produkcie, Kia już okazał się żyć, i jego najnowsze Carens, który również debiutuje nowa platforma, To jest po prostu kolejnym przykładem.

dobry człowiek

Znacznie poprawiła swój wizerunek i większy udział w turystyce (Dzisiaj wynosi 2 cm krótszy ma ścieżki do 10 cm szersza i długości 4 cm, mniejszy niż wcześniej), Kia Carens poprzedniego rozwiązuje wiele wad. Krytykujemy ich krótkie chodniki, jak są dzisiaj bardzo długo, z fotele doskonale owinąć; Komputer pokładowy został zlekceważony z oprzyrządowaniem, bo dziś z kierownica; a wewnątrz był zbyt surowy dla teraz wyróżnia się nowoczesnym wzornictwem i wysoka jakość postrzegana, nawet z wyściełanych górnej desce rozdzielczej lub nawet drzwi paneli połączonych szeregowo ze sztucznej skóry.

Kia Carens 1.7 CRDi VGT, zabezpieczające przed dziećmi

Prawdą jest, że nowa Kia Carens nadal zachowuje „plamę” jako pedału sprzęgła, jeśli wziąć to dokładnie nadal tonąć i trudności ze zwrotem lub opóźnienie aktywacji czujnika zbyt światła; i tak to jest, że brak wpływu na jego wyposażenia, nie oferując w Hiszpanii najnowsze systemy wspomagające, jednak mogą być zawarte na innych rynkach ... i ujawniają wiele „MUTE” klucze oferuje wokół przewodu. I że sprawa, zamiast ostentacji, to gościnność. Trudne do wykorzystania więcej wad stwierdzonych na pokładzie nowych Kia Carens. postawa jazdy jest dobre (nie zbyt wysoka być minivan i regulowaną kierownicę, a także w głębi) i dzisiaj jeszcze bardziej dopracowany rzekomy przestrzeń rodzina i modułowość. Home sweet home.

Można więc nowy Kia Carens nie „10” w ogóle, ale jest to niezwykle wysoki niemal wszystko. Czas, aby umieścić go do góry nogami. istotną Szerokość tylnej, na przykład, jest wyjątkowa, tylko przekroczony przez Toyota Verso. Posiada również trzy oddzielne fotele, więc zauważyć, że w rzędzie 2. może pomieścić trzy miejsca i dwa dla dorosłych lub fotelika i dwa dorosłych oraz (dziadków, na przykład). Zapomnij o wszelkich SUV, który ma dzieci wie, co mam na myśli.

Kia Carens 1.7 CRDi VGT, zabezpieczające przed dziećmi

Nowa Kia Carens jest prawie dobrze Xsara Picasso nowoczesna wersja, gdzie nie ma również brak całkowicie podłoga, szeroki dostęp, tylne klapy, szuflada ukryta pod podłogą (istnieje wiele pustych w środku), leczenie „Clean Tex” w tapicerce siedzeń do odparcia plamy, a nawet składane stoliki dla małych bawić, na przykład, rysunek , Moi bratankowie przynajmniej robią. Ponieważ, jeśli taka jest przesuw wzdłużny z trzech tylnych foteli (18 cm do 13 Citroen C4 Picasso, 15 Ford Grand C-Max lub 17 Renault Scenic), że można mieć szeroką przestrzeń na nogi lub całkowicie stołek do przedniego oparcia. I zawsze, muszę powiedzieć, z dużą ilością bagażu.

Minimalne 555 litrów pojemności bagażnika Nowe Kia Carens nie osiągają 635 CITROEN, ale oni „skopiowane” do Renault i wyraźnie przewyższają Ford i Toyota. Pobiera świetny pomysł, aby zamontować koło zapasowe podwozie (Tak, awaryjne), więc to nie warunkuje bagażnik i pozwala na dużą podwójną ślepą tle i oddzielną szufladę do kuwety. Nie trzeba możliwość siedzenia składane płaskiej powierzchni, nawet na przednim siedzeniu pasażera: niech wynieść do 2,70 metrów długości, aby pędzić bramę do ładowania długich przedmiotów. Wszystko to, oczywiście, z 5 miejsc nasz standard wykończenia pośredni Drive, za 700 € więcej (Standard w górnym wykończeniem Emotion) można zamontować dwa fotele bardziej uzasadnione pod podłogą bagażnika. Nie jest tanio (w Grand Scenic kosztuje 500 € i 300 Opel Zafira Tourer a), ale może przyjść, aby być pomocnym.

Kia Carens 1.7 CRDi VGT

Komfort naprzód

Jeśli Wszechstronność Kia Carens praktycznie tylko brakuje nam dzisiaj rozbierać pomieścić prawdą jest, że nie dochodzi do takiej doskonałości, mimo że działa dobrze w jego znanej roli. Na początek, to nie jest szybsze niż wcześniej, nawet z jego Najbardziej zalecany silnik (1.7 CRDi nową wersję top 136 KM) Również dzisiaj z jej recortadísimo waga, 150 kg mniej niż w poprzednim Carens.

Odpowiedzi pod 2000 rpm i aż wejdzie turbo obecna, dzisiaj nie jest taki nowoczesny diesel. Więc podczas gdy jego rywale są silni przy niskich obrotach, Kia ma wyboru, ale do kamuflażu Rozwój skrócenie zmieni wiele dla tej słabości nie przechodzi następnie autostradą rachunek. I to robi. Jego 6-ty prawie odzyskiwanie środków sportu pomaga uzyskać bardzo przekonujące i prawie bez ukarania drugiej ręki Zużycie; co mówi, wymiana, w bardzo efektywny mechaniczny. W rzeczywistości, pomimo tego, tylko Grand Scenic 1.6 dci VW Touran 2,0 TDI Oni prześcignąć go ... a także Kia stop / start tylko na najwyższym mety Emotion ... nie tutaj. Powiedzmy, że jako ludzie przewoźnik jest mechanicznie spełnia to, czego oczekują.

Kia Carens 1.7 CRDi VGT

Jak również dynamicznie. Wspomniałem, że Zacznij nowy Kia Carens przenosi dotyku, zwłaszcza jeden kierunek „Flex Steer” że chociaż oferuje 3 poziomy pomocy, bierze zapomnieć przesadnego komfortu i tryby normalny. W Sport czujesz się bardziej bezpośredni, ale zawsze zbyt izolowane orientacyjnie. To coś, co jednak dojdziesz do zaakceptowania upływ czasu, jak można się przyzwyczaić i stopień obrotu potrzebne. Miękkość jest zawsze obecny także w zawiesinach.

Technicznie rzecz biorąc, nowa Kia Carens traci najbardziej zaawansowane wielowahaczowe tylnej osi o pojedyncza oś skrętną, ale ani pełne obciążenie dzisiaj pracuje się gorzej. Niewątpliwie równowaga jest dominującym uwaga. Filtry Carens i zarządza dobrze dziurę, łatwy zbyt ponieść z widocznym ruchem ciała, ale nie przesadny. gwarancje Frena, pomimo zamontowania tutaj o oponach Nexen 205/55 R16 które nie są Marvel w uchwycie, i ma dużą stabilność kierunkową, jak rodador odległość. Można znowu, to nie jest „10”: jest bardziej zwinny (zwłaszcza, Grand C-Max), Bardziej wygodne (istnieje Grand C-Picasso), A nawet też tam kto najlepiej łączy oba światy (Grand Scenic, na przykład). Ale jeśli już to wszystko sumuje tańsze cena minimalna 3.500 € niż którykolwiek z jego rywali, to będzie bardzo trudno znaleźć bardziej kompletny. Jest to efekt mnożnikowy nowych Kia Carens.