Przetestowaliśmy Volkswagen Golf bardziej efektywne: E-Golf and GTE

VW Golf i e-Golf GTE, przetestowaliśmy najskuteczniejszego GolfVW Golf i e-Golf GTE, przetestowaliśmy najskuteczniejszego GolfVW Golf i e-Golf GTE, przetestowaliśmy najskuteczniejszego GolfVW Golf i e-Golf GTE, przetestowaliśmy najskuteczniejszego Golf

Po przejechaniu kolejne wersje "konwencjonalny" nowy Zakres VW Golf leerlo- Tutaj można również dostać w swoje ręce sportiest Golf Tutaj można zapoznać się z informacjami Golf GTI i Golf R Wydajność- Przejdę teraz do zmiany biegów i dostać za kierownicą VW Golf Greener: the w pełni elektryczny e-Golf oraz podłączenie hybrydowej i deportivo- Golf GTE. Zacznijmy pole elektryczne, który przynosi więcej niespodzianek, ponieważ przestaje stać przykrywką wybitnie samochód miejski, obecnie znacznie większy promień działaniaprzyjść dostarczenie 190 km autonomii do o wiele bardziej rozsądne 300 km. Są tam mało? Czas taz zbyt ... wcale nie wartość.

Oceniaj ekskluzywne usługi dla nabywców VW ma swoją moc, jak przydział darmowego samochodu przez 30 dni w roku Z limitem 4000 km- w ciągu pierwszych dwóch lat od daty rejestracji. dwa lat niż w tych, od dziś zgodnie z planem rozbudowy sieci punktów ładowania, będzie zmieniły krajobraz dla użytkownika samochodu elektrycznego. VW powiedzieć, że nasze drogi i autostrady będą sadzone punktów ładowania oddzielone nie więcej niż 200 km od siebie. Przez to, Aktualne punkty szybkiego ładowania 40 do 70 KW- będzie prehistoryczny, Jest to średnia szybkie ładowanie powyżej 300 kW: "zsyp" ćwierć godziny Chciałbym naładować akumulatory na kolejne trzystu kilometrów. Szczególnie nie widzę zbyt "ruch" zobaczyć to w ciągu kilku lat .. Ni może trzy, ale jasne jest, że przyszłość mobilności elektrycznej schodząc tą ścieżką.

VW e-Golg

-E-VW Golf: teraz z 300 km autonomii

Przypomina, że Volkswagen Golf To właśnie przeszedł ewolucję zakresu, a nie zmiana pokoleniowa, więc To nadal mają pewne ograniczenia w zakresie poprawy lub dodać elementy. Tak więc, w tej samej przestrzeni poprzedniego akumulatora jest teraz nowy przeformułować i wyższa gęstość energii, teraz 35.8 zamiast 24.2 kWh kWh. A silnik przeszedł od 115 do 136 KM. VW twierdzi, że to kwestia Wagi: więcej autonomii oznaczałoby wyższe koszty, większą wagę i mniej miejsca dla przedziału pasażerskiego. I opierają się na statystykach, aby udowodnić swoją moc jest odpowiednia dla większości użytkowników: a 99 procent kierowców Są przy użyciu samochodu lub podmiejskich miasto nie spędzić dzień stosowania nawet połowa rezerw energetycznych można przechowywać w golfa. Nie jest wygoda ... ale może się rzeczywistością.

Silnik jest w zasadzie to samo, ale z poprawą wszystkich elektroniki wymagają mniej energii i wydajność 21 KM więcej i więcej 2,1 MKG. Oczywiście, nowy VW Golf e-jest znacznie szybciej i wydawać mniej z dwóch powodów: po pierwsze przez samą wydajnością; inny, ponieważ system Przewidywanie przeglądarka, w połączeniu z trybem jazdy Eco Oferuje on dostrajać zapotrzebowanie na moc więc można iść dalej. Jak w poprzednim modelu, pozostaje dźwignia równoważne automatycznej zmiany samochodów, pozycje P R lub na zewnątrz, ukryć prawdziwą magię Ten elektryczny Golf w wydajny, a także przyjemność używać: cztery możliwe poziomy zatrzymywania -Trzy impulsów przez krzywkę zaczynając od położenia D, a także taki, który prowadzi bezpośrednio do obniżenia dźwignię w położenie B z tych, którzy zarządzają intensywność "hamulec" elektryczny, a zatem, Mamy odzyskać energię, gdy nie nadepnąć na pedał gazu. Dlatego też bawić się z nim, aby ustawić zero lub maksymalną retencję maksymalizacji bezwładność, która pobiera samochód lub unikając tarcia i zużycia hamulców jeśli jedziesz z jakimś oczekiwaniu i już złapany hamulec nitki stosowane tryby jego ewentualnych skutków; widząc jego możliwości, Szczególnie coraz trudniej mi zrozumieć ten akcelerator /"regenerator" BMW i3. I mówić o tym teraz równa autonomię najnowszej wersji z 94 Ah bardzo specjalny model BMW, chociaż jego doskonałej wydajności.

I że nowy Volkswagen e-Golf już nie czuje zwinny, ale bardzo szybko spontaniczność, która przychodzi z mocą i momentem obrotowym do kół, Teraz procent, mniej kontroli trakcji interwencja. Mając okazję do jazdy w przód i tył odnowionego GTE, robiąc różne kontrole, ponownie jasno, że tylko 136 elektryczny CV wydaje, w rzeczywistości, kilka z nich bardziej. Nawiasem mówiąc, e-Golf będzie również przewrócić reszty poprawę zasięgu, urządzeń, konstrukcji i jakości od siebie, również obejmować lepsze filtrowanie, komfort, jakość jazdy i dynamiczne zachowanie. Cena, 38,020 euro.

VW Golf GTE

VW Golf GTE: hybrydowy GTi

Deportivo kiedy chcesz i bardzo wydajny, jeśli umieścić swój umysł. A teraz, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, mimo że zawartość techniczna nie uległa zmianie. Co ona zrobiła, a potem? Uruchamianie, jak reszta innych wersjach projektowych, łączności, bezpieczeństwa, itp, w tym nowy system, w którym informacja i multimediów ukrywa nowy sojusznik z tych Golf GTE Druga generacja.

I to jest to, że dzięki system nawigacji w połączeniu z GPS i danych o ruchu, zarządzanie hybrydowy koordynuje najlepszą możliwą strategię regulują korzystanie z dwóch silników Golf pomocą GTE cieplnej 1,4 tsi i 150 KM 102 KM elektryczny jest zasilany przez akumulator 8,7 kWh. z 50 km autonomia elektryczny i priorytety hybrydowy efektywności / dotrzeć tak, i silnik GTE który jednoczy wysiłki zarządzania dla maksymalnej wydajności, może to być uznane za dobre golf hybrydowe lub hybrydowe GTi GTi .... Prawdą jest, że ponad 1,600 kg wagi, doznania jazdy nie są dokładnie takie same, ale Golf znów wygrywa w skuteczności i dokładności w porównaniu do wersji wychodzącej i, zwłaszcza, komfort, jakość jazdy i przyjemność użytkowania. W skrócie, Trzy dobre samochody zmaterializował się w jedno. Jego cena od 40,250 euro.

Możesz być także zainteresowany:

Mitsubishi Outlander PHEV Nissan Liść vs: versus hybrydowego SUV Compact elektrycznym

Smart Fortwo ED. Miasto ma NOWY Elektryczny

Kia Niro hybrydowy SUV moda