Ford Mondeo HEV: testowanie bardzo ciekawy samochód hybrydowy

Test nowej hybrydzie HEV Ford Mondeo, zdjęciaTest nowej hybrydzie HEV Ford Mondeo, zdjęciaTest nowej hybrydzie HEV Ford Mondeo, zdjęciaTest nowej hybrydzie HEV Ford Mondeo, zdjęcia

Zelektryfikowanej z którego wersja ma dzisiaj zasięg bród w Europie, mają one przedtem Focus EV Mondeo hybrydowy, z HEV nazwisku. to Ford Mondeo HEV kombajny 140 KM z silnikiem benzynowym o mocy 120 KM Electric, zapewniając łączy wyjście 187 KM.

wszystko energii do iz baterii i wykorzystywane do napędzania kół występuje z dwoma silnikami elektrycznymi. Jedna, przeniesiony przez koła, tak, że w kers o wzorze 1, odzyskiwanie energii kinetycznej (Często, stosunek ten wynosi 1 km odzyskane na 10, ale może być o 30 procent w przypadku stosowania dodatkowo retencji zmiana l). Drugi silnikiem benzynowym, 2,0 atmosferycznego cykl Atkinson, która działa jako generator. wszystko bardzo podobny do tego, co znajdujemy w Prius, nawet w odniesieniu do wielkości i położenia akumulatora litowo-jonowego o pojemności 1,4 kWh. To znajduje się za tylnym siedzeniem i na podłodze bagażnika, zajmując 250 litrów. Zatem warunki w kształcie i pojemności przestrzeni ładunkowej, powiększonej objętości dostępnej dla zbiornika paliwa: tułów pozostaje w 435 litrach przydatny podczas gdy w zbiorniku 10 litrów są tracone, aby pasowały 53.

Ten napęd jest dostępny tylko z wykończeniami Tytan i Vignale, natomiast Ford Mondeo HEV jest zawsze cztery drzwi.

Mondeo HEV hybrydoweFord Mondeo HEV i prace

Jeśli chodzi o użyciu tej energii, aby przesunąć Ford Mondeo HEV, Jest ona związana bezpośrednio z kołami, które dotyczą tego silnika. Uczucie napędowe to jest to, że Solo silnik elektryczny działa bardzo na czasie: przy niskiej prędkości (zwykle miasto) i niskim przyspieszeniu, przede wszystkim. Jest to jednak możliwe, jeśli procent naładowania baterii jest wysoki, dotrzeć osiągnąć prędkość powyżej 120 km / h przy tej energii.

W każdym razie, jej wyłącznym konkurs może wydawać się bardziej powszechne, ponieważ podróż komputer przyłączony do znacznie większej liczby kilometrów na tryb EV -the Ford Mondeo HEV żaden klucz aktywacyjny dla tego ruchu wyłącznie z energii elektrycznej „zastąpiony” przez przepustnicę obliczane również te wykonane bez przyspieszania.

Istnieje wiele innych okoliczności, w których silnik benzynowy jest początek: o niskich lub wysokich temperaturach, zawsze, aby zapewnić, że prace klimatyzacyjnych; Również wtedy, gdy bateria jest prawie połowa jej obciążenia, zimny silnik ...

Mondeo HEV, klimatyzowane wyrafinowanie

Ogólnie rzecz biorąc, jazda jest komfortowa dla gładki i cichy (Jeden decybel mniej niż wersja diesel równowartości do 120 km / h, na przykład), z tym typowym izolacji Forda Mondeo, więc jeśli jedziesz płynnie i mało wymagające tereny, ta wersja hybrydowa oferuje wyrafinowanie. że przerwy sytuacja w podarte jeśli chcemy szybko, a wraz z uruchomieniem 2.0. Powodem jest poczucie bolesnej poślizgu łączącej motoreduktory planetarne. Jak postrzeganie powstaje przy przyspieszaniu pod górę lub wygrać szybkosci.

W porównaniu do innych sedanów hybrydowych wyróżnia się bardziej do tego, co można spędzić w mieście (5,2 l / 100 km) w drodze (6,1 l / 100 km). Że wydatki miejskich jest jeszcze bardziej zadziwiające, jeśli wziąć pod uwagę jego wagę, 1.717 kg i podobnie jak Ford Mondeo 2.0 TDCi 180 KM, w scenariuszu, takich jak miejskie, wymagające stałej rozdarty.

Mondeo HEV hybrydoweFord Mondeo HEV, zużyte i działa jak Diesel

W rzeczywistości, jego Przepis ten jest odpowiednikiem że uzyskane przez pozostałe państwa Diesel w jego zasięgu i równoważnej mocy. Jeśli Ford Mondeo 2.0 TDCi 180 KM przyspiesza 0 do 1000 m 30,0 s, Ford Mondeo HEV pozostaje w 30,1 s. Oznacza to, że z niewielką różnicą. Nawet ta percepcja jest odzwierciedlone w jego konsumpcja, w porównaniu do 5,9 l / 100 km napędowy średnia ważona, Hybrydowy otrzymano 5,8 l / 100 km.

Brak ogromne różnice w dynamicznej, wspólne w wersji HEV Forda Mondeo, z potężną rozsądnym opanowaniem i zwinności. Posty być wybredny, ostrzega, że najlepszy napastnik zarządza guzki z tyłu, zasadniczo suche.

Co do stanowiska kierowcy, praktycznie Rozbieżności tej hybrydy są ograniczone do instrumentacji: W Ford Mondeo HEV, po obu stronach prędkościomierza, znajdziemy ekran komputera. Lewe zapewnia informacje hybrydowy system napędowy; prawo, przeglądarka, telefon, stereo ...

W skrócie, odczucia, że ​​opuszcza układ hybrydowy tego modelu są podobne do tych z jazdy Toyota Prius, Chociaż Ford Mondeo HEV jest większy i cięższy niż japońskiego modelu. co do jego realizacja jest zgodna z mocą obwieszczający pracę dwóch silników, najczęstsza sytuacja po mieście jest opuszczony, ale tutaj jest również stosunkowo powszechne, że kombinacja. Ta wspólna praca silnika zmniejsza koszty paliwa, więc Ford Mondeo HEV tylko o wydajności Ford Mondeo TDCi modelu 180 KM, które są sprzedawane po cenie identycznej rate: 40.675 euro, aby wybrać Vignale zakończyć oba. Staje się to Ford Mondeo HEV w idealnym wzorem dla tych, którzy są uczuleni na diesla, rodzaj nabywców i użytkowników coraz bardziej mnożą.

Możesz być także zainteresowany

- Ford Mondeo 2,0 TDCI 180 vs Mazda 6 2,2 175 SkyActiv-d

- Mondeo TDCI / 180 Sportbreak AWD i Skoda Superb TDI / 190 4x4

- Toyota Prius vs VW Passat 1.6 TDI BlueMotion: co jest lepsze?