Opel Karl Selektywne Easytronic: tani i ciekawy dla dnia na dzień

Karl Opel Easytronic, testowana niski koszt samochód miejskiKarl Opel Easytronic, testowana niski koszt samochód miejskiKarl Opel Easytronic, testowana niski koszt samochód miejskiKarl Opel Easytronic, testowana niski koszt samochód miejski

tylko środki Opel Karl 3,68 m długości, 2 cm mniej niż Opel Adam, ale architektura wnętrz Jest doskonałym przykładem dobre wykorzystanie przestrzeni, oferuje pięć miejsc i tyle użyteczny tułów z 200 litrów pojemność.

w Opel wnętrze Kar, przestrzeń dostępna w tylnych siedzeniach nie jest bardzo duża, choć troje dzieci podróżować z doskonałym komfortem i dwie osoby dorosłe mogą być zakwaterowane bez większych komplikacji. Siedzenia są dość wygodne, składane oparcie w 1/3 2 / 3-, co pozwala zwiększyć przestrzeń ładunkową w razie potrzeby.

kokpit Opla Karl To miłe z kontrolą jakości dziedzictwo Astra, bardzo poręczny. Ma tryb "miasto" zmieniając pomocy kierownicy i oferuje niewielki opór do obrotu, co ułatwia manewry parkowania. Tak, kierownica nie posiada regulację głębokości, choć nie jest trudno znaleźć wygodną pozycję. szacunek do kierownica, Musi ona mieć wpływ na to ma kontroli prędkości tempomatu i sprzętu dźwiękowego.

Innym aspektem, który złowił uwagę Wewnątrz Opel Karl To był dobry ogólny wykończenie, pozytywna uwaga bycia samochód stojąc wśród najtańszych na rynku.

Test Opel KarlKarl Opel Easytronic: automatyczna benzyna

Opel Karl tylko on oferowany z silnik atmosferyczny aluminium tricilíndrico, ofiara 75 CV, wystarczy, aby poradzić sobie z zwinność w mieście bez figur wydatków rakieta moc paliwa.

W środowisku z 2500 obrotów na minutę i oferuje najlepsze, łatwo przychodzi do 5500, ale nie warto kładąc nacisk na reżim, ponieważ liczba maksymalny moment obrotowy jest bardzo stabilny w tym środowisku. automatyczna zrobotyzowane, nie będąc szczególnie szybko, jest o wiele więcej niż oferują konkurenci i pozwala na bardzo płynne przejścia biegów. Ponieważ sama dźwignia może być ręcznie zmieniony, aby lepiej wykorzystać hamowanie silnikiem podczas jazdy po krętych odcinkach. Logicznie rzecz biorąc, ten model nie został poszukiwane korzyści w stosunku do innych sekcji, ale porusza się z wypłacalności greenfield bardzo pagórkowaty. co do zawiesiny, Ma też szukał komfort przeważają, coś, co zostało wyraźnie osiągnięty.

Karl Opel Easytronic, nasz bilans

Miłym zaskoczeniem, zarówno jego wnętrze, a jego zachowanie dynamiczne. Dobra wydajność, płynność, łatwość obsługi ... Automatyczna skrzynia biegów pomaga kierowcy miasto jeszcze bardziej przyjemna. Cena wywoławcza jest bardzo interesujący, standardowe wyposażenie jest dość kompletne i dostępne opcje są ekonomiczne, ponieważ nie wszystkie dodanie do 1000 €.

Karl Opel Easytronic, dane techniczne (wymiary Centrum Highway)

DANE TECHNICZNEKarl Opel Easytronic
silnik999 cm3 / 3 cylindry
moc75 KM z 6500 obr./min
maksymalny moment obrotowy9,8 mkg na 4500 obrotów na minutę
Przyspieszenie 0-100 km / h14,9 s
maksymalna prędkość170 kilometrów na godzinę
waga970 kg
Realne średnie zużycie5,4 l / 100 km
rzeczywiste wykorzystanie drogowego4,8 l / 100 km
Realna konsumpcja miejski6,1 l / 100
Szerokość / po130/124 cm
Nogi miejsca wstecz65 cm
tułów200 litrów
cenaOd 10,385 euro