Test: X-Perience Seat Leon, samochód nie lubi Jeremy Clarkson

Test: X-Perience Seat Leon 2.0 TDi 4Drive / 184 DSG, turystykaTest: X-Perience Seat Leon 2.0 TDi 4Drive / 184 DSG, turystykaTest: X-Perience Seat Leon 2.0 TDi 4Drive / 184 DSG, turystykaTest: X-Perience Seat Leon 2.0 TDi 4Drive / 184 DSG, turystyka

95 procent X Perience Lion st 4Drive; zaś pozostałe 5 procent, co go Seat najbardziej wszechstronny ... nawet dla tych, którzy nie idą krok na polu w swoim życiu. Transformacja to nie tylko rekwizyty zewnętrzne, tam zmiany zawieszenia (Sprężyny 15 mm dłużej), koła (Wysoki profil) i tłumienie (Nowe ustawienia), aby przekształcić go w prawdziwy Roadrunner. dusza Freetrack, ale nowa nazwa bierze Ci czytać między wierszami, bo rzeczywiście, X-Perience wiąże się nie tylko w stanie przezwyciężyć pewne szczyty wysokie lub wyłączyć asfalcie, ale także osiągnąć szczyt w samej marki. Ewolucja w praktyczności, wyraźnie częściej niż jakiegokolwiek innego lwa, ale również w leczeniu produktu; Nie ma bardziej wyrafinowany w siedzibie.

X-Perience Seat LeonJeśli chcesz wszystko trzeba dostać się tutaj, jak wersja, że ​​testowane z jednym z najbardziej egzotycznych kombinacji mechanicznych mieć kilka markę: Silnik 2.0 TDI 184 KM DSG i napęd na wszystkie koła, Moc na temat ciała ST do wyschnięcia tylko można połączyć z wykończeniem FR i napędem na przednie koła. Patrząc w przyszłość do pierwszych rachunków, więcej niż zrównoważony 2.0 TDI / 150 pozwala nam zobaczyć koszt "transformacja" rodzina pseudosuv", Zaledwie 380 euro X-Perience w pełni przetłumaczone na język korzyści.

Jest oczywiste, że X-Perience nie jest samochód, aby pojechać do dżungli, ale pożeracz ścieżek lub dróg, gdzie można strzelać bardzo szybko, bez konieczności to uczucie torturowanych podwozie, zawieszenie i wykończenia wnętrz dzięki zdolności pochłaniania i filtrowania już chciał dla siebie większość SUV. Nienaganna praca metalowa sprężyna zawieszenia i stałe ustawienia, które ewentualnie mogą być zmienna płatność dostosowanie opcji, choć co prawda nie zobaczyć to w ogóle konieczne ze względu na set-up i osiągnąć kompromis pomiędzy skuteczność i wygoda, podzielenie równym zalety. Jest to bez wątpienia jego największym jakości, tak samo jak backcountry, sprawia, że ​​X-Perience w najwygodniejszym León można jechać teraz.

Jeśli prawie trzy dodatkowe centymetry oddzielające go od podstaw to świat z dala od asfaltu do krążyć z pewnych gwarancji, to nie znaczy, bo praktycznie nic dynamiczne zachowanie odniesienia pozostaje choć początkowo jest coś więcej przechyły nadwozia we wspieraniu, I nie będzie zwisać lub spowolnione ruchy ciała. Zwinny, czuły, bardzo precyzyjny w swoich wytycznych, X-Perience pozostaje wierny przedstawiciela sportowej zorientowanych i dynamiczne ukrywa wszystkie szanujący León. A jeśli to pokazuje również między krzywymi, również wyjaśnia spowolnienie: nawet przy dłuższym skoku tłumienia, marki są lepsze niż jakikolwiek inny Leon ST, który przeszedł przez nasze Centrum Technicznego, włącznie z napędem na przednie koła RF, z którymi dzieli dysku komputera w X-Perience są wagowe 120 kg innych.

FR serce

X-Perience Seat LeonZawieszenie i koła na bok, technicznie, drugi mechaniczny różnica jest, że wszystkie wersje X-Perience są nieco dłuższe niż równowartość ST rozwój. Niedużo naprawdę, zaledwie 2 km / h na szóstym DSG, która dla wersji TDi / 184 nie zostawić transmisję neutralny, ale w praktyce wydaje się nadal tak krótkim naciśnięciem silnika przy niskich prędkościach. Nie jest więc dziwnego, idzie w ilości i jakości tego X-Perience León, w stanie pokryć kilometrów stały początek w tym samym dziesiątą na przykład A3 Sportback identycznym silnikiem, przekładnią i układem napędowym. Więc dla wszystkich zamiarów i celów, które masz w sportowej rąk i odpowiedzi mechanicznej prawdziwego Leona FR z Concussive moc wykrawania także wynikiem dobrej prędkości pracy i sprzęgłem DSG "mokro" i silnik, z 1000 rpm, wszystko wytrzymałość i elastyczność. To nie będzie najlepszy turbodiesel rozciąganie, ale to, co oferują w zaledwie trzech tysięcy części obrotów i wystarczające do plus duża pojemność przyspieszenie, dodać kolejną zmienną bardziej ogólne dobro X-Perience: więcej próbek wyrafinowania, które przekraczają sama operacja mechanicznego: jej również niski poziom hałasu i nienaganne wykończenie, które przyczyniają się do poczucia okrągłości.

Jedyna w swoim rodzaju ... W tej chwili, aż do zestawu Golf Alltrack który rozciąga się off-road X-Perience kontrolowany spadek kosztów. Czy zatem umieścić na oku autentycznym sobreelevada ciała SUV, gdzie wielu z nich nie oferuje takiej mocny silnik lub gdy w tej samej cenie, albo musiał zadowolić się bardziej skromnych silników, aw przypadku jego braku zrezygnować z AWD. Wśród innych równoważnych formatach, w ofercie znajdują się tylko większych ciał z bardziej wyspecjalizowanego Subaru Opel Insignia Forster cross country, przez który prawdopodobnie jest najtrudniejszym przeciwnikiem dla X-Perience, Skoda Scout: Te same mechanizmy oparte na ciele ogromnej pojemności, ale także piętnaście centymetrów wyższy niż w bardziej rozsądny Leon ST, w którym wersja X-Perience nie poświęca jeden centymetr życia na pokładzie.

wkrótce

przyśpieszenie. Wysoko rafinowany i nieprzerwany przyspieszenia dzięki DSG, gdzie X-Perience pokazuje, co naprawdę kryje się dusza TDI FR.

zmiana. 58, który km / h szóstym biegu przy prędkości maksymalnej (przy 3500 obrotach na minutę) krótki rozwój teoretyczną lub przynajmniej prawie obojętne. Więc idzie Lew

Frenada. Wszystko ST Leon 2,0 TDI (150/184 KM) testowaliśmy (zawsze z dział 225 mm koła), X-Perience był najlepszy odległości osiągnięte.

Zużycie.150 kg ST nie więcej niż napęd koła dociskowego pobieranej średniego zużycia: wydaje się od 0,3 do 0,5 l / 100 km więcej niż TDI / DSG 150 lub FR TDI 184 KM, zarówno ST.

Wyprzedzania. Mnóstwo dobrej mocy i momentu obrotowego wraz z dużą automatyczną skrzynią biegów także może osiągnąć zwycięskiej kombinacji: Ten lew jest bardzo szybki i bardzo bezpieczny, na przykład, aby dołączyć do autostrady.

livability. W swojej ewolucji X-Perience użytecznym lub przestronność wnętrza i pojemność bagażnika centymetr jest stracone. Szerokość wynosi tylko coś rację. Waga ciągu bardziej rozsądnych granicach.

dźwięczność. Bardzo wysoka jakość produktu, który znajduje również odzwierciedlenie w tym: bardzo dobry, bez kar, aby zapobiec rozmowę z wartości bezwzględnych normalności.