Ateca Seat, Skoda i VW Tiguan Kodiaq: Diesel SUV, co jest lepsze?

Ateca Seat, Skoda i VW Tiguan Kodiaq: twarzAteca Seat, Skoda i VW Tiguan Kodiaq: twarzAteca Seat, Skoda i VW Tiguan Kodiaq: twarzAteca Seat, Skoda i VW Tiguan Kodiaq: twarz

na platforma MQB, grupa Volkswagen On jest w stanie przedstawić trzy SUV compact bardzo różni się od sportu i małej Ateca Seat Skoda Kodiaq wielkiej rodziny o Volkswagen Tiguan między twierdząc, do reprezentowania czystego równowagę. Tym razem mamy do czynienia z tymi samymi ustawieniami: the silnik wysokoprężny TDI 2,0 litra 150 KM AWD.

Ateca Seat, Skoda i VW Tiguan Kodiaq: Trzy jakość SUV

Delikatny spojrzenie wnętrze każdy z nich, aby szybko dostrzec, że są samochody, które zapewniają oraz jakość, dlatego ustawienia jako materiały, Podczas gdy w zaprojektować Skoda Kodiaq i VW Tiguan Są one umieszczone z przodu lekko Ateca Seat.

WYSTĘPYVolkswagen Tiguan 2.0 TDI 4Motion Sport-150 DSG7Ateca Seat 2,0 TDI-150 Premium Style 4DriveKodiaq Skoda 2.0 TDI DSG-150 4x4 Style
ACEL. 0-100 km / h10,5 s9,0 s10,8 s
ACEL. 0-1000 metry32,1 s31.0 s32.6 s
Głośność 100 kilometrów na godzinę64.6 dBA65.9 dBA63.8 dBA
Głośność 120 kilometrów na godzinę69.1 dBA70.1 dBA67.9 dBA
Hamowanie ze 120 km / h56,0 m53,5 m51,3 m
wagi1,760 kg1,565 kg1,897 kg

Bardziej szczegółowa analiza zapewnia przyjemną niespodziankę, z puszysty jak wiele z tworzyw sztucznych w Skoda Kodiaq. Tak, być może VW Tiguan, wzroku, więc byłoby miło, ale wiele z jego Powłoki są z twardego plastiku. Próbuje usprawiedliwić jego wyższą cenę z fantastycznymi wzdłużnie regulowanymi zagłówkami, elementy takie jak -bonita i konfigurowalny instrumentacji cyfrowej, ale to nadal nie wydaje żadnych znaczne ulepszenie w stosunku do tradycyjnych zegarków plus dobry komputer do Stół owalny i zwiększone bezpieczeństwo zaopatrzenie że niefunkcjonalne, przy czym Skoda znowu wygrywa. Tutaj Ateca Seat odgrywa w niekorzystnej sytuacji, ponieważ urządzenie analizowany jest górny koniec, chociaż jego cena, równa maksymalnej możliwej sprzętu, cięcie rachunek Skoda Kodiaq w sposób 3.000 euro oraz VW Tiguan w 7000 -to które powinniśmy odjąć około 2000 euro zmianę DSG-. Jednakże, jest to różnica, która może być trudna do powstrzymania.

Ergonomii, znajdziemy pozycje bardzo dobrze rozwiązany jazdy, dobrze ustawione i dobre przyciski dotykowe, doskonałe miejsc ... ale w Tiguan zaskoczony pozycja kierownica przechylona do przodu, nie będąc ani nieprzyjemne, coś, co akcentuje oprzyrządowania znajduje się bardzo pionowej, zakładamy aby uniknąć irytujących refleksów z cyfrowego ekranu 12,3 ".

ZUŻYCIEVolkswagen Tiguan 2.0 TDI 4Motion Sport-150 DSG7Ateca Seat 2,0 TDI-150 Premium Style 4DriveKodiaq Skoda 2.0 TDI DSG-150 4x4 Style
zużycie miasto6,8 l / 100 km6,0 l / 100 km7,0 l / 100 km / TD>
zużycie Highway5,9 l / 100 km5,7 l / 100 km6,2 l / 100 km
Średnie zużycie paliwa6,4 l / 100 km5,9 l / 100 km6,6 l / 100 km

Ateca Seat, Skoda i VW Tiguan Kodiaq: wnętrze

O wymiarach ciał tak różnych jak widzieliśmy, że to będzie łatwe do odgadnięcia, że Skoda Kodiaq Jest to największa w środku, a następnie VW Tiguan oraz Seat Ateca jako zorientowane rodzinę mniej. Coś, co nie jest prawdą. A model hiszpański zaskakuje naprawdę przestronne tylne siedzenia; więcej miejsca na nogi odległość i wysokość niż jego rywale. Prawdą jest, że posiada taką samą elastyczność jak oni ze stałym stanowisku o 18 cm długości, który może poruszać się w kierunku wzdłużnym tych Tiguan i Kodiaq zdecydować, czy dać więcej miejsca dla pasażerów lub ładunku. Ale wracając do trzech podróży z komfortu i łatwości. Logicznie rzecz biorąc, o długości mniejszej niż 34 cm, w pewnym momencie musi być gorzej. I to jest w części bagażnika z 105 litrów mniej niż Tiguan 90, a Skoda jeśli weźmiemy chodnikiem w położeniu krańcowo tylnym daje nam najmniejszą możliwą objętość w nich. To gdzie Skoda Kodiaq wygrywa przez osuwisko, nie tylko z powodu jego tułów Można dotrzeć imponujące 730 litrów, chociaż w tym przypadku bardzo mało miejsca na nogi dla pasażerów tylnych siedzeń, ale za ich wszechstronność. Dwa dodatkowe miejsca pod podłogą bagażnika i Simply Clever sieci praktyczne rozwiązania, Naczynia, aby umożliwić różne przedmioty, z jednym konkretnym do cubrequipajes- zasłony, a nawet awaryjne koło zapasowe wewnątrz pomieścić subwoofera. wszystkim praktyczność. Siedziby trzeciej linii jest zalecane tylko przez rozmiar dla dzieci, ale również dla ich dostępu, który wymaga znacznej zręczności. Jeden punkt jest sprawdzenie czy siedzenia z 2. linii nie utrzymać pozycję przesuwając siedzenie i oparcie zagięty w dół za dostęp do trzeciego rzędu. Dodatkowa długość Kodiaq, z szerszymi drzwiami tylnymi także ułatwia dostęp do samochodu, chociaż zarówno Tiguan i Ateca to jest bardzo dobre, jest komfortowe dzieci aposentar w swoich fotelikach.

Ateca Seat, Skoda i VW Tiguan KodiaqAteca Seat, Skoda i VW Tiguan Kodiaq: silnik

Nasze trzy bohaterów dzielić śmigło 2.0 TDI 150 KM z systemem oczyszczania gazów SCR (deNOx) z AdBlue do spełnienia norm emisji Euro 6. Silnik, który czuje się teraz bardziej wyrafinowane, gładka i progresywny, ale stracił wiele z tego charakterystycznego iskry miał. W rzeczywistości, z osiągów w ręku, bieganie jest więcej niż się wydaje, ale z dużymi różnicami w naszych bohaterów. Ateca Seat nawet plasuje się najszybciej od swoich rywali, natomiast Skoda Kodiaq Jest to wolniejszy; pomiędzy dużymi i przyspiesza powoli odzyskiwania Nissan X Trail 1,6 DCI 130 4x4 ogłasza 20 KM mniej. Odpowiedź leży w ich Rozmiar i ciężar, w naszej jednostce testowej, aby zatrzymać nawet ze stacjonarnych urządzeń grzewczych, haka holowniczego ... - piana 1,9 tony. Są 332 kg! ponad 137 Ateca i Tiguan, jako podyktowane naszej skali, która stawia hiszpańskiego kategorii piórkowej i czeskim jako jeden z najcięższych, z Land Rover Discovery Sport 2.0 TD4 Na drugim końcu, z przesadną 2084 kg.

SPACEVolkswagen Tiguan 2.0 TDI 4Motion Sport-150 DSG7Ateca Seat 2,0 TDI-150 Premium Style 4DriveKodiaq Skoda 2.0 TDI DSG-150 4x4 Style
szerokość przód145 cm144 cm147 cm
Rozstaw kół tylnych141 cm139 cm143 cm
wysokość z przodu91-99 cm98-104 cm94-100 cm
wysokość tył92 cm101 cm94-84 cm
na nogi58-76 cm79 cm60-78 / 52-70 cm
tułów555/690 litrów450 litrów220/540/730 litrów

Drugim ograniczeniem, choć znacznie mniejszy wpływ, jest jego zmiany biegów; z 6 przekładnia manualna siedzeniu, niezawodnie prowadzony i dokładności, i doskonała automatyczne DSG, w tym przypadku, ale z siedmiu prędkościach sprzęgła w kąpieli olejowej, co znowu wystaje zarówno w szybkości jak miękkość. Więc ... gdzie jest problem? W jego zarządzanie elektroniczny, zwłaszcza w tryb Sport, to nie jest dostosowany do nowej reakcji TDI-150 Euro 6. A jest to, że mimo maksymalnej mocy po prostu poza 3000 rpm Nie bierze on przenieść na wyższy bieg aż do około 5000, kiedy około 4000 potencji i spada gwałtownie. W praktyce, w sportowym jazdy przy pełnym otwarciu przepustnicy podczas zamykania krzywa czasem zmniejszyć marszu gdy musiał tylko ruch do góry, a w konsekwencji straty naporu, którym obie Tiguan jak w Kodiaq Jest łatwy w użyciu rozwiązanie w trybie ręcznym, albo łopatek kierownicy lub sekwencyjnego przejścia dźwigni.

Ateca Seat, jak Leon w swojej kategorii, to jest jednym z kompaktowy SUV bardziej sportowy charakter. Z zadziwiającą zręcznością, ale nie zaniedbując komfort jazdy, gdzie nasi bohaterowie stoją trzy. Kodiaq jest ten, który czuje się bardziej wyrafinowane, z doskonałej jakości jazdy, ale także najmniej informacji przesyłanych do kierownicy. Ponadto, zarówno górna jak ich waga największa bitwa zauważalne podczas hamowania i podczas uruchamiania kolej, ale gdy zaskoczył jego prędkości na zakrętach. Tiguan maksymalnego komfortu lub więcej niż Kodiaq Obydwa rodzaje z opcjonalnym DCC adaptacyjnym tłumieniem The Ateca nie zawiera w swoim liście OPCJE- chwilę czuje się o wiele bardziej dynamiczny i zwinny. Nie tyle, ile Ateca, jeszcze bardziej zwinne i mniejsze przechyły nadwozia, ale bliżej do tego, co jest Czech, który jest pierwszym, w którym pojawia się ograniczyć podsterowności. Bardzo dobre na wszystko kontrolą trzy stabilności, że jeśli zwracamy porządku wcale nie nachalne bo to jest nasz bardzo sportowej jazdy. Również w pełni przekonany AWD, poprzez Haldex multi-dysk systemowy 5. generacji, Szybko nie zauważalna reakcja w ogóle kiedy tylko wysyła moment do przód- ani jej napędu.

Możesz być także zainteresowany

- Specjalna rynek ALL SUV: testowanie, realne zużycie ...

- Wszystkie coupe na rynku SUV ... i tych, którzy przychodzą

- Hyundai Kona: nowy mini SUV Tucson i anty Captur