Renault Zoe, w rzeczywistej jazdy: 309 km autonomii … bez wysiłku!

Renault Zoe 2017 TestRenault Zoe 2017 TestRenault Zoe 2017 TestRenault Zoe 2017 Test

Zoe Renault R210, pierwszy przyjazd w 2013 roku, miał silnik, który był Continental i baterii 22 kWh. Jak sama nazwa dorozumianych, zatwierdzona autonomia wynosiła 210 km. Kolejna ewolucja tego narzędzie elektryczne podobnej wielkości do Renault Clio (choć nieco wyższe) został wyprodukowany z pojawieniem się wersji Renault Zoe R240 2015. Znowu, jego nazwisko wspomniał o autonomii uzyskanej w cyklu NEDC, te 30 km poszerzony, dzięki bardziej wydajnemu silnikowi Renault obecnie produkowane zamiast Continental i jak oryginalny władzy. Kolejny mały szczegół jest to, że podczas może otrzymywać pierwszy szybkiego ładowania (43 kW), drugi może wykonać tylko pół szybkiego (22 kW).

Renault Zoe, akumulator drugiej generacji

Obie wersje zostały konkubinacie tak daleko, w którym momencie nie są one zastąpione innymi z nowymi silnikami, jeśli nie z ich odpowiednimi 22 kWh baterie mają być zastąpione przez inne 41 kWh. Nowy akumulator waży tylko 15 kg (kilka więcej, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jego masa wynosi 305 kg). Dzięki temu Zwiększenie pojemności 46 procent, nowa bateria opracowane z LG Chem i zidentyfikowany jako Z.E. 40 sprawia, że ​​Renault Zoe elektryczny samochód wysokiej produkcji i przystępna cena z baterią, która przechowuje większą moc i może iść dalej. Wspomnieć, że cena jest niezbędny, gdy istnieje bateria Tesla z magazynowania energii elektrycznej 70 i 90 kWh.

Aby zwiększyć pojemność baterii zdał przepis z jednej strony, przez zwiększenia ilości metali w akumulujących energię; podczas gdy z drugiej strony, podjęła lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni, obrzęk wielkości komórek i eliminuje niepotrzebne przestrzenie pomiędzy nimi. Jak wyżej, akumulator posiada 12 modułów i 192 komórek.

Renault Zoe 2017Nissan Leaf i BMW i3, zarówno przez cały ten rok, to dwa z jego najbliższych rywali za bycie elektrycznych nadchodzące wymiary (nie cen) i otrzymała już swoje baterie w wersji „2.0” rozszerza swoją autonomię odpowiednio, 250 km pierwszy (30 kWh) i 300 km (33 kWh) na sekundę.

Renault Zoe, aż do 400 km zasięgu elektrycznego

Co dać od siebie na 41 kWh w elektrycznym Renault Zoe jak? Bo jeśli kierujemy się tylko prawdziwie porównywalne dane o siebie modeli (daleko nie przez reprezentują rzeczywiste wykorzystanie), który otrzymuje się w cykle zatwierdzania NEDC to 403 km, które można pokryć wyczerpując wszystkich ładowności w połączeniu z najnowocześniejszym silnikiem, dzięki czemu Renault. Te wersje, w tym cyklu zużywają 10,2 kWh / 100 km, Obecnie są one nazywane R90 Z.E. 40.

Z drugiej strony, silnik Continental nadal pozostaje w ofercie (Na R210) również łączy się z Renault Zoe nowej baterii 41 kWh. W tym przypadku, spędzać więcej (11,1 kWh / 100 km z normą NEDC), autonomia jest 370 km, czyli 160 więcej niż to, co uzyskano z 22 kWh akumulatora.

Korzyści są identyczne dla tej wersji Q90 Z.E. 40 (homologowane 88 KM), że masz R90 Z.E. 40 (92 CV). Do tego Zoe silnik Continental wzrost cen wynosi 750 euro, a jego największą zaletą jest związana z tej możliwości, jak R210, aby móc wspierać szybkiego ładowaniaJeśli jest dostęp do połączenia 43 kW (zasilanie opiera do 63 A) zwrotu 80 procent energii elektrycznej z baterii, gdy są puste, w 65 minut; natomiast R90 Z.E. 40 potrzebny do całkowitego wypełnienia, bardziej: wymaga 100 minut, po czym granica dopuszczone moc wynosi 22 kW (32 a).

Realistycznie, Renault nie tylko zapewnia autonomię danych uzyskanych w cyklu symulowanej jazdy, takich jak NEDC, ale dodaje również w kartach kilka pokrewnych do autonomii, i na podstawie warunków, które każdy kierowca może znaleziono w ciągu dnia. w ten sposób, Mówią, że średni zakres latem wynosi 300 km do R90 Z.E. 40, aw zimie, 200 km. Q90 dla Z.E. 40, odpowiednio 280 i 180 km. Że różnica 100 km jest wyjaśnione przez wyższe zużycie energii zaangażowanej krążyć w trudnych warunkach środowiskowych. Wśród tych konsumentów, i choć Zoe wykorzystuje pompę ciepła który jest bardziej wydajny niż inne systemy, aby zapewnić komfort cieplny w kabinie jest ogrzewanie: w termicznej ciepło silnika samochodu do ogrzania się do wnętrza pojazdu mogą być stosowane, ale elektryczny nie jest liczony na ciepło, z drugiej ręka, utrata energii. Inne odbiorniki elektryczne najczęściej aktywowane przy złej pogodzie są wycieraczki, światła, ogrzewanie tylnej szyby, itp

Renault Zoe 2017Renault Zoe, prawdziwe zużycie ponad 300 km autonomii

Graliśmy sprawdzić ile korzyści te są dostosowane do korzystania moglibyśmy dać nowy Renault Zoe R90 Z.E. 40 w normalnych wycieczki i za to, poszliśmy do Lizbona (Portugalia), w którym, z drugiej strony, po raz pierwszy i mogliśmy napędzać Renault Zoe oryginał.

W pierwszej części, z przerwami deszczu i temperaturze około 11 ° C, warunki, które powstały w celu wykorzystania różnych urządzeń elektrycznych, oprócz klimatyzacji pracujących na utrzymanie dwóch pasażerów w wieku 22 lat, jechaliśmy 161 km oraz w punkcie przeznaczenia, nawet nasza energia do utylizacji dokonały 148 więcej. Dlatego, korzystając z Renault Zoe R90 Z.E. 40 drogi, przy stosunkowo niskich prędkościach (42,1 kilometrów na godzinę), które są średnimi pozwalających ruchu i drogi, mieliśmy spożywane średnio 13,3 kWh / 100 km i mogliśmy osiągnąć nie mniej niż 309 km jednym ładowaniu.

Ładowany przez drugą część przyziemienia (jeden dzień w które zmuszają naładowanej deszcz, wiatr i zimno) będzie prowadzony głównie już autostrad. W tym przypadku, utrzymując średnią prędkość na coś przy 90 km / h okazało się, że to całkiem możliwe podróżować około 230 km. Mieliśmy również okazję, aby udowodnić, że posiadający średnią prędkością 120 km / h Zużycie energii pozostało na poziomie około 22 kWh / 100 km co pozwoliłoby, dzięki nowej baterii 41 kWh, osiągając około 190 km.

Renault Zoe, wybór wagi do sieci ciepłowniczych

Z tych autonomii Renault Zoe może stać się, w wielu przypadkach już w sposób skuteczną alternatywą dla mediów z silników benzynowych lub wysokoprężnych.

Badania takie jak ten przedstawiony właśnie prestiżową Massachusetts Institute of Technology (MIT) sugerują, że w chwili obecnej, elektryczne samochody na sprzedaż mogłaby zastąpić 87 procent pojazdów z silnikami spalinowymi, na podstawie wielkości przemieszczenia, które są wykonywane z nimi ale w przypadku Renault Zoe, że nawet wykracza poza inne elektryczna z ich autonomii, stopa zastąpienia mogą być znacznie wyższe, a także ponad 90 procent.

Renault Zoe 2017Ponadto Renault Zoe R90 Z.E. 40 pozostaje samochód spokojna jazda, która dozuje absolutnie ciągnie, które można znaleźć w pojazdach, w których występuje zmiana biegów (tutaj nie jest to konieczne) i miękkie. szybko przyspiesza przy niskich prędkościach i osiąga maksymalną prędkość 135 km / h, jeśli chcemy zwiększyć autonomię ogranicza użycie przycisku Eco przy 90 km / h. Jednocześnie zużycie paliwa zmniejsza się, na przykład, klimatyzację, która działa bardziej stopniowo.

Osiągi Renault Zoe R90 i Q90 z Z.E. baterii 40 są w istocie podobne do tych, R240 i R210 Renault Zoe podstawione.

Również ma najniższy koszt za kilometr pod względem zużywanej energii, niż jakikolwiek inny równoważny opcji silnik cieplny.

Renault Zoe, zakup nowych formuł

Jak dotąd formuła nabycia Renault Zoe był głównie zakup samochodu z akumulatora samochodowego przez minimum 69 euro miesięcznie opłata została uiszczona, ale zmienny w każdym razie jako km dostarczane corocznie a czas trwania umowy. Ten rodzaj nabycia Zoe pozostaje, ale Teraz możliwość nabycia baterii jest również uogólnia, Anecdotally była to możliwość oferowana użytkownika z siecią sprzedaży przed.

Tak więc, nowa Zoe Renault R90 Z.E. 40 kosztuje 24,625 euro w przypadku Life 26,425 wykończone w Intens i 29,225 poziomie z nowym Bose, zawsze z baterią na podstawie najmu, natomiast rozważa nabycie Należy dodać do tych cen dodatkowe 7500 euro. Nawet jeśli bateria kupowania zamiast wynajmu, Renault weźmie pod koniec swego życia, recykling samo. W rzeczywistości, gwarancja nie zmienia się, czyli 8 lat lub 160.000 km bez względu na zakup formuła pojazdu.

W wypożyczalni sytuacji, użytkownik może żądać wymiany akumulatora, gdy utracił 25 procent swojej pojemności użytecznej.

Renault rozważa również spełniać tych, którzy zadowoleni z jakąś pierwotną Renault Zoe z baterią, z 22 kWh pojemności i chcesz zmienić nowe 41 kWh. W tym przypadku, propozycja francuskiej marki jest wymiana jednego do drugiego przez płatność 3.500 euro Jest w tym zarówno samą baterię jako zadań demontażu i montażu lub recyklingu. Liczony dla klientów, którzy nabyli R240 Zoe koszt tej możliwości będzie 9900 euro.

Jednakże, akumulator 22 kWh nie zniknie z nowej serii Zoe, ponieważ w nim jest utrzymuje nazwa wersji Entry która staje się odpowiednikiem poprzedniego R240 Renault Zoe. Cena oczywiście jest mniej (standardowe wyposażenie jest podobna do tej rozważane w wykończeniu życia), które mają najbardziej zdolnego baterię: To kosztuje 22,125 euro jeśli bateria jest wynajmowane, 29,625 euro, które zostało nabyte.

Renault Zoe, przygotowany dla carsharingu

Wejście (dostarczany z baterią 22 kWh) i Życia (z 41 kWh) mają odpowiednik koperty i tworzą podstawową dostaw echelon. W swoim liście urządzeń są Przeglądarka, klimatyzacja automatyczna, tempomat i ogranicznik, elektrycznie regulowane lusterka, centralny zamek z pilotem i rozruchu lub ZE Voice który umożliwia sterowanie niektórymi funkcjami za pomocą głosu. Również opcje są podobne: Felgi 16 „(289 euro), pre-instalację alarmu (opcja) lub za darmo, a nie drobny szczegół, adaptacja do stosowania w carsharingu (247 euro), podobnie jak w przypadku wersji Intens. Które mogą dać wyobrażenie, że Zoe może stać pojazdów do konkurencyjnych projektów już rozpoczętych, jak emov (PSA jako partner Eysa i gdzie Citroën C-Zero) lub Car2go (z wersji elektrycznych Smart Fortwo).

Renault Zoe 2017Renault Zoe, wykończone Bose

wyższy poziom wykończenia nowego Renault Zoe Z.E. 40 to nowa Bose. Oprócz określonego koloru, nazywany szarą Rodio (409 euro), posiada aluminiowe felgi 16 „czarne, jeden brązowa skórzana tapicerka i wstawki na desce rozdzielczej lub charakterystyczne wykończenia, aeratory środowisko, ekran R-Link, pokrętła, głośniki, itp Także dywaniki lub drzwi Parapety Zoe Bose odróżnić od reszty, ale najbardziej zauważalną jest z siedmioma głośnikami stereo. Ponadto, ma też unikalne wyposażenie funkcjonalne, jak Regulacja lędźwiowego na siedzeniu kierowcy, ogrzewane w dwóch przednich siedzeń (z trzech poziomów temperatury) chodników lub odwracanie kamerę.

poziom natężenia, związek pośredni w przypadku przenoszenia akumulatora Zoe drugiej generacji Posiada elektrycznie składane lusterka boczne i felgi aluminiowe 16 „bitonal. Istnieją również pewne zmiany w kolorze plastiku, profile chromowane lub nawet darmowego pakietu opcji, które dodaje akcenty niebieskiego. Co do innych urządzeń funkcjonalnych do sumy życia Wejście lub wspomnianej serii stopu, Sprzęt dźwiękowy Arkamys, Czujnik aktywujący wycieraczki i światła, Elektryczne szyby tył oprócz wzrostu kierowcy i spaść z odrobiną lub tylne czujniki parkowania. Udostępnianie koła 17 „(247 euro) z opcją z Bose, w sposób może zbliżyć świadczenie to poprzez opcję kamera cofania (165 euro teraz, zanim to był standard) lub trzeci zagłówek tylny (41 euro), Bose mają w standardzie.

Wspólnym rozwiązaniem dla wszystkich Zoe Są rozszerzony odwzorowanie dla przeglądarki systemu R-Link (99 euro) i farb metalicznych, podobnie jak niektóre są specyficzne.

W zakresie zerowej emisji Renault nadal pozostaje pierwszym Renault Zoe Societé, jedna wersja dwumiejscowego przekształcone do wykorzystania przez przedsiębiorstwa (ma przestrzeń ładunkową przekraczającej 800 litrów), na chwilę obecną pozostaje wierny do akumulatora 1.0, z 22 kWh; Jednak oczekuje się zastąpić go w przyszłości, jako drugiej Zoe, przez 41 kWh.

Możesz być także zainteresowany

- To Renault Zoe 2017

- Renault Zoe Societé, elektryczna firmy samochodowe

- Samochody elektryczne pojedzie 400 km z 12 minutach ładowania

- Renault Zoe przetestować Intense, mięso miasto