2017 Ford Fiesta: testowanie i sprzedaży cena całości

Przetestowaliśmy Ford Fiesta 2017 swoje najlepsze zdjęciaPrzetestowaliśmy Ford Fiesta 2017 swoje najlepsze zdjęciaPrzetestowaliśmy Ford Fiesta 2017 swoje najlepsze zdjęciaPrzetestowaliśmy Ford Fiesta 2017 swoje najlepsze zdjęcia

Zdali ponad cztery dekady od narodzin pierwszego Ford Fiesta, ale zasadniczo pozostaje niezmieniona. Teraz, jako młody jak kiedyś, w jego nowa generacja tylko jazdy (siódmy) prezentuje najbardziej zróżnicowanych i kuszącą propozycję całą swoją egzystencję.

W czasie rozpocząć wprowadzanie Ford Fiesta 2017, może wybierać spośród dwa ciała -z trzy lub pięć drzwi-, i cztery wykończenia, tym różni się nie tylko jego sprzęt, ale ich obraz. Tak więc, Ford Fiesta Trend po raz kolejny przejść krok, aby być stosowane przez najbardziej elegancki tytan z chrom, ST Sports Line z kratką o strukturze plastra miodu, zderzaki i spódnice i innych danych szczegółowych i wyłączny Vignale, nazwy, które znamy z Mondeo, S-Max, Kuga i EDGE wyposażony w kratkę satyna, tylne chromowane wykończenia i ramki do świateł, skórzana tapicerka z sześciokątnych klocków ... Oprócz kwiecień z 2018 Będą przyjeżdżać ST wersja sport, tym razem z Ecoboost trzy silnik benzynowy 200 KM 1,5 częściowego odłączenia cylindrów, i aktywny, który jest w rodzaju korpusu zwrotnicy o wysokości około 18 mm, relingi dachowe i Camperos pomocnicze. Wersja, która debiutuje na festiwalu, ale przeniesie się do innych modeli Błękitny Owal. Ponadto, nie będzie wiele możliwości zarówno dla zewnętrznej personalizacji, z lusterka dachowe i kontrastu barw, jak mięta pieprzowa lub miedzi, lub wnętrze, Listwy w kolorze czerwonym lub niebieskim i innych.

Ford Fiesta 2017Ford Fiesta 2017: główne techniki i jazdy

Ford Fiesta 2017 utrzymuje platforma od poprzedniej generacji, chociaż Zmienna 4mm jego Rozstaw osi spowodowany Nowe osi skrętnych dla tylny -Więcej duży, aby zwiększyć jego sztywność i zminimalizować zarówno rumorosidad wpływ wybojów, podczas gdy jego Szerokość toru rośnie 30 mm przed i 10 za. Zatem nic dziwnego, że jego kierownica siedzi wyraźny wzrost prędkości na zakrętach, w którym wiąże się również sztywność skrętna powiększonej o 15 procent, głównie dzięki zastosowaniu więcej stali boru (plus 36 procent) i spawanie laserowe, co również przyczynia się do lepsza jakość jazdy. Po przejechaniu, możemy stwierdzić, że czuje się bardziej zwinny i lekki, aby pomagać lżejszy, sztywniejszy przedni stabilizator i regulator elektroniczny wektor momentu obrotowego; że poprzez stabilność kontrola wprowadzania wykres odnosi się do hamowania bardzo lekkie koła wewnątrz. z bardzo szybkie kierownicy, chociaż w podstawowe wersje dotykiem zmuszając drobnych korekt, coś, co nie zdarza się w linii ST. Łożyska mocniejsze zawieszenie także uczestniczą w Najbardziej dokładne wytyczne gdy hamulce tarczowe na tylnej osi -dla wersje powyżej 100 CV-zmniejszyć zgodnie bród długości drogi hamowania przy 100 km / h przez 8 proc. Hamulce czuć silną i dobrą zaprawa.

2017 Ford Fiesta: silniki, handel detaliczny

Zakres mechaniczny na gazie jest ona oparta wyłącznie na trzy-cylindrowe silniki, ze słynnym 1,0 Ecoboost doładowaniem zmiennych faz rozrządu, bezpośredni wtrysk wersje 100, 125 i 140 KM. Prawdą jest, że, jak to się dzieje na wielu jego rywali, z normami emisji Euro 6 utracone korzyści, ale lekki korpus pokazany porywczym Fiestę. Z pewnością ucieszy wiele bardziej interesującym zastosowaniem oleju napędowego, choć nie osiąga przepych z najnowocześniejszych trzycylindrowy 1.0 TSI jak Volkswagen lub 1,0 i-VTEC Honda T. Poniżej znajdziemy 1,1 atmosfery, pochodzi z 1,0 Ecoboost z 70 do 85 KM zastępując powyżej 1,25.

Ford Fiesta 2017w diesel zakres oparty jest na Tetracilíndrico 1,5 TDCI o mocy od 85 do 120 KM. Miła i bardzo progresywny w silniku odpowiedzi, choć z nieco szorstki w dotyku. skrzynia biegów Jest też nowa faktura, Getrag pięciu lub sześciu prędkość ciesząc się miękka w dotyku i dobrą dokładność. Znajduje się on nieco niską dźwignię zmiany biegów, chociaż to tylko zwraca uwagę, że w wersji zamontować nadmiernie wysokie podłokietniki. W skrócie, dla 1.0 EcoBoost 100 KM będzie oferowany w polu Opcja podwójnego sprzęgła automatycznej skrzyni biegów również z 6 prędkościami.

wewnątrz Ford Fiesta 2017 to kolejny punkt, który nie pozostawia wątpliwości, że mamy do czynienia z nową Fiestę. Jego materiały są teraz bardziej troska, zwłaszcza w świetle, ale również w dotyku, z miękki plastik deski rozdzielczej, bez uciekania się do wersja Vignale w którym jest wyłożona kontrastu skóry szwami. Jeśli chodzi o swoje miejsca, szukając doskonały komfort i wsparcie; z dobrej regulacji lędźwiowej ruletkę. To kosztuje trochę, aby znaleźć najlepszą pozycję, ale gdy robimy nasz samochód wydaje się przez całe życie.

Innym czynnikiem, który należy zaznaczonym na przedział jest tablica rozdzielcza, w swojej centralnej części pokazuje ekran, który może być pływający 6,5 lub 8" z dobrą rozdzielczością i szybką odpowiedź. jest kompatybilny z Android Auto, Car obecna i ma SYNC3 z zarządzania przez polecenia głosowe. zaskoczony Jakość i akustyka jego system opcjonalny dźwięk B&O! Play Bang & Olufsen.

Ford Fiesta 20172017 Ford Fiesta: Sprzęt i cena

jego systemy urządzeń napędowych pomoc To może być naprawdę przestronne z urządzeń takich jak System rozpoznawania pieszych nawet w nocy, Asystent parkowania zapobiegania kolizjom małych, od prostopadłego parking, rozpoznawania znaków drogowych, Automatyczne przełączanie świateł drogowych i mijania, cross podczas manewrowania w odwrocie, adaptacyjny tempomat, ogranicznik prędkości, ostrzeżenie ruchu pojazdu ślepa plamka -Z wyjazdu pasa zawiadomienie dość luźno, zderzenia czołowego ... A Jest to o wiele Celebration Party.

Sugerowana cena detaliczna 2017 Ford Fiesta rozpoczyna się od 15.045 euro, postać, która nie jest wielkim odniesienia aż wiemy rabaty promocyjne, że zostaną one podane do publicznej wiadomości w ciągu kilku dni.

Możesz być także zainteresowany

- 2017 Ford Fiesta: Interior na podstawie doświadczeń ludzi

- 2017 Ford Fiesta ST jeszcze bardziej sportowy