Przetestowaliśmy BMW 520d, jest najbardziej zaawansowanym chwila limuzyna?

Nowe BMW 520d, test: wszystkie pomiaryNowe BMW 520d, test: wszystkie pomiaryNowe BMW 520d, test: wszystkie pomiaryNowe BMW 520d, test: wszystkie pomiary

Co wydaje się mało ewoluować koncepcyjnie samochód i na to, co zrobić tempo technologicznej dodatki, które, co nie jest zaskoczeniem, głównie określenia ich postępy. Być może "zanik" samochód, a szczególnie z bardziej tradycyjnych formatów, SUV złamali w naszym społeczeństwie, jak zrobili, grając podstawę nowych linii, proporcji i kształtów, prawdziwej ewolucji samochodu. W obliczu tej refleksji, co mam na myśli to, że nowe BMW serii 5 sedan awansowała jako bez fanfar odnawiając swój wizerunek i poprawić jej livability w świadectwie tylne i pojemność bagażnika, ale produkt końcowy wymaga znacznie więcej niż to.

uczucie jakość, wyrafinowanie i jazda zawartości technologicznego we wszystkich obszarach dzisiaj prowadzą mnie dostrzec, co głęboka ewolucja BMW serii 5 jest prawdą, że jak zawsze w polityce marki i opcje w znacznym stopniu wpływa na postrzeganie i wiarygodność modelu. I myślę, że, podobnie jak w innych uznanych producentów, podstawa rachunek BMW należy dodać nie mniej niż 20 procent więcej, aby poczuć różnicę wartości Marka. Aby to zrobić w serii 5 (jako jednostkę prasowej mieliśmy), ewentualnie wynik sprawia, że Najlepsze na świecie sedan w swojej klasie.

BMW serii 5: z szafką

Dumny, że BMW lub inną prestiżową markę rozpoczyna pokazywanie zdalne sterowanie (Są to prawdziwe dzieła sztuki), suplement, który w nowej BMW serii 5 proponuje również nowe funkcje i wartości. To znaczy klucz związany z opcjonalnym ekranem dotykowym systemu zdalnego parkowania. Kluczem będzie przechodzić przez mini wersji smartfona Wiemy, że taki element awangardowe jak może niewygodny do noszenia w kieszeni, ale z którego poprzez swoje Ekran dotykowy może uzyskać dostęp (Do 300 m) do niektórych informacji z samochodu (autonomii, światła status, drzwi, etc.), program i włączyć wentylację lub manewr pilota z zewnątrz samochodu (w tym przypadku powinien być następny), aby go zaparkować i desaparcarlo w ciasnych przestrzeniach. To może wydawać się odpady technologiczne ... ale co ostatni. Chociaż ja także poproszony o klucz, gdy włączone do naszego telefonu komórkowego sobie z odpowiednią aplikacją.

BMW Seria 5ładowanie Technologia nowego BMW serii 5 jest szeroki a nie okładać na nowy (otwarto 7 Series, jako klucz) Powiem ci, że obsługuje radiowe Polecenia Gestural ręcznie aby wyregulować głośność i zmienić stację. do "weterani" Może wolimy fizyczne Basten i kierownicy kontroli lub systemu rozpoznawania głosu dla tych obowiązków (i innych), ale znowu ... co przechodzą. Nie chcę przeoczyć pełnych adaptacyjne reflektory LED, o wyjątkowej jakości światła i sprawiają, że zmienne uniknąć oślepiania długo. A ja nie przestrzegają opisać wam jego wyposażenie, które będzie nieskończona opowieść, ale zatrzymać komentując wiele ciekawych rzeczy (zagłębia się w pół-autonomiczny jazdy, internet ...).

BMW serii 5: inside

Jeśli na zewnątrz Konstrukcja nowego BMW serii 5 wygląda znajomo, tak samo będzie wydawać się wewnątrz, ale znowu technologia ma wiele do powiedzenia. Znaleźliśmy stolik, który replikuje tradycyjnym stylu BMW (analogowe okrągłe tarcze rygorystyczne), lecz wcześniej (opcjonalnie) wyświetlacz cyfrowy, który proponuje różne wzory i funkcjonalności od trybów jazdy ECO PRO, Comfort, Sport i Adaptative (ECO i sportowe tryby mogą dostosować dodatek). centralny wyświetlacz 10,2 cala i nowoczesny interfejs z intuicyjną obsługą i kolorowa grafika, lub z precyzyjnym iDrive centralnego sterowania lub postanowieniem dotykowych na tym samym ekranie jest doceniana.

kokpicie BMW serii 5 jest super, jakości i ergonomii. W dalszym ciągu podkreśla posągową joystick typu dźwignia automatycznej skrzyni biegów i może mieć ogromny ekran HUD konfigurowalne. Zarówno kierowca, jak i pasażer leczenia jest preferencyjny (opcjonalne fotele ergonomia są doskonałymi sztuk) i wszystko, czego dotknąć i zobaczyć I przesyła bardzo wysokiej jakości, które cenisz bardziej więc po naciśnięciu przycisku start.

co do przestronność, nowe BMW serii 5 zdobyła centymetr z tyłu i bez skierowania od własnej wielkości, miejsca siedzenia jest dobra. Co do bagażnika usprawnień ogłoszone zostały spełnione i sprawdzeniu 20 więcej niż w poprzednich 5 litrów Series. Jest to średnia wartość w segmencie, jednak nie wydaje się odpowiadać do pojemność bagażnika wielkość samochodu.

SPACEBMW 520d
szerokość przód149 cm
Rozstaw kół tylnych142 cm
wysokość z przodu90-97 cm
wysokość tył93 cm
na nogi76 cm
tułów520 litrów

BMW 520d: silnik

poziom izolacji silnika 2.0D Diesel 190 KM Godzien jest nowa BMW Seria 5 sedan. Nigdy wcześniej w każdym BMW to wydawało się tak gładka i wyłączyć dźwięk tego silnika. Co zawsze było odniesienie cisnąłem i dobrze i spędzić bardzo mało, a ich obyczaje nie tylko utrzymać, ale to szerzy. aluminiowe podwozie i nadwozie i inne strategie lekka konstrukcja w nowej serii 5 ma to doprowadziło nas do zweryfikowania wadze nieco mniej niż w poprzednim modelu (jest nieco większy nowy), a tym samym zwiększyć wydajność i zużycie.

BMW 520d 2.0D jest rozkoszą od tego, jak się czujesz, jak można słuchać pomiędzy rywalizującymi Diesel i jak pchnąć w każdym czasie. doskonały 8 prędkości transmisji Steptronic BMW 520d ubezpieczenie udział w mechanicznym jakość całości. Pozostaje także punktem odniesienia dla jego sprawnego i szybkiego przejścia, które przynosi wiele komfort w roli luksusowy sedan serii 5, tak skuteczne, jeśli staje się w sportowy sedan.

ZUŻYCIEBMW 520d
zużycie miasto6,9 l / 100 km
zużycie Highway5,3 l / 100 km
Średnie zużycie paliwa6,0 l / 100 km

BMW 520d: Comfort z M

Mam wrażenie, że BMW pracuje przede wszystkim na jakość i komfort walcówka nowej serii 5. Jej znakomity bieżnika, izolacja mechaniczna Prowadzenie pojazdów i czuć się czuję bardziej wyrafinowane niż poprzedniego produktu, ale nie zwykłą ewolucji produktów (również), ale przez czystą intencjonalności. Ani pakiet M Sport i inne akcesoria sygnowane BMW Motorsport w jednostki badanej zrobili mi zmienić zdanie. Przede wszystkim uważam, że samochód z bardzo wysoką przyjemność jazdy. pewny aktywne tłumienie (Wybór jednak dodać) czuję się zaangażować w serii 5, a ten sam sposób wpływa na ich ogromne możliwości dynamiczne.

WYSTĘPYBMW 520d
ACEL. 0-100 km / h7.48 s
ACEL. 0-1000 metry28,6 s
Wyprzedzania 80-120 km / h5.73 s
Głośność 100 kilometrów na godzinę63,0 dB
Głośność 120 kilometrów na godzinę65,7 dB
Hamowanie ze 140 km / h68,0 m
wagi1,743 kg

BMW 520d Jest ponieść bardzo łatwo, od przędzenie fine czas, obsługuje zakrętach dużo pewności siebie i czują się bardzo stabilna. w tryb Sport, z amortyzacją pracy z silniejszych przepisów ustawowych, "rozjaśnia" nawet bardziej napędowy ale nigdy radykalizacji ich reakcje. Jego hamulcowy ma również przekazać komfort bez szkody dla wydajności. Pedał okazała mi puszyste Pamiętam, co znak, że ja nie pamiętam tak dobre przystanki z dużą prędkością w poprzednich seria 5. Wielka ewolucja dzieje wewnątrz. I to widać.

Zniżek (2017 Luty)BMW 520d (od 49.400 do 51.950 euro)

Możesz być także zainteresowany:

Wszystkie nowe BMW 2020

Nowe BMW 3 vs. Mercedes C klasa

Nowe BMW X2 ... i jego rywale SUV