Testowaliśmy nowy Hyundai i30 2017: chce być Golf

Testowaliśmy nowy Hyundai i30 2017Testowaliśmy nowy Hyundai i30 2017Testowaliśmy nowy Hyundai i30 2017Testowaliśmy nowy Hyundai i30 2017

zaskakuje niczym, myśleć Były prezes VW Martin Winterkorn, kiedy Frankfurt Motor Show 2011 zauważa nowy konkurent VW Golf z Korei Południowej i sprawdzić ustawienia na kole. "BMW nie może, VW także, Co to może oznaczać?"Pyta kwaśny wyraz przed certyfikat jakości wystawione przez Hyundai i wydaje się rozpoznać wielu klientów już dziś. W obecności VW Golf, Hyundai i30 nie wstrząsać, jak to wynika z jego doskonałej poziomu sprzedaży na wszystkich rynkach europejskich, gdzie Hiszpania podpisały 2015 z prawie 11.000 sprzedanych egzemplarzy.

W przyszłości mogą być łatwo wiele więcej modeli sprzedał Hyundai i30 2017, jako od stycznia będzie uruchomienie trzeciej generacji, model zaprojektowany "dla wszystkich" i dostosowaniu się jeszcze bardziej niż przedtem do gustów europejskich. Konstrukcja nowego modelu została wykonana w Europejskie centrum rozwoju, który ma markę w Rüsselsheim. strojenie podwozia Został on opracowany w otwartym ruchu na drogach i wokół tego niemieckiego miasta, a także obwodu Nürburgring służył jako poligon doświadczalny. A teraz przychodzi czas prezentacji serii modelu ponad 160.000 km testów na prototypach zakamuflowane że ukrył prawdziwe formy nowego modelu, który już miał okazję do prowadzenia pojazdów.

Hyundai i30 2017

Hyundai i30 2017: wygodne, czyste i dobrze wykończone

Chociaż elementy wykorzystywane do kamuflażu jego formy, jej podstawową istotą zapowiadał: the Hyundai i30 2017 Jest szlachetny i osiągnął dojrzałość i Proporcje nowej generacji nie będą się różnić zbyt, To jest tylko nieco szerszy i niższy. Szczególnie uderzające są wygładzone linie boczne, z marszczenia poziome, heksagonalnej siatki i kaskadowe sprzęt oświetleniowy LED ustawia na wersje z więcej sprzętu. przyciski do ekran dotykowy, wysoce uporządkowane poleceń wszystko proste i jasne. Wnętrze jest bardzo przestronne i jasne, dzięki niższym ciała talii niż w poprzedniej edycji i opcjonalnego panoramicznego szyberdachu. Pozycja siedzenia montażu i wykazuje optymalnej ergonomii. oprzyrządowanie analogowe można szybko i wyraźnie odczytać i przełączniki i dźwignie, które są łatwo dostępne. Wiele funkcji Hyundai i30 2017 zostały przeniesione na ekran dotykowy, a podstawą konsoli środkowej jest podobny do występującego w Mercedes, który może również służyć jako ekran do dokowalnych smartfonów dzięki funkcji łączności.

Jak zwykle z Hyundaiem, Urządzenia są szerokie możliwości, jako wentylowane fotele, keyless wejście system i kamera cofania, a także liczne systemy parkowanie samochodu, zmiany pasa ruchu lub ograniczenie prędkości. Dla bezpieczeństwa, Automatyczne hamowanie awaryjne do jazdy miejskiej, ostrzeżenie krzyż ruchu i adaptive cruise control Są one również dostępne.

Hyundai i30 2017, przyszłość GTi 260 KM

mechanicznie Nowy i30 ma wiele do zaoferowania z nowych wariantów turbo benzynowe. Początkowo będzie ona oferować 1,0 benzyna trzycylindrowy 120 KM i 1,4 litra czterocylindrowy 140 KM, z transmisją opcjonalne podwójne sprzęgło siedem-szybkości DCT. Ma wyrafinowane zawieszenie, wał wielowahaczowe tylne i elementy w tej sekcji zostały już przyjęte w nowym hybrydowym i elektrycznym modelu Hyundaia Ioniq. W uzupełnieniu do bardziej bezpośredniej odpowiedzi amortyzatory, ma skomplikowany adres, o dziesięć procent szybciej niż jego poprzednik.

Już umieścić na drodze, to trzecia generacja Hyundai i30 zapewnia wysokie bezpieczeństwo i właściwości jezdne uczucie. Za kierownicą, Jego jazda jest spokojna i zawsze w ruchu przekazuje wielkie zaufanie. Układ kierowniczy jest łatwe i pozwala doskonała kierunkowość liniowy, z dobrą dokładnością i zwrotność mimo zawieszenie filtruje dobrze, ale to niesie zbyt dużo pracy trzeba wykonać, gdy grunt jest nierówny. Jest to także bardzo cichy Wiadomo już, Diesel 1,6 litra, nawet w Podstawowa wersja z 110 KM Trzyma się z CV-136, w połączeniu z podwójnym sprzęgłem, która jest również pokazany szybka i gładka.

W połowie 2017 Hyundai i30 będzie miał swoją sportową wersję, ekscytująca wersja z dwulitrowego silnika turbinowego, 260 KM zwymiarowane hamulców i mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu. Oprócz Krzyż sedan i wagon ciało który trafi na rynek z wiosna 2017, aktualna wersja troje drzwi Została ona zastąpiona przez coupe z trzeciego tomu, którego powrót wydaje zainspirowany Mercedes CLA.

Hyundai ma w swoich zabytków w najlepszych marek, jak sukces wykracza poza konkurencyjnych cenach i jej pięcioletniej gwarancji. ewolucja znaku marki, który postawić duży decyzję o rynku europejskim i 2020 chce zostać pierwszym azjatyckim producentem samochodów.

Możesz być także zainteresowany:

Porównanie Mazda 3 1,5 Skyactiv D Astra 1,6 CDTI i Megane 1,5 dci

Ostatnie od Renault: nowa generacja Scénic i Grand Scenic

Więc będzie nowy Volkswagen Golf