CX-3-G, 2,0 Skyactive porównaniu Honda HR-V 1.5 i-VTEC

CX-3 i HR-V Honda SUV japoński twarzą w twarz.CX-3 i HR-V Honda SUV japoński twarzą w twarz.CX-3 i HR-V Honda SUV japoński twarzą w twarz.CX-3 i HR-V Honda SUV japoński twarzą w twarz.

Będziesz wystarczy sto metrów sobie sprawę, jak różne są SUV CX-3 i HR-V Honda, dzisiaj w porównaniu z ich silników odpowiednik benzyny. Mniej czasu lub odległości, nawet jeśli na wstępie, otworzyć bagażnik lub jeden z jego tylnych drzwi. Będziesz wtedy twarz z żadnym wyróżnikiem, ale decydujące jeśli priorytety zostały umieszczone zakupu "X" w życiu na pokładzie, a zwłaszcza w przestrzeni pól, Funkcjonalność oraz wszechstronność. Tutaj Honda HR-V i po prostu rywali, który może zaoferować taką jakość życia pod względem przestrzeni, będąc obok Skoda Yeti dwóch modeli referencyjnych w tej kategorii SUV "mały",

Honda HR-V: hyperspace

Honda nad materią, jego starszy brat, Honda CR-V jest dobrym przykładem. To pokazuje od chwili możesz tylne drzwi otwierają prawie 90 stopni i dostępu lub związać dziecko siedzi w foteliku wiele bardziej komfortowe niż w Mazda CX-3 ... lub w wielu innych samochodów w tej kategorii.

Honda HR-V 1.5 i-VTECJeśli miał dwa samochody przed I zapewniam, że nie będzie musiał wyciągnąć taśmę mierniczą. widać różnicę gołym okiem, ponieważ są one ogromne. Plac Centralny HR-V jest bardziej w tylnym rzędzie, W przeciwieństwie do CX-3 kondycjonowano przez tunel transmisyjnego przy czym aczkolwiek wału przejściach, które porusza belkę z wersji napędowych kół, aktywny, który nie oferują Honda w ich zasięgu europejskim, lub wielu innych konkurentów segmentu. Dla mnie jest to jeden z warunków, które wymagają szeregu dla SUV jest naprawdę SUV, ale jasne jest, że to, co jest narzucone nie są umiejętności, ale filozofia życia, design i praktyczność użytkowania.

Że swoboda przemieszczania się oferowane przez wnętrzu Honda HR-V z rywalem wynika również z 7 centymetrów więcej miejsca na nogi z którego konta lub 3 dodatkowy wymiar pionowy, wynikiem nieco większej wysokości jazdy. Chociaż Intuit, mówimy o samochodach takiej długości, a więc ma zasługę co ma zdobyć wewnątrz drzwi Honda ze swoim niedawnym HR-V SUV. Wygląd, przestrzeń lub środowisko nie mogliśmy strzelać bez mówienia o magia Seat, ich szczególne tylnych siedzeń: można nie tylko dostać dziwne torbę pod nimi, ale również rosnąć w siedzibie kina uzyskać pod tylnymi siedzeniami przedmioty, które nigdy nie mógł sobie wyobrazić transportu. A jeśli to nie wystarczy, wisienką na skąpe 340 litrów CX-3: Imponujący bagażnik 470 litrów pojemność -Więcej inne 105 litrów pod podłogą- oferują Honda HR-V znacznie więcej wszechstronność.

Platforma Honda HR-V, elementy mieszające Jazz i Civic oraz zbiornik paliwa umieszczony pod przednimi siedzeniami, jak pozwala praktykować konfigurację wnętrza. Ale wtedy, co się liczy Mazda wyróżnia się małym SUV?

CX-3, delikatność

Bardzo, bardzo dobrze, Mazda przekazuje wrażenia z czystej bawełny przez wszystkie kontrole, ale przede wszystkim od tych, którzy zarządzają zmiany kierunku lub tempie: Kierownica i akcelerator. nietoperz rekord lekkość i adres jest mniej bezpośredni i moc, ale dokładniejsza, gładka i pouczające niż jego rywal, sięgając rąk kierowcy bardziej ostre krawędzie, niż Mazda CX3. A odpowiedź od silnika jest również diametralnie.

CX-3-G, 2,0 SKYACTIVstojące technologie, bardziej silnik pod parasolem SKYACTIV leczonych Mazda, przed nie mniej wyjątkowy silnik z tego znaku najlepiej Honda te stare dni, dwa różne strony o zmiennych faz rozrządu zaworowego zmiany barwy, oraz elastyczność elastyczność mechaniczną ich rozwoju. Na papierze, znakomita wydajność w obu przypadkach, nawet dla silnika proca który już wyczuć, że będziesz musiał jechać bardzo "atak", poszukuje okrążenia moc i wysoki moment obrotowy, ale dwa foteliki tym podejściem, Mazda najlepiej spełnia skrzyżowaniu: gdy nie są już zainteresowani rozciągnąć swój silnik Honda zaczyna się obudzić, aby naprawdę pchają i zalać wnętrze z delirium orkiestry, bez strachu, nie denerwuj się usłyszeć.

Ale uznaję, że wiele bardziej efektywne rozmieszczenie śmigło Mazda. Lepsze przyspieszenie, a zwłaszcza, bardziej odporne pozwolić na bardziej płynne, bardziej przyjemne, bardziej wyrafinowaną jazdę ... więcej premii.A także bardziej efektywne. SKYACTIV jest sumą wielu małych kawałków wielkiej układanki Wywodzi się też kosztem nieco niższej wykorzystania, w wyniku średnich wielkości konsumpcji nieco lepsze niż już wybitnych zapisach Honda HR-V. Ale myślę, że to sprawiedliwe, by wyjaśnić, że Honda destabilizuje równowagę znacznie więcej, jeśli indywidualnie kładziemy na nim czynnik silnika i życia na pokładzie.

Więcej kontrastów. Nie większa korelacja lub powinowactwa w linii reagowania silnika i podwozia w przypadku Honda Mazda-rzeczywiście, wersji wysokoprężnego HR-V z 1.6 i-DTEC jest znacznie bardziej zrównoważony niż samochodów benzynowych, zarówno w którym premia bezpieczeństwo, właściwości jezdne i komfort, nie kosztem zbyt miękkie tłumienia, chociaż nieco elastyczne. W rzeczywistości, CX-3, a zwłaszcza jednostki z 18-calowymi kołami, nie przyswajane jak SUV Hondy nagłe i gwałtowne ruchy pionowe zawieszenie będzie go mniej lub bardziej głęboko wybój lub szybkiego reduktor i choć zmiany wydają zwolnił wskazówki i pomoc dotyczącą sposobu reaguje HR-V, u Dokładność przód CX-3 jest większy i zachowanie jest bardziej liniowa niż jego rywal jak oni domagają się coraz więcej każdego podwozia.

To jest, gdy CX-3, a także z -W platformy użytkowego Mazda 2-, ukrywa coraz lepsze wyniki od małego samochodu. Oznakowanie jest tak mocno do poziomu śledzenia praktycznie nie niskie ceny, dokładnie: kompaktowy korpus odpowiednich zakresów są wyraźnie tańsze ... i nie mniej wszechstronny, zwłaszcza w przypadku ogromnej -w habitabilidad- więcej wyrafinowany i bardziej wydajny Civic. Ale Mazda przełamuje ten wyjątkowy punkt spotkań, gdzie można dopasować te dwa pozornie podobny SUV, oferując bardziej standardowe uzbrojenie w wykończeniu -between najcenniejszych i pełne pracy LED reflektory przeglądarki.

CX-3 vs Honda HR-VAnaliza odgrywa mało jeśli, tak jak powiedziałem wcześniej, widzisz i chcesz w praktycznym zastosowaniu tego formatu, że aspekt Honda zapewnia rozwiązania w HR-V, która stała się jednym z samochodów odwoływać kategorię, wyraźnie wygrywając tie modelu Mazda CX-3 nie spełnia minimalnych jako samochodu rodzinnego. Ze swojej mechaniczny dotyk i podwozie, Mazda, który oferuje bardziej zrównoważony produkt, ale Nie tak duże różnice rywalem różnicą "KO" Technik. punktów, wreszcie, zdecydować na korzyść HR-V.

wkrótce

przyspieszenie: Srpint lub tła. Dwa litry Skyactiv Mazda stały nacisk 1,5 I-VTEC Honda rozciągnięty gorączkowe. Ale bardziej niż jak się rozciągać, tutaj mają bezwzględne wartości mocy i wagi. HR-V nie jest powolny, to jest po prostu szybciej rywal.

Frenada: Japoński. Honda, z dobrym zaprawa tylko przynieść stopę na pedał, ale tylko dopuszczalne odległości. Mazda, ze zbyt wiele metrów nad więcej oznak ocieplenia niż jego rywal.

głośność: Honda wiatraczek. Jednak ich liczba jest mniejsza w wartościach bezwzględnych. Nie wydaje się na dobrej drodze, a nie dlatego, że brzmi dużo, ale dlatego, że nie "różny"z wielu "potrójny" z silnika.

wyprzedzania: Pobieranie "ręcznie", Mamy kupon kupić, to dowód, że silnik Mazda jest mocniejszy, ale jak atmosferyczne są, muszą być usunięte, gdy dotyka wzmocnienia biegi prędkości, zostawić kilka siebie i szukać pełną moc.

Moc i moment obrotowy: Dowody. Jeśli 1,5 i-VTEC ma znacznie przekroczył oficjalne osiągi, Mazda opuścił stół. Oprócz większej ilości, ich konie są bardziej "jakość"Koncentruje się na niskich obrotach. Mimo to, to prawdziwa przyjemność jazdy silnik jak Honda.

Zużycie: Dobre lub wyjątkowo dobre. Dwie dziesiąte nie dają wyraźną przewagę jednego nad drugim, ponieważ Honda Mazda kompensuje miasto, które dostaje na drodze. Benzyna, są bardzo niskie.

Habitabiidad i waga: Brak koloru. Mazda czyni cuda ważyć tak mało. Honda sprawia, że ​​kabiny z taką wewnętrzną pojemności i objętości bagażnika. Równej wielkości, CX-3 nie sumują się ... Albo raczej centymetrów.