Octavia RS / 230, wilk wilk

Pierwszy Test: Skoda Octavia RS / 230Pierwszy Test: Skoda Octavia RS / 230Pierwszy Test: Skoda Octavia RS / 230Pierwszy Test: Skoda Octavia RS / 230

Nie, nie zastąpi obecną wersję Skoda Octavia RS, którzy dryfują, ze swoimi 220 efektywny, skuteczny i zabawy koni uległych, ale jest wieńczący zakres pomiędzy Skoda sportową wersję. Marka dział Motosport został zaangażowany w jego rozwój, a kiedy po coś równie ważne jak strojenie samochodu tam prawdziwych specjalistów za wynik nie może zawierać więcej niż rundy.

Podstawa mechaniczny jest taki sam. Małe szczegóły są rzeczywiście wzrost dziesięć KM silnik 2.0 TFSI bezpośredni / pośredni (silnik, nawiasem mówiąc, z wielką potencjalną podróży nad innymi markami grupy); Zespół koła pomiarowe 225/35 R19, co niewątpliwie przyczyni się ich ziarnko piasku w uścisku i prędkości na zakrętach; lub Specyficzne uzupełnienia estetyczne i nowy wydechowy. Ale to, co jest naprawdę istotne jest to, co czai się w tej samej linii przesyłowej, w szczególności, po prawej stronie w kierunku ruchu l.

Sekret? autoblocante kontrolowane ograniczonym poślizgu. nazwać Haldex lub VAQ, który jest naprawdę nazywa Skoda. Właściwie, to jest taka sama ewolucja między Golf „normalnych” GTi oraz GTi Wydajność, wykładniczo element, który przekształca wydajność zarówno z przodu samochodu w przypadku gdy przestają być proste. I to jest ta sama transformacja że poniósł Octavia RS 230 w porównaniu do 220 KM.

Sterowany elektronicznie, ten nowy autoblocante Posiada 10 dysków, które uwzględniają ciśnienie maksymalny limit 1600 Nm. chłodzony olej, wymienia dane z kierunkiem, ograniczoną stabilność lub różnicowej poślizgu XDS zawierające normalne -Act R przez koła hamulca dla zmaksymalizować przyczepność i zminimalizować podsterownościOdwraca siły na kole najprawdopodobniej przekazywać w tempie, które może osiągnąć sto procent, i wywiera szarpnięcie na kole zewnętrznym pomóc Octavia zarejestrować samochód w krzywej.

zachowanie

W rezultacie, samochód szczuplejsze, bardziej wydajne, bardziej zabawa, ale jak normalne RS 220 KM, Super zrównoważony. Przynajmniej wydaje się, ponieważ do tej pory nie próbowałem na otwartej drodze, ale w obwodzie Slovakia Ring. Skoda cytuje obniżona tylko o 15 mm w porównaniu do normalnego Octavii jako zmiany wysokości zawieszenia, ale nie ma wiadomości o nowych ustawień twardości dotyczących RS / 220. Jednakże, każdy pojazd produkcji zawiesinami jak tabele wyda miękka podczas wprowadzania układu.

Zauważa, że ​​Skoda nie chce stracić użyteczność, która zawsze charakteryzuje wszystkie pokolenia RS. Faktem jest, że pomimo tych normalnych oznak słabości, nowa Octavia nie zachowywał się niczego złego w wymagających obwodu. Początkowo silnik ma dużo bardziej sugestywny dźwięk, który stawia się w zgodzie i z tego samego pit lane. i Nie trzeba się dotrzeć do drugiego zakrętu, aby wiedzieć, że RS / 230 ma magiczną różdżkę na swoim przednim końcu. Choć moc trawienia ciągnie doskonale i gdzie inne samochody byłby spędził dosłownie przeciągając przód, w Octavii RS wydaje jedynie bardzo niewielki poślizg.

Cuda nie istnieją, a jak mówię, obwód jest zbyt duża dla samochodu z rejestracją... samochodów również w stanie przynieść całą rodzinę i cały swój bagaż w tym wątku. Nie jest to pojedyncza zmiana w tym sensie: RS / 230 to prawdziwa rodzina sportu imponująca pojemność wnętrza. Jest sprzedawany w organizmie sedan i kombi (800 euro), jak również ręczne lub DSG.

¿Silnik ten pozwala również Octavia szybciej? No, chyba tak. Choć jest to pierwsza Octavia z ogranicznikiem prędkości i najszybszym z RS. 6,7 sekundy jest jego przyspieszenie od 0 do 100 km / h, -dato sedan z manualną skrzynią biegów, choć na jedną sekundę szybciej niż RS / 220-. I nadal spędzać trochę warunków homologacji: 6,2 l / 100 km (Tak samo jak 220 KM) to wielka rzecz dla sedan od jego wielkości, siły i możliwości. Ale jeszcze raz powtarzam, nie jest szybkość przyspieszania, co naprawdę odróżnia jedne od drugich, ale że „Jakość” z konie schodząc tak w otwartej twisty drogi, uczyni to R / 230 łatwo poza RS / 220. A poza tym, nie mówiąc już o walce z samochodu.

Czy jesteś zainteresowany? To zależy. Zapłacić 2850 euro, gdy RS jest jak to idzie i będziemy mogli pójść na naszych drogach, a nie za dużo. Ale jest to, że mimo tej różnicy, RS / 230 ma knockdown cenę dla samochodu to jest i co daje ... A jeśli nie, wygląd i porównać.

ceny

Skoda Octavia RS / 230: 31.800 euro

Skoda Octavia RS DSG / 230: 33,410 euro

Combi wersje: 800 euro

Zniżki są stosowane automatycznie.