1,4 Seat ST TGI gaz: Test długotrwałe

Seat Leon 1.4 ST TGI gaz ziemny, dowódSeat Leon 1.4 ST TGI gaz ziemny, dowódSeat Leon 1.4 ST TGI gaz ziemny, dowódSeat Leon 1.4 ST TGI gaz ziemny, dowód

Nowa gwiazda w naszym badania długoterminowe: the Seat Leon 1.4 ST TGI CNG gaz ziemny. Czy to wyzwanie? Pokrycie 25.000 kilometrów ruchu początkowo przewidziane, ale tylko tak głównie gaz naturalny. Dostałeś? Powiemy nasze pierwsze wrażenia na pokładzie ta wersja Seat Leon.

Seat Leon 1.4 ST TGI, jego tożsamość

Mamy już przewidywano przed Seat Leon 1.4 TGI jest Samochód dwupaliwowe, czyli może być zasilany za pomocą zarówno benzyna jako sprężony gaz ziemny. Z tego wydajnego wersją znanego ciała León, benzyna jest przechowywany w zbiorniku znajdującym się pod tylnym siedzeniu; Z drugiej strony, sprężony gaz ziemny (CNG w skrót) do 200 barów, są przechowywane w dwóch cylindrycznych zbiorników znajdujących się pod podłogą bagażnika. Ten ostatni jest głównym paliwem wersje TGI, który jest jak wywołanie wersje Seat fabrycznie przygotowane, z przewagą standaryzacji i jakości, które pociąga za sobą realizowane przez inne propozycje „wtórnym” - przenieść gazu ziemnego.

Seat Leon TGI gazu ziemnegoceny gazu, dobry argument

to wykorzystać paliwo, sprężony gaz ziemny, Zapewnia on kilka zalet w stosunku do benzyny lub oleju napędowego. Jednym z nich wywodzi się z jego cena: Pod koniec tych linii, po uzyskaniu tankować w różnych gasineras, kilogram gazu droższe zapłaciliśmy 0,91 euro; podczas gdy najtańsze Odkryliśmy 0.60 euro.

Cena ta dysproporcja jest ponieważ, podczas gdy punktów tankowania należący do sieci gazu ziemnego Fenosa jest Gaz do 25 procent poniżej napędowego, Jest to cena, która jest; w innym niezależnym i stacje należące do różnych operatorów spółki gazowej, ceny Reagują one bardziej bezpośrednio na rynku paliw.

Seat Leon 1.4 TGI gazu ziemnego: dane o zużyciu

Ten koszt paliwa i stosując jako odnośnik Średnie zużycie paliwa uzyskane przez nasz sklep centrum techniczne w pierwszych testach wykonywanych z naszej jednostki testowej Léon ST 1.4 TSI On potrzebował dla każdego 100 km wycieczki, 4,4 kg CNG. Robi te same wycieczki z nim, Średnie zużycie paliwa został 6,2 l / 100 km. Euro, stosując jako punkt odniesienia cenę paliwa w ostatnich Fill-upy przeprowadzonych (0,90 euro za kilogram gazu ziemnego i 1,24 euro za litr benzyny), że wydatki przekłada się na 3,96 euro 100 km w pierwszym przypadku i 7.69 euro w drugim. Oznacza to, że przy użyciu benzyny, koszt jest prawie sto procent wyższe. Fotografia chwili pozostawia bardzo wyraźnie jedną z zalet, takich jak samochody Leon TGI, Mogą poruszać się w tym paliwo ekonomiczny jest gaz ziemny w porównaniu do paliw tradycyjnych. Chociaż prawdą jest, że To nie jest jedyna zaleta.

Seat Leon TGI gazu ziemnegoSeat Leon 1.4 ST TGI: zalety korzystania z samochodu gazu

w uzupełnieniu do współczynnik cena, należy przeanalizować inne zalety, które mogą skorzystać z, jeśli prowadzić samochód jak ten gaz ziemny Seat Leon 1.4 ST TGI.

Jednym z przywilejów mamy nadzieję również docenić w ciągu najbliższych miesięcy są przywiązane do tych oferowanych przez różne administracje dla samochody która podobnie jak te stosowane gaz ziemny, Są one godne Etykieta środowiska Eco. Jest to przypadek premia uregulowana parkingów w miastach takich jak Barcelona czy Madryt. Ponadto, w przeciwieństwie do samochodów LPG (skroplony gaz ropopochodny) sama CNG mogą parkować w zamkniętym parkingu.

Również liczą samochody gazowe z możliwość przejścia przez niektórych pasach Bus Vao, jak C 58 w Katalonia lub, w przypadku wcześniej zarejestrować, aby skorzystać z punktu A Zmniejszenie 30 procent opłat za przejazd Generalitat jeśli kiedyś od poniedziałku do piątku. Mimo to w życie pozytywna dyskryminacja, aby uzyskać dostęp do wnętrza M-30 w Madrycie, w przypadku epizody wysokiego zanieczyszczenia Pojazdy gazu równa hybrydy, które mają energię elektryczną w jednym z jego źródeł: to gwarantuje codziennej mobilności, niezależnie od rejestracji kończy się w parzysty, czy nieparzysty.

Inne zalety związane są, w niektórych przypadkach w momencie zakupu. Jest to przypadek zwolnienie z płacenia podatku rejestracyjnego, w wyniku zatwierdzenia jednego Emisja 94 g / km w pięciu drzwi 96 w ST; redukcja, aż do 75 procent, stawki podatku dla pojazdów silnikowych, ale także pomoc przy zakupie, ponieważ zapewnia Gaz ziemny Fenosa w obszarze metropolitalnym BARCELONA, w innych do stosowania przez profesjonalistów, przemysłowych i handlowych, takich jak dostęp do obszarów priorytetowych Domy Madrycie.

Seat Leon TGI gazu ziemnegoDla tych świadczeń, jak również gasineras koncentracyjne wokół dużych miast -W przyszłości, wejście w życie dyrektywa UE stwierdza, że ​​jeśli każdy ma co najmniej raz na 150 kilometrów dla tankowania CNG- samochody gazowe mogą być szczególnie atrakcyjne w obszarach metropolitalnych miast takich jak Madryt czy Barcelona. Jednak możliwe jest również, aby znaleźć w ciągu jego ograniczone w porównaniu do innych stacji, punkty tankowania obfitych w północno-wschodnim półwyspie kwadrancie. W sumie, w Hiszpanii, istnieje 50 gasineras, do których należy doliczyć 20 projekt.

Seat Leon 1.4 ST TGI: widok ich kierowców

"Miałem mile zaskoczony z tego Seat Leon ST. Idąc nawet cztery osoby, a bagażnik obciążony samochód zużycie jest minimalne: chodziło o 40 euro na 1.200 km wreszcie robimy. Ponadto mamy okazało się bardzo wygodne jazdy i nie zauważyłem żadnej różnicy, ponieważ silnik gazowy utilizase. Jest przestronny i ma dobrą osłonę. Uważam, że to bardzo wygodne, aby pokazać w przeglądarce CNG stacji benzynowej, gdzie można zatankować w każdej chwili. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy lubią podróżować i robić wiele kilometrów wiedząc, że spędzają bardzo mało paliwa, a także bez utraty komfortu i bezpieczeństwa samochodu." Sabin Praja

"Ogólnie interesujący nie tylko ze względu na oszczędności użycie gazu ziemnego (CNG) jak regularne paliwa bez utraty korzyści (choć to zawsze bezpieczna alternatywa benzyna). Prawdą jest, że sieć gasineras nadal nie jest obszerna, ale przy odrobinie opieki można uzyskać bardzo ekonomiczne wykorzystanie. Autostrad ze stałą prędkością 120 km zużyciu / h uzyskuje się około 4 kg / 100 km CNG, przedstawiaj? Koszt około 3,6 euro na 100 km. Jeśli chodzi o użytkowanie, nie ma różnicy z tradycyjnych wersji, gładkie, spokojne i wygodne, szczególnie paliwa. Dużo miejsca dostępne w tym wariancie rodzinnym ST." Rafael Guitart

"jego sprawne funkcjonowanie, identyczne zachowanie samochodu w benzynie i uratowanie mnie krzyż ścieżek, które doprowadziły Hiszpanię za dużo mniejsze pieniądze niż mój zwykły Diesel znalazła mi segment, tym paliw alternatywnych, Nie wiedziałem. Wystarczy zainstalować więcej stacji gazu ziemnego ..." Adrián Lois