Porównanie: Honda Jazz Hybrid Toyota Yaris Hybrid vs

Porównanie: Honda Jazz Hybrid Toyota Yaris Hybrid vs mięsa miastaPorównanie: Honda Jazz Hybrid Toyota Yaris Hybrid vs mięsa miastaPorównanie: Honda Jazz Hybrid Toyota Yaris Hybrid vs mięsa miastaPorównanie: Honda Jazz Hybrid Toyota Yaris Hybrid vs mięsa miasta

Jazz Honda i Toyota Yaris hybrydowe dodaje się, o ile zasilanie elektryczne silnika spalinowego. Ale i ich silników benzynowych to cykl Atkinson, tak jak wszyscy. proca ponownie odwołując się do modułu elektrycznego interkalowany dysku między silnikiem i odpowiedzi transmisji z powrotem do koncepcji technologia IMA, podczas Toyota Chociaż można powiedzieć, że miniaturizes wnętrzności Prius / Auris (Na module zasilania, konwerter transmisji, akumulatory itp), aby dodać nazwę do Hybryd Yaris.

Różne formy, sam cel

Porównanie: Honda Jazz Hybrid Toyota Yaris Hybrid vstak więc, natomiast Jazz po prostu dodaje 14 KM i 8 Nm momentu obrotowego do pchania jej doskonały silnik benzynowy, Yaris może przyczynić się do 60 i 17,2 mkg. Przedstawienia, które łączą Niezupełnie wyrównaj ich silników térmicos- faktycznie mają dwa samochody z setką koni w mniejszym formacie -Coś użyteczności że więcej niż wystarczająco średnie-a priori, wykwintne eksploatacji miejskiej i wydajności dla krótkich przerw poza miasto.

Oprócz ogromna różnica elektryczne (W i moc silnika, pojemność akumulatora i zarządzania energią) Należy również zauważyć, że podczas gdy Yaris całkowicie pozbawia jej 1,5 VVT-i podczas poruszania całkowicie elektryczny tryb (Transmission rozłącza) JAZZ pozbawia tylko wtrysk, utrzymując wewnętrzne przemieszczenie wszystkich elementów mechanicznych (Zamknięcie rozkład zachować temperaturę w komorze). Więc nie są ich tarcie i bezwładność że upośledzać rozwój "żeglarstwo"; płynie coraz lepszych Yaris i korzystając llanea, zjazdy i podejścia do światłach bez konieczności naprawienia cios gazu, zapewniając większe oszczędności w ten sposób, choć jego głównym źródłem jest zdolność do poruszania się w mocy. Do 50 procent czasu wybitnie miejski ścieżka może toczyć Yaris z silnikiem benzynowym off, głównie w okresie odlewania, walcowanie lub uczynić go na niskich obrotach, w których więcej "cierpi" ciepła.

Wystarczająca moc i moment obrotowy, magazynowania energii i zdolności szybkiego ładowania i pozwolić tylko te ograniczenia, które sprawiają, że w Jazz, zasilanie elektryczne jest bardzo na czasie i beton, ale także "bezczelny", Tylko 14 CV czujesz, gdy są obecne, ponieważ są one w stanie zmniejszyć przyspieszeń w ciągu dwóch sekund, a gdy masz odzysku baterii z których "karmić"Jak te mniejsze i wolniejsze ładowania, często opuszczają 1.4 i-VTEC dość często.

teraz

Moduł IMA poprawie, z zaangażowaniem i bardzo korzystnej terenu, widzimy we wskaźniku energii, które trudno dostrzec zarówno w inne hybrydy Hondy, że energia, która porusza pochodzi wyłącznie z baterii. Czyni zacząć od zera, ani nie może zwiększyć prędkość i tylko pobyt i uniknąć utraty go. Wystarczy zarządzać sto metrów, ale gra polega nie tylko wewnętrzne oszczędności do systemu, ale który został osiągnięty przez zwykłego udziału kierowcy. A wynik ... Widoczna poprawa długo zużycie miejski jakiejkolwiek innej wersji tego zakresu, ale także, że oszczędności Diesel.

Suma mechaniczny finezji i przyjemność wszędzie być wzorowym obywatelem, ale coraz na Yaris jest odkrycie produkt znacznie bardziej zmodernizowany i ewoluował, niekoniecznie bardziej wyrafinowane. Z długich spacerów w trybie elektrycznym, Yaris opuszcza miasto z najmniejszym nakładem wśród listę samochodów z wewnętrznym silnikiem spalinowym jeszcze w tym wątku (Hybrydowy lub nie, z wyjątkiem plug-in) analizowanego przez nasze laboratorium technicznym: 3,5 litra l / 100 km, tak że zwrotu w stosunku do innych Yaris są znacznie krótsze niż Jazzu i zrobić, więc w ścisłym tego miasta w sposób bardziej rentowny i efektywny samochodu.

Strona B

Porównanie: Honda Jazz Hybrid Toyota Yaris Hybrid vsJazz i plony Yaris zaskakujące w swej zbawczej misji, ale znajdź otwartą drogę oznacza mniej przyjazne oblicze obu samochodów, głównie dlatego, że działanie jego ciągłych transmisji bardzo często przerywa ciszę, komfort i naturalność. A ponieważ oba są niewygodne, kiedy przewraca 110/120 km / h. To gdzie Jazz przynosi plus, aby móc konwertować CVT w handlu z 7 etapów ustawień, które mogą być wykorzystane do pełnej wolności pośredniczyć łopatki kierownicy. Nie zrozumcie Honda flip tortilla chociaż minimalizuje różnice w konsumpcji, a jeśli uda nam dobrze znane baterie potrzebie, nie udało się poprawić zdolność wyprzedzania rywala ... Czasami nie wszystko jest tańsze i używać, iw tym sensie jest, gdy Jazz mogą znaleźć klientów poszukuje skojarzenie z wykwintną i praktyczny produkt, ale którzy poszukują ograniczania kosztów, Yaris okazał się być doskonałym narzędziem

Od dzisiaj, Toyota Yaris Hybrid Zajmuje pierwsze miejsce w naszej bazie danych. Zalety hybrydyzacji w jazz, rzeczowe w mieście tylko .. prawie do poziomu dobrego diesla.

wkrótce

przyspieszenia: Zmienna wydajność w Jazz, w zależności od zmagazynowanej energii: są do dwóch sekund od siebie (w tabeli, najszybsza, z naładowanymi bateriami). Yaris przynosi więcej zręczności niż inne podobne tylko w ciągu pierwszych kilku metrach przyspieszenia.

Frenada: Odległości dunks, ale z innym akcentem. Koszty stosowane w reakcji na pedał Yaris, w szczególności przy niskich prędkościach. Obejmują wykonanie Toyota są aktywne przy 175 mm gumy.

Głośność: Cisza walcowane: Yaris jest przed a następnie do mniej więcej 50 km / h, co oznaczać będzie jeszcze bardziej wykorzystać jego trybie elektrycznym. Na drodze, nieprzyjemny "Molinillos" mechanika w obu przypadkach.

Wyprzedzanie: nieskuteczny dopingu Yaris. Dodawania ogromny moment obrotowy, który przynosi jednostka napędowa penalizuje zmiany. Ponownie w przypadku dwóch wyraźnie różni Jazz niskie zastrzega The 80-120 jest nagrywany 11S.

Moc i moment obrotowy: elektryczna, cieplna nie sumują się dokładnie Siły ale krzywe dochodowości przejście, a także polegać na bateriach, że władza ich moduły elektryczne. Z kilkuset CV, oczekuje bardziej bezpośrednie reakcje na drodze, gdzie wygodne rejs jest tylko 110 kilometrów na godzinę