Opel Astra kontra Ford Focus, Peugeot 308 i Seat Leon

Opel Astra, Ford Focus, Peugeot 308 i Seat Leon: Który jest lepszy?Opel Astra, Ford Focus, Peugeot 308 i Seat Leon: Który jest lepszy?Opel Astra, Ford Focus, Peugeot 308 i Seat Leon: Który jest lepszy?Opel Astra, Ford Focus, Peugeot 308 i Seat Leon: Który jest lepszy?

Jeśli ktoś daje ci do rozrywki, wizyty strona Opla: Można zobaczyć wiele bardzo dobrych filmów w nowym Oplu Astra. W jednym z nich, dotrzymał hasłem „chinchar do wyższej klasy”, czerwona Astra pełne młodych i pięknych ludzi jaskrawy naprzód odważnie o oligarchowie kierowców sedanów, podczas gdy w innych korzyści z samochodu śpiewa siebie i swoich dodatków, takich jak relaks fotele z wentylacją lub świateł z tablicy LED , Oznacza to, eXtras które do tej pory były dostępne tylko na nie luksusowych samochodów, i nigdy w marce Opel.

Nie chcemy zepsuć imprezę, ale wydaje się, że Russelsheim (niemieckie miasto, w którym siedziba Opla) musiałaby rozpocząć koncentrując się na „Tease” swoje kompetencje w kategorii samochodów kompaktowych. Pod koniec dnia, czy to było na torze: w drugiej naszej porównawczej, jego konfrontacji z klasa najlepiej sprzedający się w Europie, Volkswagen Golf, i wskazał go do zwycięstwa Dzięki swojemu przewaga konkurencyjna cena. Teraz, po raz nagrodzony Samochód Roku 2016, również odgrywa również wyjaśnić, czy On jest w stanie prześcignąć rywali podobnej cenie i które nie kwalifikują wszedł do nagrody za nie jest nowy w tym roku. Rozmawialiśmy o zawsze ciekawej Ford Focus, Peugeot 308 i Seat Leon. Wszystko również w ich silnikami wysokoprężnymi średnio pomiędzy 136 i 150 KM moc.

Opel Astra 1.6 CDTI 136 KM

Ponieważ zaczęliśmy rozmawiać o sobie Opel Astra. ma mniejsze silnik 1,6 litra i 136 KM. Nie jest zbyt cichy, a jego maksymalny moment obrotowy (32,7 mkg) jest strzelać rakietami dostać się do 100 km / h, to Opel wymaga nic spektakularnego figurę 9,1 sekundy. Ponadto, pomimo lekkiego Astra pokonać do 100 kilogramów więcej masy, jego rywale, z prawdziwej mocy 150 CV, przesyła płynnie, wartości pomiędzy 8,3 i 8,5 sekundy, w tym pomiarze. Jednak warto zauważyć, że On strawił nam tylko średnio 6,0 l / 100 km podczas naszych testów, vouching że to czterocylindrowy silnik jest bardzo wydajny. I jego skrzynia biegów działa bardzo precyzyjnie.

Opel Astra 2016 kierunek Opel Astra jest miękka i dobrze poinformowany, i jest dostosowana idealnie. W połączeniu z jego sztywnej obudowie, ICH zaledwie 1326 kilogram sprawiają, że bardzo szybki samochód, który śledzi krzywych z dużą stabilnością, a zatem można liczyć na sympatię wszystkich, którzy prowadzą. Jednak pomimo jego szacunku długość 4,37 m, dużo bagażu jest nie przyznać, albo. W połączeniu z kołem zapasowym (160 € dodatkami), które przynajmniej umożliwia poziomu podłogi bagażnika, nie obsługują więcej niż pojemność 310 litrów. Każdy, kto chce więcej miejsca, będzie musiał czekać rodzinę niedawno zaprezentowane Opel Astra Sports Tourer, z pnia i 550 litrów.

I nie żal masz taki mały bagażnik? No, może nie całkiem, bo chociaż bagażnik udowodnić coś brakuje w zamian Astra tylne siedzenia oferują dużo miejsca na nogi. Tak więc, nawet wysocy pasażerowie mogą być szybko i wygodnie w przestronnych tylnych siedzeń zakwaterowani. Kolejny sukces są ergonomiczne fotele dla pilota i drugiego pilota, oferowane w atrakcyjnej cenie 600 zł i umożliwiają wielokrotne ustawienia: zapewnienie wsparcia, a także sportowe fotele Forda Focus i Seat Leon.

Podwozie mógłby wiem lepiej roll z ciosów. Wraz z nim, koło Opel Astra między ruchu miejskim zbyt surowo, często dyszeć w dół autostrady i przesyłane do nieprawidłowości słabo utwardzonych dróg. Jego poprzednikiem był w tym sensie trochę bardziej komfortowe. W zamian, dzięki dużym ekranie dotykowym i dobrze przemyślany układ jego przycisków, jego obsługa jest znacznie łatwiejsza. Na przykład: przyciski klimatyzacji oraz systemów wspomagania, ułożonych w konsoli środkowej, są wyraźnie oddzielone od siebie.

Brakuje bardziej jako Opel Astra? Oni nie byłby zły plastik drobniejsze coś w niektórych obszarach, a nie zdobywa kontrolę, tak ważne dla wielu klientów, którzy robią wiele kilometrów adaptacyjne prędkości. I kolejna ważna sprawa dla wielu: cena. Ten silnik nie jest dostępna z najbardziej podstawowych wykończenia Expression i selektywna. Pierwszym z nich jest tylko silnik benzynowy 105 KM 1,0 a drugi, o identycznych mechaniki lub 1,4 Turbo 125 KM. Tak więc, jeśli chcesz olej napędowy i pewną władzę, musi udać się do najwyższej klasy wykończenia, dynamiczny lub doskonałości, również znacznie droższe.

Peugeot 308 2.0 150 KM BlueHDi

Peugeot 308I zwrócić się do Peugeot 308. Elegancka i szybka droga, jej BlueHDi wersja 150 KM, wersja Allure, sprawia wrażenie najbardziej opieką. Dla bardziej spojrzeć, to trudno znaleźć jednego kawałka twardego plastiku w 4,25 m długości kompaktowe; wykończenia wydają więcej opieki i sprzęt jest bardziej zróżnicowana. felgi aluminiowe 17-calowe noszących statyczne reflektory, dużo chromu, usług telematycznych i praktycznego systemu, aby rozwinąć bagażnik LED. Kolejnym bonusem samochodu testowego, ale nie polecam, jest hojny dach panoramiczny (600 €), co znacznie zmniejsza wysokość w tylnych siedzeniach. Szkoda, bo w przeciwnym razie Ten francuski samochód rozpieszcza swoich pasażerów spore wymiary wewnętrzne, wygodne siedzenia z dużo miejsca na nogi, dobrej wielkości przegródek i bagażnik 420 litrów. Nigdzie w ten porównawczy zmieścić więcej worków. Jednak jego niewielka pojemność, od 444 kilogramów, zmniejsza tę przewagę w praktyce.

Przed podjęciem decyzji o zakupie, zainteresowana Należy zapoznać się w Peugeot 308 z jego szczególnej pozycji kierowcy. Wszystko jest kontrolowane przez duży ekran dotykowy, klimatyzacja wliczone w cenę. Jedyną rzeczą, nie ujęte są regulatory głośności, przyciski na ogrzewanej tylnej szyby, światła awaryjne oraz system blokujący. Zaleta: kabina jest przyjemnie „Podsumowanie” i eleganckie. I kolejna cecha jest jego małe sportowa kierownica, po czym są wskaźniki, wysokie i czytelne. Należy usiąść i osiedlić.

przyjechaliśmy dobrze ustęp dynamiczny i tu, elegancki Peugeot 308 eksponatów światło i cień. Bo z małym kołem kierownicy i wejściem w zakrętach bardzo pikantnych, miękki francuski kompaktowy na pierwszy rzut oka sugeruje radosnego bezpośredniość który następnie jest rozpraszana w silnym podsterowność w szybkich zakrętach. Ponadto, jego kierunek jest bardzo wrażliwa. W takich przypadkach nie zaleca się umieszczenie na 18-calowych kołach z oponami 40 profili, które kosztują 380 zł. Nawet cieńsze dylatacje spowodować porażenie, zmniejszając komfort, inaczej całkiem przyzwoite.

W zamian za to mamy Silnik wysokoprężny cywilizowany i cichy BlueHDI 308 o bardzo jednolitej siły (37,8 mkg) na niskich obrotach, co daje Francuski stosunkowo ciężki samochód (1,426 kg) dobre plony i wyższa prędkość maksymalna tego porównania. Ponadto kabina mniej hałasu toczenia wchodzi w Opel Astra, odizolowane gorzej. w Zużycie jest, gdy mamy mniej przekonany: Dość wysokie podczas testowania (6,5 l / 100 km). Ani nie zaskoczył nas w papiery hamowania ze 100 km / h: 37,6 metrów.

Ford Focus 2.0 TDCi 150 KM

Ford FocusMoże coś będzie komfort Peugeot 308 podobnych wyników (36,9 metrów i 6,5 l / 100 km zużycie paliwa w testach), The Ford Focus 2.0 TDCi -z 4,36 metrów- wyrzuca te same dwa trwa. Ogólnie rzecz biorąc, dwa są podobne pod względem ich wartości. Tak więc, silnik napędowy 2 litry Ford 37,8 mkg przesyła również moment obrotowy wału korbowego maksimum. Ponadto, 1,472 kg, Ford nastawu ma podobną masę i przyspieszenia w zakresie od 0 do 100 km / h są wykonywane jak 0,2 sekund wcześniej. również ich silnik wysokoprężny o mocy 150 KM Jest równie cywilizowany, ale także przyciąga z przekładnią bardzo dokładne. Daje ostrości najlepsze odzyski tego porównawczych.

również Imponujące dynamika Ford Focus, szczelne. Nie wdając się ciężko, to kompaktowy jest sztywny, ale czysto filtrowane wstrząsów i nierówności, milczą na drodze ... i to bez adaptacyjnych amortyzatorów lub podwoziem sportowym. inny źródłem dumy dla Forda jest twój adres, dokładny i czuły.

W odniesieniu do wydatkowania Ford Focus jest zgodne z jego rywali w cenie katalogowej. Nadchodzi wykończeniem Titanium wysoki, ale nie ma innego Sport w tej samej cenie. To jest standardowo wyposażony w asystenta wywołania awaryjnego i dobrze ukształtowanych siedzeń sportowych i pomysłowego pokładzie komputera pokazano w skrócie wszystkie ważne informacje. Po modernizacji w ubiegłym roku, również jej przyciski i materiały są teraz bardziej wyrafinowane dni.

równo Dojrzały układ sterujący 2 jest pokazany Ford synchronizacji, z ekranem dotykowym o wysokiej rozdzielczości włączone. Kiedy ktoś rozumie, że ekran jest podzielony na cztery strefy (w tym jeden dla przeglądarki i inne miejsca rozrywki) systemu jest najbardziej interesujące. Z drugiej strony, ma już przeszłość moda detal: Aby zwiększyć powierzchnię załadunku muszą być składane do przodu tylne siedzenie, a Ford nie oferuje lub obszarem ciągłego obciążenia, a nie podwójne obciążenie podłogi. tułowia się, o pojemności 363 litrów, Jest rzeczą normalną, klasy, ale utrudnia obciążenia ze względu na wysokości swej wewnętrznej krawędzi. Co więcej, jest niezwykle bogata oferta systemów wspomagania Ford Focus, takie jak adaptacyjny tempomat, wskaźnik ograniczenia prędkości lub asystenta zmiany pasa ruchu z zarządzania wydajnością.

Seat Leon FR 2.0 TDI 150 KM

Seat LeonRaczej sztywne i przekonujący The Seat Leon 2.0 TDI 150 KM ma również bardzo konkurencyjną cenę. z 4,27 m długości, jego nachylenie FR wersja sport nawet nieco mniej niż Peugeot 308 Allure wyższej wersji. Jednakże, posiada mniej skrajnym kierunku, dokładnego i czułego, a tym samym sztywne podwozie (standard w FR) jest zamiast na zakrętach, i to nie ma nic do zazdrości Forda Focus. I co jest lepsze: ta sama wersja, SEAT Leon dodatkowo formowana miejsc, które oferują przykładowy uchwyt boczny i wielkie wsparcie dla nóg.

Tylko Seat Leon podwozie sportowe mogą być niektóre może zbyt mocno. W przeciwieństwie do Opla Astry, zapisać ustawienia pasażerom irytujące drgania i wstrząsy, więc jest o wiele bardziej znośne. I silnik? następnie Ten 2.0 TDI jest idealnym miejscem na doskonałe właściwości jezdne. Po zrobieniu drugiego myśleć, to Diesel rozpoczyna twarde i napędza piórkowej porównawczą (waży 1,318 kg) Ze wszystkich sił.

Innym detallazo Seat Leon jest skrzynia biegów z małym ruchu pomiędzy biegów, łącznie z jego dźwignią warczenie, także jest dobrze położony. Ponadto TDI jest stosunkowo cichy, nawet przy dużych prędkościach. Mimo swojej dobrej osiągi, Seat Leon stoi także przez ITS niskie zużycie 6,0 l / 100 km średnio, Szczególnie uderzający podane dynamiczny potencjał.

Dlatego też, ogólnie rzecz biorąc, Seat Leon okaże się wyraźnie grupa najbardziej wysportowany. Jednak (i ​​tu dobre dziedzictwo genetyczne Volkswagen Golf zauważyć) jest w tym samym czasie, zupełnie pragmatyczne. Posiada szuflady pod przednimi fotelami, otwory wentylacyjne i boczne poduszki powietrzne z tyłu tułowia 380 litrów ciągłej powierzchni i dostatecznej przestrzeni ładowania dla wszystkich siedzeń. To nic nie brakuje. W tym celu musimy dodać panoramę do przyjęcia, oraz pakiet systemów wspomagających tylko mniejsze niż w Fordzie Focus. W końcu, tylko czego nam brakowało to kompaktowy zostały reflektory, które następują w kierunku pojazdu. reflektory LED, przez siebie, zwykle nie oferują zbyt wiele zalet. Wierzymy zatem, że jest targi zwycięzca porównawcza, punkty następnie Opel Astra, Ford Focus i Peugeot 308 ... w tej kolejności.

Możesz być także zainteresowany:

Opel Astra: atrybuty Samochód Roku

10 samochodów kompaktowych, które spędzają mniej

10 samochodów kompaktowych z większym bagażem