12 +1 nietypowe wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy

12 +1 nietypowe wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy12 +1 nietypowe wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy12 +1 nietypowe wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy12 +1 nietypowe wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy

1. - Na wielu jazdy obowiązek; dla wciąż mamy sporo fanów w żyłach nie pozostaje trudnym momentem każdego dnia. Ale zacznijmy od podstaw prawo: za kierownicą wymaga absolutnie wszystko o tobie, i to nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dlatego, że wszyscy kierowcy, rowerzyści i piesi byli pod jak wziąć ten dysk, swoją wiedzę, umiejętności za kierownicą i szacunku dla innych. Żadnych zasad trzeba o tym mówić, bo rozumiem, że zobowiązanie, że wiedza i know respektować je w perspektywie, ale chcę zacząć od prostego pytania: Chciałbyś pojechać dzisiaj? Jeśli odpowiedź brzmi nie, wziąć jedną z Głównymi czynnikami ryzyka na samochodzie. Wiem, że nie zamierzamy dać kierownicę, lub pozostać w domu lub zmienić samochód środkami transportu publicznego, które dzień, więc po prostu zadać te chwile "uczucie niskie" jesteś bardziej świadomi niż kiedykolwiek.

12 +1 nietypowe wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy

2. Jesteśmy już w toku z odpowiednim aktywowanym zestaw głośnomówiący, ustawienia radia i ekranów przeglądarek widzę i wiem, że grają bardzo często: wiesz, to trwa i szczęście Pegasus pogoni za moje bezpieczeństwo - , lusterka ... Czy mówimy lustra? Tak, powiedz mi, ile razy na minutę i patrzeć ... dam stopień bezpieczeństwa jazdy. Nie żartuję. Jeśli alarm jest pytanie, czy masz wystarczająco dużo miejsca, aby zoptymalizować swoją bańkę bezpieczeństwa, bo to, co mam zamiar wypróbować to, że podczas jazdy w kontrolowanym obwodzie w każdym czasie. Nie chcę cię widzieć w ruchu szyi i głowy szaleńczo poszukuje trzech luster. Ilość musi być ustawione tak, że niewielki ruch oczu umożliwić spojrzenie na wszystko, co dzieje się za głowę ... co sekundę. Jeśli nie jest to już zwyczaj, praktyka i zmusić się, dopóki nie staje się bardziej instynktem.

12 +1 nietypowe wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy

3. Czy masz rację? Teraz wiesz, że zawsze nosić boków i tyłu. I to jest tak samo ważne jak patrząc w przyszłość, bo w mało prawdopodobnym przypadku konieczności znalezienia luki może zrobić lewy lub prawy będąc pewny, że nikt nie przychodzi pasa lub nawet zahamować twardy w linii prostej, wiedząc, że nie prowadzimy ryzyko osiągnięcia. Ale my nadal z lustrami.

12 +1 nietypowe wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy

4. Jeśli znasz zostawić lusterka martwego pola, Dlaczego jeździć w martwym punkcie z innymi? Widzę przypadków i wypadków, w autostrady, gdzie większość teraz krążyć stałą i stabilną prędkość samochodów poruszających się niemal równolegle. Pokaż się, że nadszedł czas, do przodu lub opóźnione tylko kilka metrów gdzie można wiedzieć na pewno, że kierowca nosisz następny możesz być kontrolowane przez lustro. W mieście jest ważniejsze, ale trudniejsze do wdrożenia, ponieważ odległości między samochodami są zredukowane do minimum, tak, teraz odgrywa ściągania kark i plecy, aby zmienić kąt widzenia lusterek, aby utrzymać pod kontrolą te martwe punkty.

12 +1 nietypowe wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy

5. I nadal z lustrami. Powtarzam: to jest bardzo istotne. Idziesz na swój sposób, aby stać się jeszcze bardziej pewny tego, co już jesteś kierowcą, a będziesz wiedzieć zachować bezpieczną odległość od pojazdu przed sobą nosić. Co z tyłu? Wiem, że wydaje się rzeczą skrajny, ale kiedy mówimy o bezpieczeństwie, każdy zbyt ostrożny. Analizuje, jaki rodzaj samochodu jest za tobą, ale zwłaszcza jeśli jedziesz zbyt blisko ciebie. Uniknąć nagany po prostu Dochodzić zdrowego rozsądku. Jeśli nie cenią sobie bezpieczeństwo, ani ciebie zbyt ucieka od niego, Jest to czas, aby spojrzeć "inny samochód": Daj więcej metrów, lub po prostu być przekazywane i stanąć za bezpieczną odległość dla Ciebie jest Ci, którzy mają wszystko pod kontrolą.

12 +1 nietypowe wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy

6. pewno wiesz zinterpretować zachowanie. Aby dowiedzieć się jak prowadzić innych można odgadnąć, czy bezpieczny i właściwy sterownik do startu czy nie. Nalegam, To nie jest doprowadzenie napięcia do skrajności, ale iść stale analizując ruch i wiedzieć, jak interpretować go w perspektywie. Jeśli zauważysz jedno oko poza maską, przekonasz się, jak wiele informacji masz do dyspozycji, czy asfalcie, zostanie odnaleziony lub inne sterowniki. I logika i zdrowy rozsądek zwykle działa. Wyobraź sobie siebie w mieście, na przykład zaparkowany samochód z kierowcą wewnątrz: ma wszystkie pojemniki otworzyć drzwi zostawić tylko kiedy idziesz przez. Musimy starać się analizować wszystko wokół ciebie, czy nie przenieść.

12 +1 nietypowe wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy

7. Cztery pasa czerwone światło w dużym mieście. Rowery zajmie tak lub tak przedni rząd chociaż czasami nie See- i są z reguły bardziej błyskotliwy niż samochód przy wyjeździe z postoju. próbować Nie zmieniaj pasa natychmiast po zaświeci się na zielono, ponieważ istnieją duże szanse, że wygrał metrów motocyklowych w pierwszych chwilach przyspieszenia. I to nie prowadzi do innego istotnego porad na temat bezpieczeństwa musi wdrożyć w każdym czasie, w mieście lub autostradzie.

12 +1 nietypowe wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy

8. przewidywania. Im dalej patrzysz, tym lepiej. Pozwoli to uzyskać lepszą perspektywę ruchu i luk, ale także pozwoli Ci jechać znacznie bardziej płynny. Jeśli unikać gwałtownego przyspieszania i hamowania nie tylko oszczędność paliwa i będą podróżować bardziej komfortowo, a także zapobiegnie inni kierowcy mogą zrobić, a nie generowane fałszywych alarmów sytuacje po prostu przestać robić setki samochodów.

9.- Czytaj drogi. Istnieje również wiele informacji na asfalcie. Plamy, przebarwienia, czy istnieje nadmiar wody gdy pada deszcz. Jeśli istnieją liczne ślady hamowania na tym samym obszarze jest zwykle hot spot .... Może nie dziś, ale jeśli spędzasz każdy dzień wiemy, że musimy zachować szczególną ostrożność podczas zbliżania. Najważniejsze daty wiedzieć, że istnieje ryzyko zamarznięcia w nocy lub wcześnie rano, ale na szczęście pewien wiesz dostosować prędkość do warunków drogowych -No formułę, nie mogę powiedzieć, że to najlepiej iść jak najwolniej, ale w razie wątpliwości, myślę, że to najlepszy remedy-. Jedną z rzeczy, które możesz uniknąć tych pierwszych godzin światła jest cień rzucany przez poręcz na asfalcie ponieważ w przypadku lodu będzie topnieć powoli.

12 +1 nietypowe wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy

10.- deszcz . Państwa obowiązkiem jest mieć samochód w stanie idealnym wycieraczek, kół, itp .. właściwego ustawienia zapobiec skraplaniu powietrza klimatyzacji na szybie i zapewni dobrą widoczność. Teraz połączyć wszystkie powyższe wskazówki -anticipación, lustra kontrolne, itp, dodać gładkość koło, dostosować prędkość do warunków drogowych i poszerzyć marginesy bezpieczeństwo. Unikać okrągłe białe paski rozgraniczenia drogi, znacznie mniej przystanek na nich w XXI wieku nadal istnieje wiele samochodów bez ABS lub ESP w naszej roads-. Najbardziej obawiał się w wodzie, aquaplaning: Pojawia się, czy nie jest bezpośrednio związane z prędkością, wagi i stanu kół. Jeśli można złapać go wcześnie, masz swoją prawą stopę na rozwiązanie spowalnia. Jeżeli nieprzewidziane, myślę, że najlepszą receptą jest miękkość, gładkość, miękkość. Spróbuj utrzymać prosto kierownicy lub pozycję, w której zostały wpisane, nie dotykać hamulca, a nie nagle puścić ani przyśpieszyć skok przyspieszenia.

12 +1 nietypowe wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy

11.- śnieg. Inna sytuacja, aby przejść do raja wykonawczego wszystkie powyższe wskazówki tabeli. Jeżeli w miejscu zamieszkania i przenieść zwykle mają najmniejszego opcję przesunięcia oponę śnieg lub myśleć o tym, podejmują krok. Jeśli ktoś, kto to zrobi "patrzeć" kilka weekendy w roku ze względu na nartach lub jak górski teren mają dużo bydła, ponieważ będzie się zebrać trochę doświadczenia. wiedzieć, że Łańcuchy muszą być wprowadzone przed braku iść do przodu Jest wielu, którzy robią i wszyscy robią to zablokować miękkość Paso się obrócić, przyspieszenia i hamulca jest niezbędna lub w miarę możliwości lepiej krążyć najdłuższy marsz, które posiadają samochód. Ślad już jest korzystne nie deptać jazdy po śniegu, ale nie zawsze są wyjątki-że daje to doświadczenie, ale jest trwale reguła I oczywiście tutaj to jest ważniejsze niż kiedykolwiek umieszczony między samochodami i kierowcami tak bezpieczne, jak jesteś i jak dobre masz te warunki jest łatwo odkryć, kto jest kim. Na pewno znajdziesz chwile retencji pozostawia przynajmniej wystarczająco dużo miejsca do samochodu przed tobą do opuszczenia pasa bez manewru. Och, był zdenerwowany, bo nie wszystkie są jednakowo przygotowane, a na ile to możliwe, pomóc potrzebującym.

12 +1 nietypowe wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy

12.- Czy istnieje alternatywa? Mówię moim przykładem. mogę dostać się do mojego domu dla dwóch stron. Jeden odbiegającego od wąskiej drogi dwukierunkowej około 4 kilometrów i kilka ślepych narożnikami; drugiego, przez 5 km bulwaru z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku z dość dużą różnicę między dwukierunkowych oraz 7 rond od początku do końca: Co jest najbezpieczniejszym sposobem? Myślę, że nie ma koloru. To również wchodzi zmiennych, które mogą kontrolować bezpiecznego kierowcy, choć wiem, że czasami nie ma opcji, lub wszelkie koszty, pieniądze, takie jak drogi płatnej.

12 +1 nietypowe wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy

13. I wreszcie, że są w Twoich rękach pomóc reszcie jak najwięcej. Każdy wkład, jednak niewielka, może zapobiec wypadkowi z innymi samochodami lub nawet ty oglądasz.

12 +1 nietypowe wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy