Uszkodzenie turbo: jak ich uniknąć

Uszkodzenie turbo: jak ich uniknąć

Turbo jest jednym z silnika obwodowego na które zazwyczaj wchodzą kolejne awarie. A jeśli to zła wiadomość, wraz z jego zamiennik może być o najbliższej minimalny koszt 1000 euro; Dobrą wiadomością jest to, że gdy przestanie działać prawidłowo, nie może pociągać za sobą ryzyko dla innych elementów mechanicznych, podobnie jak to nie zawsze tak jest.

Często, jeśli przerwy turbo tylko samochód przestanie reagować na przepustnicy z siłą, z którą przedtem. W innych, być może mniej często, usterka może obejmować również zawór EGR, a nawet trochę spalin katalizatora elementów. W skrajnych przypadkach, jeśli przerwy turbo i metalowa część jego zwolnieniu, to może skończyć się wewnątrz silnika i originarle do tego uszkodzenia.

Turbomiędzy przyczyny, które występują częściej te usterki turbo, Są to najczęściej:

- Jeśli mało oleju nie osiągnie wał turbo, element obraca się z dużą prędkością (do 200000 obrotach na minutę), materiał koniec zużycie uszkodzenia. Brak oleju może być spowodowane po prostu niedrożność przewodu, która wysyła go do punktu tarcia lub, na przykład, do awarii pompy, która porusza się smar. Również zanieczyszczenie wody lub oleju z paliwem. Ten błąd występuje, silnik straci moc, hałasować i mnóstwo dymu jest produkowany.

- Kiedy olej osiągnie bardzo wysokie temperatury, które mogą występować zwęglenia środka smarowego w osi turbo, Dlatego ważne jest, aby wybrać lepkość podobnie jak rodzaj oleju. Możliwe jest również, że, oprócz oleju, który jest chłodzenie nie turbo. Można to zrobić z wodą, dzięki pomp elektrycznych, które utrzymują w ruchu cieczy podczas pracy silnika, a następnie, ryzyko zwęglenia olej jest usuwany w wale.

- Kiedy olej wykonuje nadmiernego czasu bez podstawienia lub zła jakość może być stałe zanieczyszczenia on osadzany na wale i na końcu przez uszkodzenia. Więc to nie tylko ważne, aby zmaksymalizować jakość oleju. To samo odnosi się do opieki podstawienia odpowiadające filtr niezbędnej częstotliwości. Rozwiązanie? Odpowiednie oleje wybierać i zmieniać je kiedy gra.

- Może się okazać, że aby naprawić awarii małe pozostałości metalu zapomnieć -virutas, na przykład w skrzyni korbowej do końca olej zatkania przewodu. Mogą to być także problemem uszczelniacza lub ciekłym uszczelnieniem jednorodzinnych. Zanieczyszczenia te mogą zatkać kanał lub powrót węże turbo. Istnieje zatem zachować szczególną ostrożność po naprawach i zawsze wymienić olej. Może się też zdarzyć, że część, w której turbina turbo wyczerpie wchodzi obcego obiektu, takiego jak może wynikać z awarii lub uszkodzenia w dystrybucji lub wewnątrz silnika, turbo staje się bezużyteczny.

- Jeśli chodzi arenę wstęp to, że filtr jest uszkodzony, luźne zacisku lub tuleja krakingu Pomyśl, na przykład w dziedzinie samochodów, w których może to nastąpić łatwiej niż ten, który porusza się wyłącznie z ruchu kołowego, turbo zakończy płacą piper. Może być również wywołane tę usterkę w środowisku zapylonym lub jeśli jest dużo soli na drogach. Należy okresowo sprawdzać stan filtrów powietrza i węży i ​​stan zacisków.

- Nadmiar temperatura spalin może przyjmować odkształcenia lub pęknięcia obudowy turbo. Okoliczność ta może wynikać, na przykład problemy z wtryskiem, filtry, wydech, intercooler, etc.

- W VNT (TGV) może pękać lub mechanizm averie naprowadzania strumienia spalin przed turbiną. Te elementy są wspólne dla silników Diesla oraz benzynowych -tylko wyjątkowy między 911 Turbo ma, jako odporne na wyższe temperatury gazów spalinowych z silników benzynowych, między 700 i 800 ° C, wymagane kosztowne wyrafinowania ,. Nie działać prawidłowo skuteczność jest tracona w rotacji wirnika kompresji, chociaż gaz będzie nadal przybywają aby go przenieść.

Jak mogę przedłużyć żywotność moim turbo?

Turbooprócz zwrócić uwagę na rodzaj oleju, stan i poziom w niektórych wzorach jest, aby wydłużyć żywotność to podstawowe znaczenie dla naszego formularza dostępnego dla każdego elementu przewodzącego.

jednym z nich jest zdawać sobie sprawę z ewentualnego pęknięcia małych obiektów lub jego części do jej końca; inny, jeszcze prostsze choć często zaniedbywane, to uruchamiać silnika na biegu jałowym, na biegu jałowym co najmniej dwa lub trzy minuty po zastosowaniu wysokich stóp do silnika w sposób ciągły. Sytuacja ta jest wspólna, na przykład, szybko się rozchodzą dróg szybkiego ruchu, a jeśli nasza turbo nie posiada żadnego systemu chłodzenia może, w dłuższej perspektywie, „ratowania życia” robić to, czym uniknięcia zwęglenia oleju na oś.