Pytania: Czy jest obowiązkowe do naprawy silników dotkniętym Dieselgate?

Pytania: Czy jest obowiązkowe do naprawy silników dotkniętym Dieselgate?

Kilka dni temu, czytelnik przysłał nam następujący list„Biorę mój warsztat VW Passat 2.0 TDI o dokonanie przeglądu, przekonany odmówić pozwól mi również Modyfikacje istotne Dieselgate. Samochód spędza trochę idzie gładko i jest płaszczyzną. Nie chciał nikomu niczego dotykać, bo chciałam wszystko tak jak jest. Gdy zadzwoniłem by zapytać, kiedy pytano mnie, gdybym otrzymał pismo marki (tak, że otrzymałem, ale raczej kserokopia kserokopii) i powiedział mi, że muszę, bo jeśli nie, nie mogę wydać następny ITV. Powiedziano mi, że będę umieścić naklejkę na kolektorze lub czegoś, można przeczytać na ITV i powinny towarzyszyć ustawy, który wykonany interwencję. Oczywiście, wątpię, że gdyby tak nie było, więc teraz może przejść, dotknąłem transformację do mnie na własną rękę i na mój koszt powstaje pode mną. Moje pytanie jest, ja naprawdę zmuszony to zrobić jak mówią, to znaczy prawnie? Jest tam, inaczej Robię z oo lub kara?

Odpowiedź od naszego eksperta technicznego i Legalitas

Jak mówiliśmy do Volkswagena obecnie nie istnieje prawny obowiązek aby to zrobić, i nikt w sieci powinien coś powiedzieć. tak zaleca się zrobić, jeśli później Ministerstwo Przemysłu może być rozwiązany w jakiś sposób. Osobiście, jesteśmy z tych, którzy uważają, że jeśli coś działa dobrze, lepiej nie dotykać. Prawdą jest, że jeśli samochód zanieczyszcza też nie działa dobrze, ale samolubna (demony prowadzenie, gdy widzimy niektóre autobusy komunikacji miejskiej i ciężarówki przyspieszenia i pozostawić czarną powietrze bezkarnie) nie będzie czasu na samochód, aby przejść debasing a które mogłyby być dobry moment, aby "aktualizacja" silnik.

Mamy nadal, Eksperci konsultacje prawników Legálitas, odpowiedzieli nam "brak obowiązku poddania naprawy jakie VW, gdy rozwiązanie oferowane nie ma pewności, że biegły jest optymalna. Do tej pory braklub nie ma obowiązku prawnego naprawy pojazdów, takich jak podnosi VW, ani czy są jakieś kary przez państwo lub przy przejściu nowe obowiązki zatwierdzeń w tym zakresie. Jest otwarty i czeka karnej biegłego potwierdzający status pojazdów przed i po aktualizacji oprogramowania przyczyna, nie ma decyzji sądu certyfikujący i potwierdzające, że propozycja dla VW jest dobrym rozwiązaniem",

Widzimy bez precedensu, aby oprzeć się, bo gdy to pierwsza generacja Audi TT było przejść przez warsztat zmodyfikować tylne zawieszenie i umieścić spoiler, niektórzy użytkownicy nie chciał dotknąć produkt kupili, twierdząc, że zdecydowali na temat bezpieczeństwa w samochodzie, które przeszły wszystkie atesty. W przypadku silników taka sama sytuacja powtarza, że ​​samochód jest legalny, zatwierdzony przez władze europejskie, a po przejściu wszystkich testów, które zostały przedstawione.

Możesz być także zainteresowany:

ITV mobile: czym są i jak działają

Pytania: Ile odebrania samochodu, jeśli niesie dźwigu?

Pytania: Co zrobić w przypadku kradzieży numer rejestracyjny samochodu?