Jak naprawić opony … z bardzo niewielkim wysiłku

naprawy opon: wszystkie tajemnicenaprawy opon: wszystkie tajemnicenaprawy opon: wszystkie tajemnicenaprawy opon: wszystkie tajemnice

Chodniki są głównym wrogiem naszych opon, następnie dużych wybojów, jeśli chodzi o podważyć jego integralność; podczas drogi gruntowej lub Okładziny pyłu z hamulców, z nakładkami, są niemiłosiernie czynniki, które brudzą. I z tych maltretowanych i brudnych opon naszego samochodu pogarsza wygląd.

Formuła aby odzyskać dobry wygląd tego samochodu jest zastąpić je nową grę. Jednakże, Nie jest to pożądane rozwiązanie zawsze. Z jednej strony, Jeśli spojrzymy na scrapyards lub nabyte z drugiej ręki, ryzykujemy, że albo nie są w najlepszym stanie, a nawet prezentacji słabą kondycję początkowo trudno dostrzegalne: mała szczelina niszczy obrzeże a czasem, nie jest postrzegany aż opona nie jest zamontowany. I, niestety, istnieje kilka łajdacy, którzy korzystają z Internetu do sprzedaży umieszczenie tych wadliwych produktów. Rzeczywiście, naprawy pęknięcia w aluminiowej obręczy tak, ja też engañaron- mi przychodzi kosztować od 50 do 100 euro.

Innym rozwiązaniem polega wymiana opon z naszymi nowymi, ale operacja ta jest bardzo kosztowna. Podobnie jak w poprzednim przypadku, zaletą jest to, że można wybrać co potrzebują lub chcą z wielu możliwości.

Samodzielne naprawy opon

Jednak opcja tutaj Zdecydowaliśmy jest odzyskanie tych uszkodzonych opon. Robimy to z wielu powodów: znać swój stan, nie potrzebujemy różnych opon, które jedziemy, prawdopodobnie spodoba, ponieważ wybraliśmy w jego czasach wśród innych opcji; bo nawet ich mocowania jest bardzo ekonomiczne rozwiązanie: jeśli chcemy profesjonalnym, cena będzie wynosić między 40 a 80 euro za opony; jeśli zrobimy to sami, które obejmują materiały, to znaczy, maksymalnie 60 euro15 Putty, 12 sprayu podkład, farba tyle za to, co kosztuje i dogfish.

Można również Przesunięcie przy użyciu oryginalnych opon nasz samochód po prostu zmienić swój wygląd, modyfikowania oryginalnego koloru na drugi chcemy więcej.

Zadaniem naprzód sami ostatni minimum oprzyrządowania -lijadora, szpatułka, a jeśli już, to sprężarka i pistolet; Kozły są również dobre, aby podnieść wykonywa- i mana, poza miejscem objętym w którym jej przeprowadzenia; ale w zamian, oprócz kosztuje znacznie mniej daje satysfakcji nie zależy od nikogo za to.

Jeśli wydaje się przekonujące, Są to kroki, które należy wykonać, aby uczynić Państwa opony samochodowe odzyskać blask pierwszego dnia. Należy pamiętać, że trzeba będzie na całej operacji kilka godzin na oponie.

Opona naprawy krok

  1. Chociaż jest to zbyt oczywiste, oczyścić je. Można stosować różne produkty, w większości opierają swoją skuteczność w kwasowości, co daje im pewną moc żrący, więc zarządzać nimi ostrożnie. Jednakże, warto z nich korzystać, ponieważ pracują bardzo dobrze. Radzimy wziąć dłoń All Wheel Cleaner Meguiar (14.95 euro) - „limpiallantas gotowa do użycia i łatwe do zastosowania, jest ważna dla wszystkich rodzajów powierzchni, a nawet jeśli rozpylany na oponie czyści skutecznie i bezpieczne „mówi Victor Cano, Detailing- Store, a jeśli chcesz jeszcze bardziej Pro, Britghtener koła (36,95 euro) tej samej marki -” preferowanym przez wielu specjalistów dzięki swojej dużej sile działania, jest kwasowo-zasadowej ale szanuje wszystkie materiały, jeśli niektóre instrukcje są przechowywane, w rozcieńczeniu 1: 4 można uzyskać wydajność i bardzo dobre wyniki w bardzo brudne opony tylko spryskać i za pomocą szczotki lub pędzla specyficznej i odnowione brudu do działania następnie wyjaśnić i mają nienaganne opony „Cano mówi.
  2. Jeśli masz ważną obecność klocki hamulcowe proszek poprzednie produkty same w sobie nie będą służyć. trzeba będzie przed ich objęcia, żelazowy odtruwacza. pachną one bardzo specyficzny sposób, ale są bardzo skuteczne. Britemax Żelazo Max (15,85 euro), według dyrektora sprzedaży Detailing Store „jest jednym z najlepszych na rynku, bez słaby zapach wiśni sprawia, że ​​niezwykle atrakcyjne w użyciu, jego formuła jest przeznaczony do usuwania wszelkich zanieczyszczeń żelazawy Ferodo i szczątki innych limpiallantas nie jest usunięcie proszkowanie lewo działać około 7 minut, po tym czasie możemy zobaczyć, jak on reaguje uszkodzi brud i żelaza przywiązanie do powierzchni, możemy wyjaśnić wodą i gotowe. "
  3. raz pozbawione brudu -z niektórych wystarczy się tu dostać, zwłaszcza jeśli chodzi o tylne opony, mniej prawdopodobne, aby otrzymać zaczyna golpes- naprawy. Jeśli nie desmontaste z kół zaczyna zrobić dla plantearte pracować bardziej komfortowo poziomo. Zabezpieczona stół lub kozły może służyć jako stabilnego wsparcia.naprawy opon
  4. Trzeba określić, gdzie rysy i nierówności są umieszczone, zwykle tych na zewnętrznej krawędzi tarczy, a po zakończeniu przystępujemy do szlifowania obszarach szkód, do czego można użyć szlifierki oscylacyjnej. kompensuje użycie ścierny że zgrubna (80), w pierwszym, w celu uzyskania pewnej jednorodności ukąszenia; a dopiero potem zrobić z miękkiego papieru ściernego (120 lub 240) poprawić wykończenie. Tylko ten krok, stosując odkażenia rozpuszczalnik uniwersalny, który usunie wszelkie ślady tłuszczu, jak również.naprawy opon
  5. Encintamos oponę tak, gdybyśmy go malują następnie uniknąć rozmazuje. Nie rozmazuje się również kit jeśli mamy go używać.naprawy opon
  6. Nadszedł czas, aby naprawić obszary, w których straciliśmy część materiału obręczy. Po szlifowaniu straty te wydają się większe, ale nie martw się, ponieważ łatwo jest wypełnić je i nadać im właściwą drogę. będziemy używać wypełniacza szpachlówki plus katalizator do tego, uzyskanie jednorodności stosowania z resztą opony. Po tej operacji, i po wysuszeniu, co zajmuje tylko kilka minut, piasek go papierem ściernym 400 wyschnięcia.naprawy oponnaprawy opon
  7. Dajemy Ci podkład w sprayu na obręczy tak, aby Farba jest prawidłowo ustawiony. Można go znaleźć, jak farba kit aluminium w każdym specjalistycznym sklepie. Stara się go rozpowszechniać dobrze: jest to jeden z kluczy do procesu malowania jest bez zarzutu.
  8. Jest czas do malowania. Można zachować Oryginalny kolor felg lub wybrać inny. W każdym przypadku należy wybrać albo kolor, nawet przy użyciu kodów każdą markę w wątpliwość. Daje on warstwę powierzchniową, w pierwszym przejściu; następnie bliżej. stosowanie pistolecie natryskowy, jako startera, w miejscu, gdzie nie ma ryzyka kurz lub wiatr Łatwy Does It, utrzymaniu odpowiedniej odległości od obrzeża.naprawy opon
  9. Po fazie malowania, czekać na suszenie absolutność. Po przejściu ściereczką z mikrofibry o czyszczeniu powierzchni, oczywiście, aby usunąć wszelkie ślady pyłu zdeponowane i nakładania lakieru, która zapewni większą jasność i farbę ochronną. Nawet wskazane jest, aby umieścić kilka warstw.naprawy opon
  10. Chwytaj czas potrzebny do suszenia obręcz przed montażem, gruntownego czyszczenia zaciski hamulcowe, amortyzator... krótko mówiąc, wszystko, co widzisz, bo choć może się wydawać, że Nie przechodzi się rozpuszczalnik nasączoną rag zauważyć, jeśli jest to postrzegane.