Fiat Panda 4×4 Krzyż Multijet 95 KM: rzeczywiste zużycie i pierwsze wrażenia

Ile Fiat Panda Cross?Ile Fiat Panda Cross?Ile Fiat Panda Cross?Ile Fiat Panda Cross?

Zakładając, Fiat Panda do sucha, panda Krzyż jesteśmy mały SUV jako kompletne. W porównaniu do części samochodu, główne różnice to: ogrodzenia z tworzyw sztucznych w organizmie, pokrywa metalowa obudowa, Reflektory przednie różne do reszty pasma i dwa klipy Red Steel także z przodu w celu ułatwienia operacji ratunkowych od drogi.

prześwit Fiat Panda Krzyż przybył do 165 mm. o M + S opony, AWD a kąty TT i dla siebie chce wiele innych sprawiają, że ten mały użytkową jednego autentyczny off-road zabawka. Wewnątrz oprócz tapicerki i wykończenia, innym Charakterystyczną cechą Jesteśmy znaleźć w pokrętło obrotowe, wybierając tryb "off road" i Descent Control.

w droga, zimno w tych dniach, a znaczna część trasy z solą, wydaje się zaskakujące, jak dobrze pójdzie, opierając się opony Goodyear Vector 4Seasons, jazda naszej jednostki. Nie miały żadnego „przestraszyć” w dziedzinach, w latach doświadczenia wiemy, że w zależności od rana może mieć pewność, pokrywy lodowe i wilgotność. I to, że z autopista.es obsługują inviernoo opona mieszany, ponieważ coraz bardziej skuteczne i dają bezpieczniejszy kierowca i pasażerowie. Jak we wszystkich Fiat Panda, brakuje nam trochę bardziej precyzyjny kierunek, ale nie możemy zapominać, że jest to utylitarne. Nawet z Tryb off "City", Wymaga ona kilka kilometrów, aby przyzwyczaić i zyskać pewność siebie.

Fiat Panda KrzyżFiat Panda 4x4 Krzyż 1.3 Multijet: moc silnika

z Aktualizacja silnika diesel 1.3 Multijet nowy, jego moc wzrasta do 95 CV. W praktyce istnieje niewielka różnica w wersji, którą zastępuje, z wyjątkiem, że jest znacznie więcej przyjemnych tras miejskich, Niski reżim dużo rozpuszczalnika. Być może bardziej godne uwagi, że nowa Fiat Panda Krzyż Multijet 95 KM Prezentuje niski poziom emisji, ze po prostu 119 g / km CO2, który zwalnia z obowiązku płacenia podatku.

Jeśli chodzi o rzeczywiste zużycie, podświetlić 5,44 l / 100 km autostradą uzyskano średnio 97,33 km / h, z pokładowego oznakowania 5,5 l / 100 km, dość dokładne komputerze. Ale to jest w miasto, wspierany przez układ silnika Stop-start stop / start trochę gburowaty, ale doskonała wydajność, gdzie nowy Fiat Panda Krzyż czyni różnicę jak tylko 2/10 powyżej lewej uzyskanie wynik 5,64 l / 100 km.

Ostatecznie, Fiat Panda Krzyż to narzędzie „off road” dla wszystkich odbiorców oraz Użyj dość mocno gospodarki.

Fiat Panda 4x4 1.3 Multijet Krzyż. TT Cotas

- Kąt natarcia 27,5 °
- Kąt wyjściowy: 39 ° C (anulowania)
- Kąt Breakover: 22º
- Prześwit: 165 mm
- Brodzenia głębokość: 760 mm
- zawieszenie przednie skok: 250 mm
- Skok tylnego zawieszenia: 260 mm