Nowy Seat Ibiza 1.0 TSI 115 KM: pierwsze wrażenia i rzeczywiste zużycie

Seat Ibiza 1,0 TSI 115 KM, testowaneSeat Ibiza 1,0 TSI 115 KM, testowaneSeat Ibiza 1,0 TSI 115 KM, testowaneSeat Ibiza 1,0 TSI 115 KM, testowane

W ostatnich latach, Seat stał się bardzo łatwy do pozytywnego przeglądu swoich produktów. Nowa Ibiza, który właśnie rozpoczął swoją działalność kariera nie jest wyjątkiem, a choć nie tak widoczne jak to może być stylistycznie 3. generacji -dibujada przez Walter de Silva, podkreślone przez doskonale łączą trzeźwy, ale gustowny wzór, z doskonałą przestronności wnętrza zbliża się samochód kompaktowy segmentu C.

w Nowy Seat Ibiza, najbardziej znaczący przyrost w przestrzeń na nogi pasażerów tylnych siedzeń -72 cm oraz Wysokość w tylnych siedzeń -94 cm, słabe modelu prognostycznego. capacity bagażnik nie osiąga 350 oficerów litrów obiecane przez znak, tak samo zresztą, że pomiaru generacji wychodzącej, choć jego 330 litrów Są one, wraz z Renault Clio, oraz z wyjątkiem Skoda Fabia, z najlepszych w tej kategorii. Miałem coś do stracenia, jeśli weźmiemy pod uwagę, że długość zewnętrzna jest praktycznie identyczny, zapewniając nową Ibizę z Zależność między tułowia i kabiną słuszna. Jeśli chodzi o wnętrze szerokość jest większa od wysokości tak, choć prawdą jest, że panele drzwiowe są cieńsze i dotyk postrzeganą jakość jest niższa nadmiarem twardego plastiku z garnizon żadne materiały licencyjne wyższa jakość.

Seat IbizaSeat Ibiza 1.0 TSI 115 KM: rzeczywiste zużycie i zachowanie

Ta wersja Ibizy jest zasilany przez tricilíndrico propelent -gasolina- 999 cm3, 115 KM, niewielki zysk -przed 110 KM- to nie przekłada się na lepszą wydajność mimo utrzymaniu waga -zaledwie 1,135 kg- i podobne wydarzenia poprzedniej Ibizie. Spadek ten jest wynikiem zwiększonej ingerencji kontroli trakcji i moment obrotowy pozostaje niezmieniony. Ogólnie jest to miotający rozpuszczalnik do potrzeb większości kierowców że bez dystynkcji z 4-cylindrowy, pozwala nam zapomnieć o tym fakcie z bezpośrednim dostarczaniu momentu obrotowego poniżej 2000 obr./min i zgrane nie wymaga niepotrzebnie nadużywa sprzęgło jak w niektórych silnikach swoich rywali. zużycie uzyskane Nasza wycieczka droga Stoi on na 5,2 l / 100 km i 6,2 l / 100 km w warunkach miejskich, prawie nagrywać i poniżej rywalami takimi jak Renault Clio i Peugeot 208 z taką mocą.

przez zachowanie, bez szkody dla ostatnich dwóch pokoleń, które były już niezwykłe, faktem jest, że Nowy Seat Ibiza zdobywa pewność siebie i precyzja układu kierowniczego, z zakładu w celu wspierania zmian w Seat Leon tnąc podstawowe wykończenie konturu oraz tylne zawieszenie koła skrętnej belki korkociąg. Ponownie, Ibiza Posiada wszystkie składniki, aby stać się liderem sprzedaży.