Prawda o zużyciu paliwa przez samochody

Prawda o zużyciu paliwa przez samochody

Środki Highway rzeczywiste zużycie wszystkich testów samochodów i tym razem przecina zatwierdzone dane przez producentów, aby wyciągnąć wniosek, że istnieje Szczelina 25,3 procent między deklarowaną a rzeczywistą konsumpcji podjętej przez nasze Centrum Technicznego po połączeniu korzystanie z autostrad i 60 procent 40 procent miasta. Ta różnica pomiędzy faktycznym i zatwierdzonych wzrostu konsumpcji 29,2 procent w przypadku samochodów z silnikiem diesla, podczas benzyna różnica między rzeczywistym a zatwierdzonym konsumpcji 21 procent. Te ogólne wyniki są wprowadzane do bazy danych o rzeczywistym zużyciu Technical Center autostrady i zbieranie do 30 września 2015, 540 samochody obecnie w produkcji i sprzedaży na naszym rynku.

Ostatnie wydarzenia przez Volkswagen skandal, oni w wątpliwość Rozbieżność cykli zatwierdzenia emisji, że wszyscy producenci przestrzegają, z rzeczywistością dnia codziennego, To doprowadziło nas do przekraczania oficjalnych danych rzeczywistych danych dotyczących zużycia uzyskanych przez nasze Centrum Technicznego. Niektóre marki, takie jak PSA, Oni już ogłosił, że od przyszłego roku ogłosi reklamować swoje produkty A Badana rzeczywiste zużycie przez niezależny organ

realne zużycie w porównaniu zatwierdzony: najlepsze i najgorsze samochody diesel

samochód diesel z rzeczywistym zużyciem im bliżej jest do osiągnięcia zużycia zatwierdzony ogłoszone przez producenta monovolumen Tata Aria 150 4x2 2.2 -7,7 l / 100 km rzeczywiste zużycie w porównaniu 7,2 l / 100 km Tata ogłoszonego przez 6,5 procent-. Jeśli spojrzymy na samochody diesel poniżej 10 procent opóźnienia pomiędzy rzeczywistą i zatwierdzonym konsumpcji również znaleźć inny minivan, Ssangyong Rodius 2,0 EXDI 155 co stanowi wzrost o 8,1 procent między reklamą a rzeczywistością; Jeep Renegade 2.0 Mjet 170 4x4 ze wzrostem między rzeczywistym i homologowany zużyciu 8,5 procent; i Kia Sportage 2.0 CRDi z opóźnieniem 9,5 procent między reklamowane i rzeczywistość naszego Centrum Technicznego.

Na przeciwległym boku, samochody z silnikiem diesla o najgorszym wyniku nasze dane przejście między średnim zużyciu przez producenta i rzeczywistego średniego zużycia mierzonego przez Technical Center autostrady są Peugeot 508 SW 2.0 BlueHDi z różnicą 50,3 procent Audi Q7 3.0 TDI 272 wzrost 51,4 procent Jaguar XE 2,0 180 wzrost o 53 procent, a Volvo V40 2.0 D4 190 przy szczelinie pomiędzy wartością rzeczywistą i 57,7 procent zatwierdzonym konsumpcji.

realne zużycie w porównaniu zatwierdzony: najlepsze i najgorsze samochody benzyna

Nie doszło do modeli diesla niższe zużycie przez nasze Centrum Technicznym przed zużyciem zatwierdzony, ale Sama podjęła tę sprawę w samochodach benzynowych. Osiem samochodów zostały przetestowane przez Centrum Techniczne autostrady, które uzyskało lepszy wynik w rzeczywistym zużyciu osiągnięte przez naszych testerów, że średnie zużycie deklarowanych przez markę. Wszystkie samochody z tego wyniku są sportowcy i modele prowadzi ranking samochodów, które najlepiej spełniają swoje obietnice poziomie konsumenta Toyota 86 z 10,5 procent poprawy przez naszego Centrum Technicznym przed oświadczając zużycie Toyota. Dopełnieniem podium lepsze rezultaty jeśli przekroczymy rzeczywiste zużycie w porównaniu zatwierdzony, Mazda MX-5 z wynikiem 7 procent niższe w naszym rzeczywistego zużycia w stosunku do zatwierdzonego i Hyundai i30 1.6 TGDi 186 Turbo poprawa o 4,8 procent w porównaniu do naszego rzeczywistego zużycia deklarując Hyundai. Oni również uzyskać znakomity wynik Jeśli przekroczymy realne zużycie w porównaniu zatwierdziła Subaru WRX STI (-4,5 procent) Audi A1 2.0 TFSI (-3,2 procent) BMW 435i (-2,5 procent) Nissan 370Z (-1,8 procent) i Kia pro_cee'd 1.6T (-0,5 procent).

co do W przeciwieństwie do samochodów benzynowych więcej między telefonem zatwierdzony konsumpcja i rzeczywiste zużycie uzyskane przez autostrady, znajdziemy Citroën C4 1,2 PureTech 130 z 48,2 procent różnicy pomiędzy 4,8 i 7,1 l zatwierdzone uzyskana w testach, Fiat Panda 0,9 TwinAir 85 (+50,23 procent) i 1,2 g Micra Nissan DIG-S 98 który normuje 4,3 l / 100 w porównaniu do faktycznego zużycia Dział techniczny 6,6 l / 100 (+52,8 procentach).

realne zużycie w porównaniu zatwierdzony: najlepsze i najgorsze marki

Makers samochodów azjatyckich Są to ci, którzy bliższy Są wśród czego zadeklarowany jako zatwierdzony konsumpcja i rzeczywiste zużycie uzyskane przez nasze Centrum Technicznego. Subaru Jest to znak dla wszystkich, którzy przechodzą przez autostrady Centrum Techniczne najlepszy wynik Ma pod względem bliskości pomiędzy wynikami zużycia zatwierdzonych w stosunku do rzeczywistego zużycia kwalifikowanego przez nasze Centrum Technicznego. Subaru cztery badane przez nasze Centrum Technicznego i na sprzedaż teraz osiągnąć Średnie 10,5 procent większa Autopista realne zużycie w porównaniu do konsumpcji zatwierdziła ogólny wynik Bierze przewagę Subaru dużo modelu benzynowym Sportowy, Subaru WRX STI, który zużywa 4,5 proc mniej zgodnie z naszym centrum technicznym zatwierdzonym przez konsumpcję Subaru-.

w druga pozycja jest Fiat różnicą 13,9 procent między konsumpcją zatwierdzony przez marki i rzeczywistego zużycia uzyskanej przez Technical Center Highway. Sześć wypróbowany dziewięć i trzy samochody benzyny i diesla trzy Hyundai w naszym rankingu 25 samochodów z najlepszym wynikiem Zatwierdzone dane o zużyciu przejściach porównaniu rzeczywistego zużycia nawet jednej, i30 1.6 TGDi z wynikiem 4,8 procent lepszy od tego, co akredytuje Hyundai i rezultaty jak rzeczywiste zużycie przez autostradę.

Trzecie miejsce jest dla Kia -comparten mechaniczne z Hyundaiem i to widać na uzyskanie wyników jak parejos- 14,7 procent niedopasowanie między konsumpcją i rzeczywistego zużycia zatwierdzonym przez Centrum Technicznego. Modele Kia sprzedawane teraz przetestowaliśmy dziewięć samochody Five benzyny i diesla trzy i znalazł pro_cee'd Kia 1.6 jak T-GDI nawet ogłasza zatwierdzone konsumpcja została obniżona nieznacznie o naszym Centrum Technicznym. Pomagają one również znacznie do tego dobre położenie końcowe Dobre wyniki uzyskane przez Diesel modeli Kia przetestowany Kia Sportage 2.0 CRDi Diesel -The to najlepszy kwartał od naszej całej próby, podczas gdy Kia Sorento jest dwunastym zużycia oleju napędowego w porównaniu z zatwierdzonym najlepszy wynik przed real-

Po przeciwnej stronie, marka z większą szczelinę pomiędzy rzeczywistą i zatwierdzonym konsumpcji Mini rozbieżność w liczbach między cyframi podając markę i nasze Centrum Technicznym dostaniesz 36,1 procent. Wynik ten jest rezultatem łączenia wyników konsumpcji danych zatwierdzonych dziewięć warianty Mini i Mini Countryman również zostały zmierzone w kategoriach rzeczywistego zużycia przez Centrum Technicznego. Mini z najlepszym wynikiem W naszych testach rzeczywistego zużycia była Mini Cooper S z opóźnieniem 25,76 procent od 5,2 l / 100 akredytacji i 6,54 l / 100 Autopista masz swoje rzeczywiste testy konsumpcji. Mini najgorszy wynik w naszych testach i sprzedawane dzisiaj jest Mini Countryman One ogłasza 4,4 l / 100 km i według Centrum techniczne uzyskuje 6,54 l / 100 km średnią rzeczywistego zużycia (+48,63 procent).

Jakie samochody są rzeczywiście zużywa mniej

35 samochodów sprzedawanych dziś poruszać się w różnicy jeden litr według rzeczywistego zużycia kwalifikowanego przez nasze Centrum Technicznego. Samochód z niższy rzeczywistym średnie zużycie 1,6 Citroën C4 Cactus BlueHDi 100 z 4,08 l / 100 km, wynikiem połączenia rzeczywisty pobór Droga 3,96 l / 100 km i 4,25 l / 100 km realna konsumpcja miasto. Za Citroën, diesel dwa modele francuskich, zarówno z rzeczywistym zużyciem przez 4,3 l / 100: Clio 1,5 dci 90 i Peugeot 208 1,6 100 BlueHDi. Co ważne, wśród dziesięciu najlepszych samochodów Średnie zużycie paliwa o niższej prawdziwy unikat Dwa kawiarnie, tym Octavia Combi 1,6 TDI Greenline 110 i Lexus is300h, zarówno z 4,7 l / 100 km.

Homologowane zużycie w porównaniu do rzeczywistego zużycia: marek samochodów

Marka (w kolejności alfabetycznej)

oznacza różnicę w porównaniu do zużycia zatwierdzony rzeczywiste zapotrzebowanie (%)

Alfa Romeo

+ 28,4

Audi

+25,6

BMW

+23,9

Citroën

+33,5

DS

+34,8

Fiat

+24,7

bród

+34

proca

+31,1

Hyundai

+13,9

Infiniti

+29,5

jaguar

+28,4

jeep

+23.2

Kia

+14,7

land Rover

+15,6

Lexus

+15,9

Mazda

+21,4

Mercedes

+25,2

mini

+36,1

Mitsubishi

+26,7

Nissan

+25

Opel

+25,7

Peugeot

+34,8

Porsche

+15,5

Renault

+28,9

siedzenie

+24,9

Skoda

+25,2

SsangYong

+15,8

Subaru

+10,5

Suzuki

+21

Toyota

+20,8

Volkswagen

+20,9

volvo

+30,1

* Badania przeprowadzone przez autostrady do 20/10/2015. Najbardziej reprezentatywne dane marki w naszych (silniki Euro6) Rynek i badań rzeczywistego zużycia przez Centrum Technicznego z modeli sprzedawanych dzisiaj.

rzeczywiste zużycie samochodów marki

realna konsumpcja Alfa Romeo

Audi rzeczywiste zużycie

BMW realna konsumpcja

Rzeczywiste zużycie Citroën

Rzeczywiste zużycie DS

realna konsumpcja Fiat

Ford rzeczywiste zużycie

Honda rzeczywiste zużycie

Hyundai rzeczywiste zużycie

Infiniti realna konsumpcja

Rzeczywiste zużycie Jaguar

Rzeczywiste zużycie Jeep

Kia realna konsumpcja

Land Rover realna konsumpcja

Lexus rzeczywiste zużycie

Mazda realna konsumpcja

Mercedes Benz realna konsumpcja

Rzeczywiste zużycie Mini

Rzeczywiste zużycie Mitsubishi

Nissan rzeczywiste zużycie

realna konsumpcja Opel

Rzeczywiste zużycie Peugeot

Porsche rzeczywiste zużycie

realna konsumpcja Renault

realna konsumpcja SeatSkoda realna konsumpcjaInteligentne realna konsumpcjaSsangyong realna konsumpcja
realna konsumpcja Subarurealna konsumpcja SuzukiToyota rzeczywiste zużycierealna konsumpcja Volkswagen
Volvo realna konsumpcja

10 samochody z lepszym w porównaniu rzeczywistego zużycia zatwierdzone AUTOSTRADY konsumpcji

Marka i model:

średnie zużycie paliwa homologowany l / 100 km

Realna konsumpcja Highway l / 100 km

Różnica% w porównaniu do rzeczywistego zużycia zatwierdzony

Toyota GT 86 2,0 200 Sport

7.8

7.0

-10,5

Mazda MX-5 Miękka najwyżej 1,5 SKYACTIV-G 131

6

5.6

-7.0

Hyundai i30 186 1.6 Turbo 5p TGDI

7.3

7.0

-4.8

Subaru WRX STi 300 Rally Edition 2.5

10,4

9.93

-4.5

Audi A1 2.0 TFSI Quattro 256

8.6

8.3

-3.2

BMW 435i xDrive 306 2P

8.2

8.0

-2,5

Nissan 370Z Coupe 3,7 V6 344 ismo

10,6

10,4

-1.8

Kiapro_cee'd 1,6 T-GDI 204 GT

7.4

7.4

-0,5

Fiat Rodzaju 3,8 GDI 315 AWD

11,6

11,7

0,4

Nissan GT-R Black Edition 3,8g 4WD V6 550 GR6

11,8

12,0

1.9