Benzyna lub olej napędowy, który jest lepszy?

Diesel lub benzyna, jaka wersja jest zainteresowany dzisiaj?Diesel lub benzyna, jaka wersja jest zainteresowany dzisiaj?Diesel lub benzyna, jaka wersja jest zainteresowany dzisiaj?Diesel lub benzyna, jaka wersja jest zainteresowany dzisiaj?

Odeszłaś widząc i czując w kieszeni, od ostatniego Bożego Narodzenia. cena diesla spadła w naszych stacjach benzynowych euro jeden litr po raz pierwszy od 7 lat. 30 euro wlać paliwo dzisiaj, nie ma wątpliwości, szerzy znacznie więcej że kilka tygodni temu. Jednakże, Jeśli samochód jest benzyna, Ty również widoczne zmniejszenie do minimum 4 lat, ale nie w równych proporcjach z powodu ich różnych obciążeń podatkowych. Do 1,10 euro za litr Nie usuwać nikogo. I w tym miejscu powstanie kolejny Pytanie za milion dolarówCo teraz zainteresowany? ¿Kupuję oleju napędowego lub benzyny? Spróbujmy umieścić trochę światła.

W ostatnich latach stało się jasne, że benzyna powoli zżera w Diesel. Najnowsze silniki generacji o bardzo małej pojemności skokowej turbo doładowaniem przez coraz więcej zmniejszenie ich spożycia niż równowartość diesel nowego rozwoju. I że przez prawie dopasowanie cen na stacji benzynowej, wykonane samochodu do samochodu, amortyzacja diesel (Wiesz, że kilometr musiałby z perspektywy stricte gospodarczej to opłacalne biorąc pod uwagę, że równe wersje zasilane są wyceniane począwszy od wyżej ogólnie) Potrwa aż ponad 100,000 km. Wydajność, przyjemność i użyteczność bok (który również może być warta, oczywiście), przy czym Diesel zaczął pewno nie kompensować ekonomicznie.

Jednakże, 2016 całkowicie zmienił krajobraz. Najnowsze dane z Olej Biuletyn UE potwierdzają, że w Hiszpanii, średnia cena oleju napędowego Stoi teraz na 0,93 € / litr, natomiast 95 oktanowej benzyny na 1,11 € / litr. Jest Maksymalna różnica między paliwami zarejestrowany w ostatniej dekadzie, która przenosi w Zaletą teoretyczna Diesel. Biorąc pod uwagę te ceny, taryfy Diesel / ekwiwalenty moc i paliwo poziom wykończenia i Rzeczywiste zużycie rejestrowane w badaniach przeprowadzonych przez Centrum Technicznym, przeanalizujemy trzy z najlepiej sprzedających się samochodów Hiszpanii dzisiaj, a także reprezentują trzy różne koncepcje (Citroën C4 kaktus, Ford Focus i Renault Clio), aby zobaczyć Jakie interesy gospodarczeKrok ... i ocenić jego wydajność. Zanim przejdę do analizy, inne informacje, które powinieneś wiedzieć: Chociaż cena benzyny i oleju napędowego spadła w ciągu ostatniego roku pomiędzy 2 a 11 procent, nie ma to miejsce w taka sama proporcja oleju. W mniej niż 30 $, jego spadek jest już 70 procent. Ale to już inna historia ...

Citroën C4 Cactus: czysta i diesel gospodarka

Kaktus Citroën C4 Kaktus Citroën C4 Jest to jeden z samochodów popularnych w naszym kraju. Przyszedł bardzo silny i wraz z Citroën C4 Picasso, udało się umieścić Zakres Citroën C4 jako najlepszy samochód sprzedaży w Hiszpanii osób w roku 2015. W tym przypadku, możemy porównać ich wersje wysokoprężnych i benzynowych bardziej interesujące: the Kaktus Citroën C4 1,2 PureTech 110 KM połysk (21.000 euro, zniżka w zestawie) przed Citroën C4 Cactus 100 KM 1,6 BlueHDI czyszczenie (21.700 euro, zniżka w zestawie).

Przetestowaliśmy dwa Citroën C4 Cactus przez nasze Centrum Technicznego, dwa wnioski. W przyjemności i wydajności, bez koloru: nowy PureTech silnik 1.2 benzyna 3-cylindrowy turbo diesel zrekompensować Cię przed. Waga 75 kg mniej, wydaje wyraźnie słabiej na biegu jałowym i podczas przyspieszania, hamowania i równa do 2,3 sekundy szybciej przyspieszenia (9,65 sekundy od 0 do 100 km / h Citroen C4 Cactus 1,2 PureTech 110 KM do 1,6 11,92 sekundy BlueHDI 100 KM). Również ich odzyskanie są wyraźnie lepsze. Jednak prawdą jest również, że Z ekonomicznego punktu widzenia, nie ma koloru,. Natomiast tylko 700 zł do rozdzielenia obu wersjach Zużycie oleju napędowego jest znacznie niższa: 4,08 l / 100 km Spędził nas 6,43 l / 100 km 110 KM 1,2 PureTech. Więc jeśli nie ma wymagań wysokiej wydajności, a biorąc pod uwagę, że wydajność silnika 100 KM 1,6 BlueHDI jest więcej niż honorowe w takim świetle, jako modelu Citroen C4 Cactus, trafi do wyrównania Diesel. W nieco ponad 20.000 km użytkowania trzeba będzie amortyzowana.

Amortyzacja diesel: tylko w 20.940 KM

Ford Focus: Diesel wszystkim wszystko

Ford Focus Ford Focus Jest to jeden z gwiazda zdegenerowana nasz rynek, a byliśmy w stanie przetestować ich równoważne wersje i oleju napędowego i benzyny też bardziej interesująca. W tym przypadku mamy do czynienia z Ford Focus 1.0 Ecoboost Titanium 125 KM (18,575 euro) do Ford Focus 1.5 TDCi Titanium 120 KM (20,075 euro). W obu przypadkach z rabatem włączone.

Sprawa w tym przypadku Ford Focus, który jest większy i szerszy samochód i wyraźnie bardziej powołanie rodzina jesteśmy żadnych wątpliwości. jego nowy 1.5 TDCi Diesel 120 KM jest nałożona. Czyni to, po pierwsze, dlatego, że w przeciwieństwie do przypadku Citroën C4 Cactus, jego mechanika napędowego i zapewnia jeszcze lepszą wydajność że 3-cylinder paliwa i tylko 1,0 litrów. Przyspieszenie nie brzmi dużo, tylko spowolnić, to jest prawie 2/10 lepiej w zakresie od 0 do 100 km / h (10,7 s Ford Focus 1,5 TDCi 120 KM w porównaniu do 10,86 s 1.0 EcoBoost 125 KM) i wyraźnie więcej miła w odzysków dla swoich najlepszych niskich prędkościach obrotowych silnika. Wyrzucić średniego zużycia 5,1 l / 100 km w porównaniu do 6,53 l / 100 km mierzona w EcoBoost i wierzymy zrekompensuje. Diesel amortyzować przed 60.000 km w samochodzie i na co dzień i wykorzystanie długodystansowych jest więcej niż interesujące.

Amortyzacja diesel: na 59,873 km

Renault Clio: gospodarka benzyna czysta i prosta

Renault Clio: ich zużyciePodobnie jak w przypadku Forda Focus, Renault Clio To jest w tym przypadku jednym z gwiazdek użytkowych naszym rynku, i udało nam się też spróbować i ich równoważnych wersjach wysokoprężnych i benzynowych bardziej interesująca. Teraz mamy do czynienia z Renault Clio 0,9 TCe 90 KM benzyna dynamicznej energii (14,800 euro, zniżka w zestawie) przed Renault Clio 1.5 dCi 90 KM dynamiczny Energy (16,600 euro, zniżka również włączone).

W przypadku Renault Clio, coś podobnego dzieje się z Citroena C4 Cactus jednak dokładnie odwrotnie. Z punktu widzenia usługi i komfort, bez koloruZ 0 do 100 km / h w 10,89 sekundy w porównaniu do 12,64 sekund Renault Clio 0,9 TCe 90 KM, dobry dźwięk i odzyski, w 4. i 5. biegu, zakładają one, że staje się od 5 i 8 sekund szybciej, tym Renault Clio 1.5 dCi 90 KM wyraźnie przewyższają. Jednakże, Jest to mniejszy samochód i że jego głównym zastosowaniem jest rozwijany w mieście, biorąc pod uwagę różnicę w cenie prawie 2000 euro między wersjami i Zużycie 5,91 l / 100 km mierzona w benzynie w porównaniu do 4,3 l / 100 km napędowego, powoduje i amortyzacja ponad 70.000 km jest trudne do uzasadnienia w silniku wysokoprężnym dCi... tak, o wiele ładniejszy.

Amortyzacja diesel: na 70,282 km

Możesz być także zainteresowany:

Rzeczywiste zużycie: mniej samochodów wydatków

Wątpliwe: Diesel drogie, czy warto?

Najlepsze samochody 2015: samochody spędzają mniej