Czy chińskie samochody są już tutaj? sprawdziliśmy

Czy chińskie samochody są już tutaj? sprawdziliśmy

chińskie markis samochodów już rozpoczęły lądowanie w Hiszpanii. Spółka dystrybucyjna Bergé Automotive zamiar rynku w naszym kraju pewne modele chińskiej firmie BYD -akronim od angielskich słów Budowanie Your Dreams- (Bergé Automotive również ona sprzedaje Chile i Peru Chińskie marki Chery i Geely, które mogłyby być również sprzedawane w Hiszpanii). Pierwszy model w naszej cenie detalicznej rynek BYD F3DM, Rozszerzony zakres elektryczny sedan dostępne 28,550 euro (Oceń, w którym zawarte jest wsparcie rządu).

BYD F3DM Ma długość ciała 4,53 m sposobów trochę przestarzałe, choć z pewnymi mruga do gustów europejskich klientów. Najciekawszą rzeczą w tym samochodzie jest jego technologia, podobny do tych, które już znana Opel Ampera / Chevrolet Volt. F3DM Posiada dwa silniki elektryczne o mocy 50 kW i 25 kW oraz silnik benzynowy 1,0 litra i 68 CV. W czasach, szacowana łączna moc wynosi 170 KM, a autonomia podana przez producenta wynosi około 450 km. na wskroś 2012, To będzie dodana do rynku hiszpańskiego BYD e6, Minivan stuprocentowo elektryczny, pięć miejsc wewnątrz silnikiem elektrycznym o mocy 200 kW (270 KM) i każdego autonomia Szacuje się nieco ponad 300 km.

Bergé Automotive To również potwierdza, że koniec 2012 roku lub na początku 2013 będzie dostępny w Hiszpanii S6DM, rozszerzonym zasięgu elektryczny SUV Konfiguracja techniczna podobna do F3DM. To nie może być jedynym modelem, jako że niedawno wyszło na jaw nowe BYD F0, samochód, który pierwsze plotki wskazują, że może być sprzedawany w Europie. BYD F0 Jest estetyczny pełnoprawnym kopia Toyota Aygo wiemy.

Jakie inne marki można dostać?

W ostatnich latach inne chińskie marki ogłosił zamiar sprzedaży swoich modeli w Europie. Którego wiadomość została o, były następujące.

MG
Jest to chyba najbardziej popularny dla europejskich kierowców, jak sama nazwa jego brytyjskiej scenie jest zachowana przez korsarz. MG są inicjały słów angielskich Morris garaży. Oryginalny firma została założona w 1924 roku, choć zaprzestał produkcji w 2005 roku, kiedy grupa należał-MG Rover ogłosił upadłość. Wkrótce potem, w 2007 roku, Chiński producent Nanjing Automobile Group, Został wykonany z powyższej struktury MG, za produkcję dwóch fabrykach w Longbridge (UK) i innego nowej fabryki w Chinach. obecnie MG Brytyjski grunty sprzedawane w modelach MG6T i mg magnette, ale nie będzie to jedyne modele, ponieważ mają już trzy nowe samochody przygotowane: narzędzie-miejski (MG3), kompaktowy samochód sportowy (the MG5) i SUV z miejskich i niczym Aires Nissan Juke (the MG Icon Concept).

Chery
Jest to jeden z chińskiego giganta, wiele z całego pakietu z tego samego państwa -The inna duża garść zapasów jest właścicielem kolejny gigant, firma Shanghai Automotive Industry Corporation SAIC-. Obecnie samochody Chery Są one sprzedawane na pięciu kontynentach (Europa, Europy Wschodniej i byłego ZSRR oraz w większości amerykańskich krajach oprócz Kanady, Meksyku i Stanach Zjednoczonych).

Ta firma nie uciekł jeden z wielkich zła chińskich firm, jak Chery Ma do czynienia kilka pozwów i roszczeń kopie i plagiaty modeli europejskich i japońskich.

Geely
Samochody Geely Automobile Mogą też wylądować w Hiszpania. Jego historia jako producenta samochodów jest stosunkowo młody, jak to było w 1999 roku, kiedy wyprodukował swój pierwszy samochód wcześniej, że specjalizuje się w lodówkach, klimatyzatorach, motocykli itp W 2009 roku nazwę Geely staje się bardzo popularny w Europie po sformalizowania zakupu Volvo Cars, dawniej należący do grupy bród.

Chińskie marki samochodów w naszym kraju, jak to wpłynie?

Na ewentualny następstwo Mogłem wyładunek samochodów chińskich na rynku hiszpańskim, konsultowaliśmy źródeł Ganvam (National Association of Naprawa silnika pojazdu i wymiana). Po pierwsze, zauważa, że ​​chińskie stowarzyszenie producentów przezwyciężyć trudności dotarcia do rynku, takich jak Europa, ich niższe ceny pozwoli im zdobyć obecność na rynku obecnie brakuje lub symboliczne. Dlatego też, jeśli się z pojęciem „niskim kosztem” mieliby jakiś potencjał.

na czas precyzyjny lądowanie więcej lub mniej znanych chińskich marek w Europie, Ganvam stwierdza, że "podczas gdy chińscy producenci starają się wprowadzić na rynek europejski. Jednak ten kryzys na rynku dokonał chińskich producentów, aby zwrócić się do innych rynków wschodzących, takich jak Ameryka Łacińska, gdzie mają kilka zakładów montażowych i znaczące udziały w rynku, jak w Peru (15%). Jednak rynek chiński pozostaje cel 18 milionów samochodów wyprodukowanych 30 chińskich producentów, a tylko 500.000 poszły za granicą, głównie w Ameryce Łacińskiej."

do Ganvam, wielkie plagi przybyciem chińskich samochodów do Hiszpanii pozostają wydaje zezwolenia emisji zanieczyszczeń i norm bezpieczeństwa. W związku z tym podkreśla, że ​​w tej grupie "w każdym przypadku być wprowadzane do obrotu tylko te modele, które przekraczają standardy certyfikacyjne, a nawet te, które nie będąc zostały nałożone na rynku, jak wspomniano testów EuroNCAP (Różne modele chińskich marek pomyślnie przeszły te testy). Konstrukcja i jakość wykończenia są również ewoluują i są marki, które dokonały ciekawe wnioski z własnych oryginalnych wzorów. Istnieje jeszcze wiele niewiadomych, ale chyba jeszcze opóźnić nadejście chińskich samochodów do Hiszpanii, przynajmniej w znacznej objętości."

Forum