Małe SUV-y, samochody moda

Małe SUV-y, samochody moda

Zgodnie z danymi Zgłoszenia Touring wydany dziś przez głównych stowarzyszeń branżowych, wraz z tym ekspansywnego wzrostu todoterrenos Niewielki spadek w kontrastów 54,3% dużych pojazdów dotkniętych wysokim zużyciem paliwa i emisji zapisów dotyczących konserwacji i opodatkowania.

Pojazdy te potwierdza swoją szeroką akceptację ze wzrostem 15,2% Niżej w ich rejestracji pomiędzy styczniem a październikiem. Kolejny segment karane w październiku była samochody zainteresowania sportowego, spadku 10,7%.

Poza tymi dwiema kategoriami pojazdów, promocje są szeroko rozpowszechnione, choć kryzys ma swoje piętno, na przykład, luksusowe salony wspinaczki tylko 6,4%, znacznie poniżej wzrostu globalnego rynku w miesiącu 34,4%.

związki branżowe podkreślić dobre zachowanie października w planach świadczeń PIVE i PIMA-Aire, tak że segmenty najbardziej podatnych wprowadzić oferują te zalety nie zdobył znaczące wzrosty w miesiącu.

Tego, miejski lub małe, co 28,2% udział w rynku, rejestracje w górę o 34,8%, a średnio-niskiej lub kompaktowy z 27,5% udziałem, należy 39,1% i radykalnie miejskiego mikro, z jedynie 3,9% Porcje sprzedaży wzrosną o 15,5% rejestracji.

Segmenty, które obejmują najdroższe samochody najbardziej dotknięte w statystykach od stycznia do października, o czym świadczą spadki o 39,5% w duże SUV-y, 25,6% w luksusie, z 27,6% w samochodach sportowych i 27,1% w luksusowych sedanów.