Top Five Citroen samochody …

5 najlepszych samochodów Citroën historii5 najlepszych samochodów Citroën historii5 najlepszych samochodów Citroën historii5 najlepszych samochodów Citroën historii

W 1919 roku André Citroën uruchomiła swój pierwszy samochód, który z kolei pierwszy europejski samochód produkcja masowa, Typu A. Jego inspiracją jako procesu produkcyjnego przyszedł zza Atlantyku, gdyż udał się do Stanów Zjednoczonych w celu uzyskania szczegółowych łańcucha produkcji opracowanej przez Henry'ego Forda. Był to dopiero pierwszy etap tego francuskiego inżyniera, prawdziwy wizjoner, który rozpoczął jeden z najbardziej charyzmatycznych i innowacyjnych marek, i ponad 95 lat stworzył ikony, które pozostają w siatkówce każdego entuzjasty sportów motorowych. Aby spróbować tych pięciu modeli.

Citroën Traction Avant

Citroën Traction AvantBył to flagowy model w okresie międzywojennym (1934). Traction Avant wyprzedzała swój czas, jak Citroën On zdecydował się na napędzie na przednie koła w momencie, gdy samochody były zwykle napędzane na tylną oś. Wykorzystując jej obniżenie środka ciężkości ciała, stalowy monocoque, lekkości i aerodynamiczny szeroko badane, Traction Avant zaskoczony dynamicznego zachowania wówczas nieznany (manipulacja, zwinność, stabilność, itd.), do zadowolić dużą publiczność.

Pierwszy Traction Avant (7 CV) oznaczał rewolucję w świecie motoryzacji. Do tej pory nigdy samochód produkowany w dużych seriach zebrał tak wiele innowacyjnych detali. Prace Flaminio Bertoni geniusza projektowania, awangardy i niższy niż zwykłej linii Traction Avant dał mu niepowtarzalny obecność wśród wszystkich modeli czasu. Co ciekawe był ulubiony samochód policji, ale też gangsterzy; podczas gdy jego obraz wiązało się w zbiorowej pamięci okupacji Francji podczas II wojny światowej. Ostatnich Traction Avant linie montażowe w lewo 1957. Gdyby wersje 8 pasażerów, a 759,123 jednostek, To było w produkcji ponad 23 lat, rekord długowieczności dla jego czasu.

Citroën 2CV

Citroën 2CVIkona francuskiej marki. Reprezentował jak żaden inny model popularny, niedrogi samochód Citroen. Jego stworzenie francuski inżynier Pierre Jules Boulanger, szef marki jest spowodowana gdy rodzina Michelin przejął kontrolę nad firmą. Jego nazwa „dwa konie”, o którym mowa swojej władzy fiskalnej, choć na przykład w Hiszpanii zaczął być sprzedawany z 425 cm3 silnik, który opracował 12 KM. Już w latach 80. jego mechanicy przyszło zapłacić 35 CV.

Jego rozpowszechnione na całym świecie uczyniły z niego symbol, z jego osobliwy obraz, czasami związanego młodzi biodrówki „hippie” ducha, ale nie zapominaj, że również 2 CV Został on wysoko ceniony za wytrzymałość, zwłaszcza jego wariant vana, wykorzystywane do wielu działań na wsi i miasta. Jego pomysłowe zawieszenie było istotną częścią filozofii tego modelu i dał mu swoistą „nod” przemieszczanie się. 2CV jest również częścią historii kina i literatury, i otrzymał wiele pseudonimów w różnych krajach. W latach 1948 i 1990 były 5,118,889 of 2CV, w tym ciała van.

Citroën DS

Citroën DSTo był prawdziwy „atrakcji” podczas swojej prezentacji na Paris Motor Show 1955, jak Citroën DS konwulsje kody motoryzacyjnej raz. Rewolucyjny samochód zarówno projekt podpisany przez Flaminio Bertoni, dla ich innowacyjne rozwiązania techniki (Hydropneumatyczne zawieszenie z automatycznym wysokość hamulców tarczowych korektor, wspomaganie układu kierowniczego, skrzynka półautomatycznego transmisji, itp). We wrześniu 1967 roku jego przód został zmodyfikowany poprzez przyjęcie czterech owiewek reflektory, z których dwa spun połączony z adresem.

Citroen DS był dostępny w różnych wersjach, w tym wymienialnej wariantu. Przerwa organizm został uruchomiony w 1959 roku i w jego podejściu rodziny podkreślił nośnik już hojny, wyróżniający centralnym rzędzie z chowanym transportines i szerokiej tylnej ławce. Do końca produkcji w 1975 roku, Citroën sprzedał 1,5 miliona jednostek DS, znany również jako „Szczęki”. Obecna linia DS charakterystyczny francuskiej marki składa hołd tym charyzmatycznym samochodu.

Citroën CX

Citroen CXOdsłonięty 40 lat temu, w październiku 1974 roku na Paris Motor Show, Citroen CX został zaprojektowany przez Robert Frances Opron i był to pierwszy pojazd marki Diesel produkowany w dużych seriach. reprezentował synteza najnowszych osiągnięć technologicznych firmy i charakteryzuje się silnik-skrzynia biegów umieszczonym w poprzek przedniej, niezależnie hydropneumatyczny zawieszenie na czterech kołach, wycieraczki z jednym ramieniem, wklęsła tylna szyba i nawet wtedy futurystyczny deski rozdzielczej. Jego współczynnik oporu 0,35, to zapis w momencie, i stąd pochodzi jego nazwa. Citroën CX niedawno otrzymał tytuł „Złoty Car of the Year" nagroda który rozpoznaje go jako najlepszy samochód spośród wszystkich laureatów Samochód Roku „przyznawanej od 1964 roku aż do dziś przez prasę. CX 1,041,560 sztuk, z czego ponad 17.199 opuściły zakład w Hiszpanii Vigo pomiędzy 1976 i 1980 zostały wykonane.

Citroën Xsara WRC

Citroen WRC XSRAW najnowszej historii Citroëna nie jest łatwo wybrać jako symboliczne, jak w poprzednim modelu, ale nie jest to samochód To zapoczątkowało erę sukcesów sportowych dla marki i że, mimo wszystko, podzielił DNA z jednego z najbardziej popularnych samochodów, to Citroen Xsara WRC (World Rally Car). Niewątpliwie jest to jeden z modeli konkurencji, która osiągnęła większy sukces i nie okazała się daremna Pierwszy pojazd, aby uzyskać World Rally Championship w swoim pierwszym pełnym sezonie. Citroen him Konstruktorzy otrzymany 3 tytuły, 3 sterowniki, 32 zwycięstw, 28 drugich miejsc oraz 18 miejsc trzecich. Pierwsze zwycięstwo było dla hiszpańskich Jesus Puras w Rajdzie Korsyki w 2001 roku i trwać Frances Sébastien Loeb, na Cyprze w 2006 roku, najbardziej udanych pilot specjalne z dziewięciu tytułów Mistrzostw Świata.

Xsara WRC był czterocylindrowy silnik 2,0 16V Turbo, co Rozwinął moc 300 KM przy 5500 obr./min. Przeprowadzania sekwencyjnych biegów 6 i prędkości koła napędu z mechanizmem różnicowym a aktywnym przodu, tylny środkowy sterowany elektronicznie. Jego świadectwo zebrane, a potem C4 WRC DS3 WRC, z Citroena zakończył tytuły 8 konstruktorów.