Świat kempingowych, pojazdów użytkowych i rekreacyjnych

Świat kempingowych, pojazdów użytkowych i rekreacyjnychŚwiat kempingowych, pojazdów użytkowych i rekreacyjnychŚwiat kempingowych, pojazdów użytkowych i rekreacyjnychŚwiat kempingowych, pojazdów użytkowych i rekreacyjnych

Te czasy kryzysu, że nie są najbardziej sprzyja ekspansji biznesowej pojazdów użytkowych na wolnym tzw etapie Camper-; Ale jak z czarownicami „jeśli jakiekolwiek Hayles”. Jednakże, obecna oferta jest dość spójne modele Camper i potencjalni klienci mają kilka pojazdów do wyboru; kwestia, która, jak zawsze, zależy od tego, jak gruby jest portfel.

To gdzie modele dokonane zmiany w zasadzie wpływu na obiekty i urządzenia, które znajdują się wewnątrz; natomiast zewnętrznie pojazdy zawierać tylko istotne zmiany, które zmieniają ich wyglądu lub wymiarów w stosunku do konwencjonalnej wersji.

Ta część pojazdów użytkowych rozrywki możemy znaleźć dwie „linie pracy”. W pierwszym wprowadź wersje wykonane „u źródła” pojazdem samych producentów i w drugim znajdziemy te modele, które przeszły przez ręce wyspecjalizowanych procesorów coachbuilders.

młodszy

Świat kempingowych, pojazdów użytkowych i rekreacyjnychOferta Camper zaczyna wersje małego formatu wykonywane na segmencie pojazdów FurgoVan i rozciąga wariantów do 3500 kg, a zamykane podwozia kabiny; nie wspominając o wyższych stojaki moc wykorzystywana do wykonania kamperów. W pierwszym przypadku mamy alternatywę przyjemności Volkswagen Caddy Tramper; które mogą być dostarczane na normalnym lub Maxi stelażu. Model ten, który jest unikalny w tym segmencie utrzymuje konwencjonalny wygląd zewnętrzny i Pozostaje wewnątrz pięciu siedzeń umożliwiając jego wykorzystanie jako codziennej samochodu.

Z tyłu wyposażony jest w łóżko wyciąganej że gdy wszystkie siedzenia składane w dół, może pomieścić dwie osoby dorosłe z pewnym komfortem. Wśród dostępnych trousseau miejsce zasłony na wszystkich oknach są one dostarczane; składany stolik z krzesłami; różne torby płócienne zdeponować zwykłe przedmioty, itd

Nie trzeba dodawać, biorąc pod uwagę jego wielkość to nie jest możliwe, aby kuchenki lub lodówki stałą, ale jeśli jest to możliwe, aby zbudować rodzaj mobilnej że kiedy pojazd jest zatrzymany może być umieszczony w rodzaju namiotu, który pasuje klapą tylną Tramper i pozwala znacznie zwiększyć powierzchnię użytkową.

Ty Kalifornii i Marco Polo

W segmencie samochodów dostawczych do 2,8 tony listy kandydatów rozszerza się lekko, choć Pozostaje Volkswagen Samochody Użytkowe -z długą tradycją w tym segmentu- który prowadzi zdecydowanie dostawy pojazdów w różnych wersjach dostępnych na serii California. Asortyment dostępny czyni z podstawowym wykończeniem, które obejmuje tylko łóżko cabrio do siedzenia; pełnią gdzie znaleźć dach wyskakujące gdzie stoi łóżko piętrowe i kuchnia z dwoma palnikami, lodówka, zamrażarka lub niezależne ogrzewanie.

Podobny przepis, do którego dostarczany jest na innym modelu, który odwołuje się tym segmencie -the Mercedes Marco słup- dokonane na podstawie montażowej Vito / Viano. Chociaż Kalifornia i Marco Polo są najbardziej popularne i konsolidowane w tym segmencie alternatywnych handlowych; Camper ta przemiana może być również wykonywana na Nissan Primastar, Opel Vivaro lub Renault Trafic.

Tymczasem bród Został on oferowanie w ostatnim pojazdem czasy wypoczynku na krótkim i wysokim sufitem tranzyt, sprzedawany pod nazwą Nugget.

size Matters

Świat kempingowych, pojazdów użytkowych i rekreacyjnychKiedy mówimy o wejściu pojazdów rekreacyjnych musimy uznać, że rozmiar jest ważnym czynnikiem. Około 3,5 tony dostawcze możemy znaleźć kilka uzupełnień Camper przez specjalistę coachbuilders; biorąc pod uwagę, że format wyjścia zapewniają szeroki zakres urządzeń i sprzętu do pomyślenia w innych segmentach.

W przypadku tej wielkości pozwala nam mieć bardziej kompletne wyposażenie, a zwłaszcza kabinę WC -z toaletą chemiczną i małą prysznic-; bardzo ważne dla niezależności i autonomii, która zapewnia elementu pasażerów pojazdu. Jak zwykle alokacji znajdziemy lodówkę z zamrażarką co najmniej 100 litrów; kuchnia z trzech pieców, różne dystrybucje łóżek, zarówno stacjonarnych i zamienny; szafki, itp

Biorąc pod uwagę jego format te modele mają również większą autonomię we wszystkich jego zalet; ponieważ mają zbiorniki wody o większej pojemności. Ten rodzaj zmieniła podwozia można znaleźć na Fiat Ducato, Mercedes Sprinter; Peugeot Boxer, itd.


Świat samochodów kempingowych

Na zewnątrz i panorama pojazdów Camper; Samochody byłoby zakończyć rozrywkę oferta samochodu dostawczego; choć w tym przypadku jest to carrozados na stojakach, które mogą sięgać nawet 6500 kg MMA i gdzie jesteśmy produkty wszystkich marek. W tym przypadku wydajność silnika; Funkcje i poziomy sprzęt będzie zawsze opierać się na potrzebach i preferencje użytkownika.

W pierwszym bloku chcielibyśmy znaleźć te kempingowych wykonanych na stojakach dla MMA 3,5 tony, które mają tę zaletę, że są napędzane z licencją B; zamiar stąd do drugiego świata na licencji transporcie jest potrzebne.

Możliwości oferowane przez tych pojazdów, zarówno pod względem pojemności i personelu i sprzętu, Mają graniczną zachłanny „Power” kupującego; iw jego wyposażenia możemy zawierać wszystkie gadżety, które obecne elektronika i telekomunikacja pozwalają nam.

cena emisyjna

Świat kempingowych, pojazdów użytkowych i rekreacyjnychWbrew temu, co można przypuszczać na pierwszy, Camper modele są stosunkowo droższe niż kamperem, jako „podstawowej” wersji Camper jest to cena może być ok 45.000 euro; która może być rozszerzona do 70.000 euro, jeśli zdecydujemy silnika około 180 KM, napęd na cztery koła i automatyczną skrzynią biegów.

podczas do nieco ponad 45.000 euro jest obecnie możliwe do uzyskania nowego samochodu kempingowego, Nie bardzo duże, ale wszystko musiało być samowystarczalne, a 70.000 euro mogą być właściciele z „urządzenie” z pierwszej klasy sprzętu. Jak zawsze jest to kupujący, którzy muszą zmierzyć ich pragnienia i potrzeby i wybrać opcję, która najbardziej Ci odpowiada.