Nowa ustawa używany samochód Części zamienne: wszystko, co musisz wiedzieć

Nowa ustawa używany samochód Części zamienne: wszystko, co musisz wiedzieć

W dniu 22 stycznia weszła w życie nowy dekret królewski, który wpływa na regulację w pojazdach na koniec okresu jego użytkowania. Nowe funkcje skupiają się na określeniu zakresu standardu, opisuje szczegółowo proces wykonywany przez autoryzowane pojazdów na koniec okresu jego użytkowania centrów życia, podjąć środki, aby zapobiec jej wystąpieniu podwójnego finansowania zarządzania pojazdów i ich części składowych i wypełnić pewne przepisy dotyczące obowiązków producentów i innych podmiotów gospodarczych.

Gdy wymiana jest nielegalne

Do części zamienne muszą pochodzić z konieczności, z kotem: ci, którzy nie mają, że źródło jest nielegalne. Kot jest jedynym uprawnionym do ponownego użycia i sprzedaży części i podzespołów pojazdów, które uprzednio spowodowały wyrejestrowania w Walnym rejestru pojazdów DGT i dekontaminacji.

Oznacza to, że te platformy, które reklamują nielegalnych części, albo poprzez ignorowanie ich pochodzenie lub być osoby fizyczne lub przedsiębiorstwa inne niż CAT, Mają odpowiedzialności prawnej. Warsztaty mają również jazda w pojazdach używanych części znając ich pochodzenie nie jest kot, a zwłaszcza świadomie, zainstalowany w samochodzie, a ponownie wykorzystane części nielegalnego pochodzenia.

Ponadto, Mogą one spowodować poważne szkody wynikające z montażu nielegalnego części stosowanych w pojazdach: Na przykład, jeśli samochód jest przedmiotem wypadku, ubezpieczenie może nie przejąć.

Samochody z wszystkich części

Kiedy dana osoba chce się pozbyć swojego samochodu i nie muszą płacić za dostawy do CAT, Chociaż pojazd bez wartości rynkowej lub jest ujemna. Koniecznie samochód nie może być przedmiotem jakiegokolwiek wcześniejszego demontażu części lub podzespołów. Dla tak będzie, CAT powiadomić właściwe Ministerstwo właściwej społeczności tego niedoboru.

Co o oponach używanych?

Dekret królewski jasno określa, co dzieje się z oponami. Producent ma już swój własny system zarządzania oparty na zastąpieniu modelu: kiedy jedziemy do warsztatu, aby zmienić jeden z naszych opon samochodowych są bieżnikowane lub recyklingowi.

Z nowymi przepisami, CAT ma dwie możliwości: albo odzyskuje się w procesie separacji składników do sprzedaży lub zarządców dostarczania opony. W pierwszym przypadku, jeśli sprzedaż jest do konkretnej osoby, musi mieć inną oponę wymienić w momencie sprzedaży. Jeśli marketing jest warsztat nie musieli wracać każdą używaną oponę, ale należy złożyć zaświadczenie z CAT, w którym wyjaśnia swoje zobowiązanie do dostarczenia do menedżera po ich otrzymaniu.

Z tym nowym systemie, Ministerstwo może być świadomi ruchów generowanych zużyte opony i co oponami Manager z nich.

Dlaczego nowe przepisy?

Nowy dekret królewski Rozwiązuje problemy, które wystąpiły od czasu przyjęcia poprzedniego prawodawstwa w 2002. Dzięki niemu, realizuje dostosowanie do dyrektywy europejskiej, która ma maksymalny recykling pojazdu po zakończeniu okresu użytkowania, ponowne tyle części, jak to tylko możliwe, zapewniając lepsze i lepsze recyklingu materiałów.

Ponadto, nowy dekret królewski Ma on na celu rozszerzenie odpowiedzialności producenta pojazdu co zmusza razem z importerami, zorganizowania i sfinansowania zbierania i zarządzania samochodami że achatarren i przetwarzania odpadów, które generują.

dla Aedra (Spanish Association of Automobile i Shipbreakers recyklingu) „Zatwierdzenie tego dekretu królewskiego jest wynikiem długiego procesu negocjacji z administracji oraz z sektorów. Nasza ocena jest bardzo pozytywna, ponieważ jest to ramy prawne, które rozwiązuje problemy wynikające z zastosowania powyższego dekretu królewskiego. W skrócie, Ta nowa R.D jest dobrą wiadomością dla wszystkich " informuje nas Rafael Pardo, dyrektor generalny Aedra.

Możesz być także zainteresowany

Wielki biznes z części samochodowych

forum złom jardów: Tak już sprzedać części używanych

samochody dostawcze będą musiały obowiązkowo przechodzą przez złomowanie