DGT: „Wypadki się uniknąć”

DGT: „Wypadki się uniknąć”Unia Europejska zapewnia bezpieczeństwo ruchu drogowego jako współodpowiedzialności, czyli zobowiązania, które muszą nabyć całe społeczeństwo.

Dlatego, DGT wskazał, że jego główne plany działania w krótkim okresie koncentrowały się na ustanowienie odstraszające dla kierowców złych nawyków jazdy. Navarro zauważyć, że, jak dotąd, jej główne obszary działania były kampanie alkomat, ustawiony jako obowiązkowe stosowanie pasów bezpieczeństwa, karać prędkość i spróbować reedukacji grupa recydywistów.

W średnim okresie, DGT zamierza mieć plan działania na poziomie lokalnym, z udziałem społeczeństwa obywatelskiego, jako „wypadki nie są ceną za korzystanie z samochodów, ale są one zapobiec.”

Dyrektor DGT dokonał tych stwierdzeń w Dniu Bezpieczeństwa RSM przechowywanych w środę przez firmę ubezpieczeniową Liberty Seguros.

W tym dniu nie było różne badania, badania i ulepszenia w zakresie bezpieczeństwa drogowego, licząc z licznych specjalistów.

Francisco Toledo, zastępca dyrektora Instytutu Badań nad ruchu oraz bezpieczeństwo ruchu drogowego na Uniwersytecie w Walencji (INTRAS), powiedział, że „Jedyne wypadki drogowe szczepionka jest, aby mieć dobre wykształcenie bezpieczeństwa drogowego”. To przekłada się przekazać dzieciom wartości szacunku dla przepisów ruchu drogowego. Toledo podkreślił, że nowe kierunki reedukacji (gdy karta zostanie wycofane przez punkty) będzie starał się wpływać na emocje osób, aby uświadomić sobie, że nadużywanie mobilności może mieć wpływ na całą rodzinę.Jednym z modeli, według Javier Páez, dyrektora Instytutu Uniwersyteckiego Jednostka Wypadkologia samochodowego Automobile Research (Insia), szwedzki przypadek „Wizja Zero” jest najbardziej reprezentatywnym w celu zminimalizowania strat wskaźników , Program ten koncentruje się na idei, że „jeśli nie jest do zaakceptowania, że ​​mogą być wypadki, przynajmniej one nie mogą być śmiertelne i powinna dawać poważne obrażenia, gdyż utrata życia jest nie do przyjęcia.” Do tego, trzeba ciężko pracować na edukację w zakresie bezpieczeństwa drogowego i projektowaniu środków bezpieczeństwa w samochodach i infrastrukturze.Zaprojektować bezpieczne środowisko, ten dzień chciał przedstawić jako istotny postęp w systemach ochrony pieszych. W Europie 15% śmiertelnych ofiar wypadków drogowych są piesi. Z tego powodu, pojazdy muszą posiadać skuteczne systemy bezpieczeństwa, takie jak aktywnej maski, zderzaki pochłaniające lub detektory dla pieszych.Z rychłym wejściem w życie punktów karnych, w dniu 1 lipca, zastępca dyrektora generalnego Standardów i Zasobów DGT, Maximiliano Torres, również to wyjaśnić funkcję edukacyjną, której celem jest mieć wdrożenie nowej karcie.

Po dobrych wynikach uzyskanych w Europie, Hiszpania zmierzy ten nowy plan działania, aby spróbować zmniejszyć liczbę wypadków na drogach.

Torres przypomniał też, że wszyscy kierowcy zaczną biorąc 12 punktów (z wyjątkiem dla początkujących kierowców i tych, którzy utracili przed implantacją, który rozpocznie się 8 punktów). Według poważnych lub bardzo poważnych przestępstw popełnianych będzie karać kierowców zabierając punkty do ewentualnego cofnięcia prawa jazdy. Za punkty lub odzyskać utracone prawa jazdy, kierowca musi uczestniczyć w specjalnych kursach świadomości drogowego.