ABC kierowcy w zimie

Istnieją cztery różne rozmiary tych przypadkach.Tuleja z elastycznego pasuje oponę.Łańcuchy, napinacze lepiej.Skoki pająk i nazywa Centrax.

ewentualnie, łańcuchy śnieżne być najlepszym sojusznikiem w przezwyciężeniu tych trudności. Ale to nie zawsze jest łatwe do zakładania łańcuchów.Dyrektor Ruchu, Pere Navarro, nie tak dawno temu uznał, że „umieścić łańcuchy w niskich temperaturach, lody i w pewnych okolicznościach to kosztuje dużo, to nie jest takie proste.”Dlatego będziemy Ci przyspieszony kurs jak je zainstalować, co kupić i jak je utrzymać. Ponieważ obraz jest wart tysiąca słów, nie przegap wideo oferujemy wzdłuż tych linii. Powiemy Ci krok po kroku, jak się zachować.

ABC kierowcy w zimieABC kierowcy w zimie
Zobacz V rokuoglądać filmy
ABC kierowcy w zimie
ABC kierowcy w zimie
  • Jak umieścić łańcuchy?
ABC kierowcy w zimie
ABC kierowcy w zimieABC kierowcy w zimie
-Praktyka w domu, aby dowiedzieć się, jak szybko zmontować je.
- Zawsze nosić ciężkie rękawice trzymać ręce schłodzenia się zbyt.
- Trzeba z nich korzystać, gdy gromadzi się śnieg.
- - Powinny one być zawsze umieszczane w Napęd na cztery koła. Pojazdy AWD prowadzenie na przedniej osi.
- Jeśli istnieje opady śniegu, to lepiej, aby przejść do mniej przejechanych obszarach drogi: tam, łańcuchy będzie lepszy chwyt. Kiedy więcej, krąży następujących marek innych pojazdów.
- Maksymalna prędkość, która może poruszać się łańcuchy 50 kilometrów na godzinę.
- Zostaną one zdemontowane, gdy zniknie śnieg. Po użyciu, muszą one przemywa się gorącą wodą i wysuszyć, aby zapobiec korozji.
Pamiętaj, że łańcuchy są jedynym rozwiązaniem, które gwarantuje mobilność na śniegu. W „rozpylacze” które są rozpylane na -The łańcucha opon nazywany Płynny zapewnić jedynie tymczasową przyczepność i choć mogą one być przydatne w sytuacji awaryjnej. Ponadto, jego użycie nie jest dozwolone na otwartej drodze.
Kilka rodzajów łańcuchów i jego cena może wahać się od 20 do 300 euro. Najprostsze są te, które nie biorą napięcie, ale warto nam z niektórych, że mają to urządzenie: nie są one znacznie droższe i będzie nam uniknąć konieczności zatrzymywania zacisnąć kiedy zaczniemy strzelając im. Ponadto pozostają one skoncentrowane i zredukować wibracje.
ABC kierowcy w zimieABC kierowcy w zimie
oglądać filmyoglądać filmy
ABC kierowcy w zimie
ABC kierowcy w zimie
  • Różne systemy łańcuchowe
ABC kierowcy w zimie
ABC kierowcy w zimieABC kierowcy w zimie
Które mają rysunek w kształcie rombu Oferują one „ekstra” bezpieczeństwo, ponieważ opona zawsze znaleźć linki, na których się bieżnika. Niektóre z nich mają pierścienie Icebreaker w obszarze centralnym. Są droższe, ale też są bardziej odpowiednie do intensywnego użytkowania.Wśród najbardziej nowoczesnych urządzeń nazywanych Kolce Pająk i Centrax. Jest on podobny: rama wykonana z materiału odpornego rozciąga się wzdłuż bieżnika. Główną różnicą między tymi dwoma modelami jest to, że były wymaga uprzedniej instalacji, a drugi nie. Oba dają doskonały rezultat, chociaż są one nieporęczne i zajmują dużo miejsca w bagażniku. Jego cena wynosi około 300 euro, w zależności od rozmiaru opon.Przy ich zakupie, spojrzeć na środkach opon kupić łańcuch, który je obsługuje. Wiesz, że te dane są zapisane na obu stronach koła. Będzie można również w instrukcji obsługi. Ogólnie rzecz biorąc, w łańcuchach skrzynek wykaz środków, za które są użyteczne pojawi.Ogólnie rzecz biorąc, dobra rada, gdy ich zakupem jest ocena wykorzystania że będziemy je dać. Jeśli mamy do wykorzystania na co dzień, na przykład do pracy, to lepiej zdecydować się na dobrej jakości, choć są one droższe. Zamiast tego, żeby nas z kłopotów może służyć niemal dowolny ciąg znaków.
Wystarczy trafić na rynek hiszpański zwraca łańcuchy tkaniny. Firma produkuje norweskiego Autosock i są proste płaszcz z elastycznego, pasuje oponę w sekundach.Tkanina, która polega nie poślizgnąć się na śniegu lub lodu i jego twórcy mówią, że są tak samo skuteczne jak tradycyjne. Ponadto, koncentrują się one samodzielnie na kole, nie ważyć, mogą być myte i przechowywane w dowolnym miejscu.

Obecnie kosztują od 90 do 100 euro, cenę, która może wydawać się wysoka, jeśli nie będziemy z nich korzystać wiele. Ale trochę orientuje kiedy kierowcy umieścić łańcuchy zapomną cenę po prostu zobaczyć, jak łatwo jest umieścić ten norweski „wynalazek”.

Łańcuchy tkaniny sprzedawane są w czterech różnych rozmiarach: 54, 58, 62 i 66. Jest pożądane, aby wiedzieć, bo to numeracja nie pasuje do typowych producentów wyliczeń łańcuchów metalowych. Przy ich zakupie, spojrzeć na instrukcje, które są drukowane na worku. W nich można dowiedzieć się, jaka jest wielkość trzeba samochodu. Więc możemy wiedzieć, zaledwie wszystkich glebach bardzo lekkich, takich jak Suzuki Jimny może nieść. Producent nie zaleca żadnej innej 4x4 na listę modeli, które można zamontować.

Kiedy circulemos łańcuchy postara się zwiększyć odstęp bezpieczeństwa i nie pokonać z prędkością 40 km / h, bo jeśli musimy się zatrzymać, droga hamowania będzie zwiększona.Po przejściu kilku pierwszych metrów nadaje się napięcie łańcucha, bo z ruchem udało się stracić pewne napięcie. Kiedy nie jest potrzebny do użycia, możemy przystąpić do demontażu, ponieważ jego niewłaściwe degraduje nawierzchni i niewygodne jazdy, ponieważ wytwarzają one hałas i wibracje.do początek Używamy tego samego wzoru pokazanego na lodzie, czyli w drugiej prędkości i spróbuje wstawić wyższych biegów, która pozwala nam silnik. do portu lub w dół stoku wyraźne dążenie do pomocy hamulca silnika za pomocą niższe biegi.Prawo wymaga umieszczenia łańcuchy lub inne zatwierdzone urządzenia przeciwpoślizgowe na co najmniej jednym kole na każdej stronie pojazdu lub stosować specjalne opony (styk lub gwoździe).