Michelin CrossClimate: specjalista opona dookoła

Michelin CrossClimate: Najbardziej wszechstronna oponaMichelin CrossClimate: Najbardziej wszechstronna oponaMichelin CrossClimate: Najbardziej wszechstronna oponaMichelin CrossClimate: Najbardziej wszechstronna opona

CrossClimateopony letnie pierwszy zatwierdzony jako inverno. To w praktyce może mieć tarczę, która dostosowuje się do jakiegokolwiek stanu asfalcie możemy znaleźć. Kluczem do osiągnięcia tego celu znajdują się w mieszanki gumowej w stanie dostosować się do Chropowatość minimum podłoga, zespół W kształcie litery V 3D lamele zmienna i zachowywać się jak szpony w śniegu.

pod stąpanie, inny związek optymalizuje konsumpcja. I że jest jedną z cech, jakie docenione na początku naszej długoterminowej próby te opony: Chcemy doprowadzić do limit, W różnych sytuacjach firmy i temperatury, aby dowiedzieć się, jakie są w stanie dać.

zużycie, niskie. Pierwszą wiadomością, że ich postęp jest, że w porównaniu do opony letnie Odniesienie uznać, uzyskaliśmy ze zwykłymi Metodologia naszym Centrum Technicznym, redukcja od strumienia świetlnego, ale znaczące: a 5 procent w cyklu miejskim.

W estass pierwszych testów i na drodze, Opony Michelin CrossClimate zmiany nie przyniosły odniesienia, a my znaleźliśmy -Mamy używać tego samego wymiaru, zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu, 205/50 R17- znaczna poprawa w zbiorach danych Loudness: 120 km / h poniżyć 1,3 dB.

Udało nam się przeprowadzić Testy na mokrej nawierzchni Korzystając z naszych elektronicznych urządzeń INTA gdzie zauważyliśmy doskonała trakcja w podarte i modelu zachowania w najbardziej wymagających hamowania: Takie, w których koła z jednej strony są na mokro asfalcie, ale lepki (na sucho około 0,8 μ); podczas gdy druga znajduje się na powierzchni z bardzo małym stopniu przyczepności (mniej niż 0,3 u). Tutaj, w tych kołach, badany pojazd dostaje chwalebne dystanse, które umieszczone wśród najlepszych.

Opona Michelin CrossClimateOpony Michelin CrossClimate: jak najlepiej

Ogólna wydajność jest dobra konwencjonalne opony; ale różnice przynosi gdy gleba jest lekko lepki. w asymetryczny hamowania, Na przykład, Renault Mégane używamy testu długoterminowego oraz kucia Opony Michelin CrossClimate, spowalnia jako sport spada 60 metrów: uzyskaliśmy 58 metrów.

opony Michelin CrossClimate: mokre i suche

szacunek do opony letnie odniesienia, Opona Michelin CrossClimate Suche uległa poprawie w niektórych aspektach: głośność, a nawet zużycie; na przykład. Mokre i śliskie na podłodze, moc dynamiczne zachowanie wykorzystywane Samochodów Renault Megane, więcej lub hamowania trakcji.